Mlekomaty

Coraz więcej osób z rozrzewnieniem wspomina stare dobre czasy, kiedy to kupione w sklepie mleko można było nastawić na zsiadłe lub wykorzystać do produkcji domowych twarożków, a takie pojęcia, jak środki konserwujące, regulatory kwasowości czy też zagęstniki były znane wyłącznie technologom żywienia. Tymczasem dziś na sklepowych półkach królują produkty mleczne zanieczyszczone różnymi substancjami chemicznymi, a jednocześnie pozbawione wielu istotnych składników odżywczych (np. mleko pewnego znanego producenta praktycznie nie zawiera w swoim składzie wapnia). Możemy więc dziś kupić jogurt, kefir, mleko lub maślankę, zachowujące w zamkniętym opakowaniu świeżość przez 6 miesięcy, zaś dwa dni po otwarciu nie nadające się praktycznie do picia.

Nic więc dziwnego, iż pierwsze mlekomaty – oferujące mleko „prosto od krowy” – spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem klientów. Początkowo tego typu urządzenia można znaleźć jedynie na ulicach największych w Polsce aglomeracji, obecnie mlekomaty coraz częściej są instalowane również w mniejszych miejscowościach.

Mlekomat działa podobnie jak automat do kawy – po wrzuceniu przez klienta monety mleko przepływa z ukrytego w urządzeniu zbiornika do podstawionego pod dozownik naczynia (które może zostać przyniesione przez klienta lub kupione w stojącym obok butelkomacie). Urządzenie jest wyposażone w system GSM informujący o ilości mleka w zbiorniku, a także w zestaw różnych czujników (np. czujnik mierzący poziom mleka oraz kontrolujący jego dozowanie). Obsługa mlekomatu sprowadza się do wymiany zbiorników oraz utrzymywania czystości w komorze chłodzenia.

Lokalizacja

Mlekomat można postawić w każdym miejscu (oczywiście, po uzyskaniu od właściciela gruntu stosownego pozwolenia). Może to być ruchliwa ulica, galeria handlowa, bliskie sąsiedztwo kompleksu sklepów czy plac targowy. Zawsze jednak otoczenie powinno umożliwiać wygodne dokonywanie wszelkich operacji związanych z uzupełnianiem i opróżnianiem pojemników, a także ich czyszczeniem oraz dezynfekcją. Powinno również zapewniać dostęp do wody stosowanej do czyszczenia i płukania mlekomatu oraz do energii koniecznej do jego zasilania.

Warto w tym miejscu dodać, iż niektórzy producenci mlekomatów oferują urządzenia przystosowane do sprzedaży obwoźnej – jednak ich koszt jest nieporównywanie wyższy niż koszt jednokomorowych automatów stacjonarnych.

Ponadto w sprzedaży są również mlekomaty składające się z maszyny vendingowej oraz niewielkiego pomieszczenia, w którym można prowadzić tradycyjną sprzedaż takich produktów, jak świeże jajka, wiejskie wędliny, chleby czy też sery.

Pozwolenia

Sprzedaż świeżego mleka za pośrednictwem mlekomatu jest możliwa po dokonaniu rejestracji urządzenia w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Warto jednak podkreślić, iż ów obowiązek dotyczy jedynie takich właścicieli, którzy nie są jednocześnie producentami mleka (skupują mleko od jednego lub więcej dostawców). Natomiast rolnicy, którzy prowadzą sprzedaż bezpośrednią, podlegają rejestracji przez powiatowego lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz