Kiermasze ekologiczne

Z roku na rok rośnie liczba osób, które są świadome, iż jakość pożywienia posiada decydujący wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem większość dostępnych w naszych sklepach produktów zawiera domieszkę substancji chemicznych. Różnego rodzaju barwniki, ulepszacze, emulgatory, konserwanty, przeciwutleniacze oraz środki zapachowe zaburzają procesy metaboliczne i przyczyniają się – zdaniem coraz większej liczby dietetyków – do rozwoju takich chorób cywilizacyjnych, jak alergie pokarmowe, zaburzenia trawienne, nadciśnienie czy otyłość.

A jednak – choć ekologiczne, pozbawione chemicznych dodatków produkty cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów, ich sprzedaż kształtuje się w naszym kraju na dość niskim w porównaniu z Europą Zachodnią poziomie. Decydują o tym wysokie ceny bio produktów – żywność pochodząca z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych jest często dwukrotnie droższa od żywności wzbogaconej o chemiczne dodatki. Dlatego wiele osób, które z chęcią wprowadziłyby do swego jadłospisu produkty pozbawione ulepszaczy oraz konserwantów, musi z przyczyn ekonomicznych zrezygnować z owego pomysłu.

Tymczasem równie wartościową jak produkty ekologiczne żywność można znaleźć u małych, lokalnych producentów rolnych. Świeże owoce oraz warzywa, domowe przetwory oraz sery, mleko „prosto od krowy” czy też wypiekane zgodnie z dawną recepturą chleby – to bogactwo polskiej wsi, z którego warto skorzystać. Stworzenie miejsca, w którym mali producenci będą mogli zaoferować zdrową żywność mieszczuchom poszukującym wysokiej jakości produktów spożywczych, może się okazać dobrym pomysłem na dodatkowe źródło dochodu.

Lokalizacja

Aby zorganizować kiermasz zdrowej żywności, należy dysponować sporą działką położoną w atrakcyjnej lokalizacji (miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów, bliskie sąsiedztwo dużej aglomeracji). Teren powinien być ogrodzony, a także zaopatrzony w toalety, parking dla gości i wydzielone miejsca na poszczególne stoiska. Dojazd do miejsca, w którym odbywa się kiermasz, musi być dobrze oznakowany.

Na dochód organizatora kiermaszu składają się opłaty za wynajem miejsc stoiskowych, ewentualnie zyski ze sprzedaży własnych produktów.

Organizacja

Największym problemem przy organizacji tego typu imprez jest zapewnienie odpowiedniej ilości wystawców oraz gości. Dlatego na etapie planowania przedsięwzięcia należy najpierw dotrzeć do lokalnych producentów żywności i omówić z nimi warunki współpracy. Warto również zadbać o to, by oferta kiermaszu była jak najbardziej zróżnicowana i na stoiskach pojawiały się nie tylko owoce i warzywa, ale też miody, świeży nabiał, tanie mąki oraz kasze, regionalne wypieki, wędzone ryby czy też produkty z małych okolicznych masarni. Z czasem kiermasz można poszerzyć o stoiska oferujące wyroby sztuki ludowej (wyroby garncarskie, hafty itp).

Po skompletowaniu listy uczestników kiermaszu należy zadbać o nagłośnienie imprezy. Warto w tym celu wykupić reklamy w lokalnych mediach oraz zainwestować w ulotki i plakaty.

Kiermasze zdrowej żywności powinny odbywać się cyklicznie – przynajmniej raz albo dwa razy w miesiącu.

Dodaj komentarz