Mini browar sposób na biznes

mini browar Kowal (6)Myśląc o założeniu własnego biznesu dobrym pomysłem może być mini browar. Ze względu na upodobnienie się do siebie piw produkowanych metodę przemysłową produkt mini browarów cieszy się niesamowitym powodzeniem. W Polsce od dziesięcioleci wytwarza się piwo w ten sam sposób. Od niedawna duże koncerny warzelnicze zauważając zmieniający się gust klienta zaczęły produkować piwo metodą częściowo tradycyjną- niepasteryzowane, ale filtrowane. Alternatywą dla dużych producentów piwa są lokalne mini browary. Prowadząc mały biznes oczywiście nie należy się spodziewać, że nasza marka stanie się bardziej popularna od na przykład Żywca, ale na rynkach lokalnych można zająć całkiem dobra pozycję. Kiedy już uda nam się stworzyć odpowiednią sieć logistyczną, znaleźć solidnych odbiorców, można w ciągu trzech lat osiągnąć produkcję na poziomie od 300 do 1000 hektolitrów rocznie. Taka ilość wystarcza by zakład produkował i przynosił niezłe zyski. Uruchomienie małego zakładu zajmującego się produkcja piwa metodą tradycyjną może nas kosztować 200-300 tysięcy złotych. Najbardziej kłopotliwe jest zorganizowanie dystrybucji, ale marża może wynosić nawet 600-800%.

Od czego zacząć?

Na sam początek trzeba przejść przez gąszcz przepisów. Niestety Polskie prawo nie rozróżnia przemysłowej i rzemieślniczej produkcji piwa. Uruchomienie mini browaru wiąże się z takimi samymi procedurami jak uruchomienie dużej, przemysłowej produkcji piwa. Następnie kroki swoje skierować należy do wydziału architektury, na terenie, jakiej browar będzie funkcjonował, celem znalezienia odpowiedniego budynku i lokalizacji dla naszego mini browaru. Piwo jak i inne produkty zawierające alkohol potrzebują przyznania koncesji. O to musimy zatroszczyć się w pierwszej kolejności. Stawka, jaką płacą rzemieślnicy jest znacznie niższa od tej, którą ponoszą duże zakłady i wynosi 35 groszy za pół litra piwa. Przewidziane są również ulgi dla browarów, których produkcja roczna nie przekracza 20 tysięcy hektolitrów. Mogą oni liczyć na 30 procent zniżki. Przed produkcją nasz zakład musi odwiedzić kontrola sanitarna. To ona zezwala na zaczęcie funkcjonowania naszego browaru. Pamiętać należy także, że wszelkie urządzenia używane do produkcji złotego trunku muszą posiadać odpowiednie atesty.

Koszty mini browaru.

Inwestycja w mini browar do dosyć duże pieniądze. Na początek potrzeba kapitału mniej więcej w granicach 200-300 tysięcy złotych. Zyski z produkcji piwa mogą być jednak bardzo duże. Pół litra piwa sprzedawane jest za około 10-12 złotych. Oznacza to, ze marża jest przynajmniej dwa razy wyższa niż w przypadku zakładów przemysłowych.

Obniżyć koszty związane z uruchomieniem browaru można odkupując urządzenia i akcesoria do warzenia złocistego napoju. U nas mini browary nie są jeszcze tak popularne, ale z powodzeniem można odkupić taki sprzęt u naszych zachodnich sąsiadów. Podstawowym narzędziem do warzenia piwa jest kocioł. Można go pozyskać z reaktora chemicznego a kadź filtracyjną zaś można uzyskać z przebudowanej maszyny do chłodzenia mleka. Jak widać koszt zakupu sprzętu można obniżyć a dla chcącego nie ma nic trudnego.

Dodaj komentarz