Otworzyć prywatne przedszkole

zlob ekW ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost demograficzny, który sprawił, że znacznie podniosła się liczba dzieci w wieku do pięciu lat. Sytuacja materialna rodzin wielokrotnie zmusza, by oboje rodzice podejmowali pracę zawodową. W takim wypadku dzieci oddawane są pod opiekę dziadków lub zostają umieszczone w przedszkolu. Niestety, wiele dzieci nie zostaje przyjętych do przedszkola z powodu ograniczonej liczby miejsc. Ich rodzice zmuszeni są do wynajęcia prywatnej opiekunki lub jeśli ich na to nie stać, do rezygnacji z zawodowego życia. Przedszkole wiele wnosi w życie małego człowieka. To właśnie tutaj uczy się egzystować w społeczeństwie i zawiera pierwsze przyjaźnie, jak również uczy się samodzielności. Obok przedszkoli publicznych w Polsce zakładane są również przedszkola prywatne, dzięki czemu rodzice, których dziecko nie dostało się do przedszkola publicznego, mogą oddać je pod opiekę placówki i nie rezygnować z pracy zarobkowej. Przedszkole niepubliczne może stać się interesującym pomysłem na własną działalność gospodarczą.

Kto może założyć przedszkole?

Prywatne przedszkole dla dzieci w wieku od 3-6 lat może otworzyć praktycznie każdy człowiek. Nie musi on posiadać specjalistycznego wykształcenia pedagogicznego, choć z pewnością jest to bardzo pomocne przy prowadzeniu tego typu interesu. Osoba, która zdecyduje się otworzyć niepubliczne przedszkole musi oczywiście spełnić wszystkie wymogi dydaktyczne i higieniczne, przygotować lokal pod kątem maluszków i ich opiekunów. Musi również zatrudnić odpowiednie osoby do pracy w przedszkolu, jak również uzyskać pozytywną opinię Rady Przedszkoli.

Lokalizacja przedszkola

Lokal, w którym zostanie otworzone przedszkole powinien znajdować się w dogodnym miejscu. Optymalnym rozwiązaniem będzie lokalizacja w pobliżu dużych skupisk siedzib ludzkich: przy dużym osiedlu, dzielnicy czy w centrum miejscowości. Zanim zdecyduje się na otworzenie działalności związanej z prowadzeniem przedszkola w konkretnym miejscu, trzeba zorientować się, czy istnieje na nie faktyczne zapotrzebowanie. Być może w pobliżu znajduje się już inna placówka, lub w najbliższej okolicy mieszkają głównie emeryci. Najlepszą opcją będzie lokalizacja w pobliżu osiedla, na którym mieszkają młode rodziny z kilkuletnimi dziećmi. Przy wyborze lokalu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego metraż, jak również warunki przebudowy. Przedszkole wymaga instalacji mniejszych umywalek czy ubikacji dla maluszków, przydatna okaże się również kuchnia i zmywak. Wybierając lokal warto dowiedzieć się, czy dysponuje ogródkiem, gdzie dzieci mogłyby bawić się na świeżym powietrzu. Zadbać trzeba również o optymalne wyposażenie sal zajęciowych. Zgromadzone przyrządy muszą być świetnej jakości, tak by zapewniać dzieciom bezpieczeństwo i radość.

Oferta dla dzieci i rodziców

Obecnie na rynku rozpoczyna swoją działalność coraz większa ilość niepublicznych przedszkoli, a każde z nich oferuje rodzicom i dzieciom ciekawy plan zajęć. Otwierając przedszkole, trzeba być świadomym, że placówka ta ma pełnić funkcje edukacyjne. Musi posiadać doskonały program nauczania, jak również zajęć uzupełniających. To właśnie te zajęcia dodatkowe są często argumentem, który pomaga rodzicom zdecydować, do którego przedszkola mają oddać swoją pociechę. Popularne są zajęcia językowe i artystyczne. Dzieci uczą się języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego. Uczestniczą również w zajęciach z muzyki, rytmiki i tańca. Biorą udział w lekcjach rysunku. Ustalając program dla swojego przedszkola, trzeba dokładnie przeanalizować, czy z pewnością się podoła temu wyzwaniu i zatrudni stosownych specjalistów.

Rodzice zwracają uwagę także na fakt, jakie wyżywienie zapewniane jest dzieciom. Część przedszkoli decyduje się zatrudnić firmę cateringową, która dostarcza maluchom wszystkie posiłki. Alternatywą jest organizacja kuchni w przedszkolu i przygotowywanie domowych posiłków. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, jednak niektórzy rodzice cenią sobie tak tradycyjne rozwiązanie.

Dodaj komentarz