Plantacja ziół

Osoby, które dysponują dużą działką rolną (lub mają dość pieniędzy, by w taką działkę zainwestować), mogą się zająć dość nietypowym biznesem, jakim jest uprawa ziół na skalę przemysłową. Obecnie tylko 20% ziół jest pozyskiwanych z dzikich stanowisk, a większość roślin dostępnych w handlu pochodzi z plantacji. Zapotrzebowanie na zioła systematycznie rośnie, nie ma więc problemów ze zbytem surowca. Odbiorcami są nie tylko firmy specjalizujące się w produkcji wyrobów farmaceutycznych na bazie surowców naturalnych (np. Herbapol), ale też firmy spożywcze i kosmetyczne, wykorzystujące zioła do wyrobu kremów oraz szamponów. Warto jednak wiedzieć, iż w zależności od gatunku roślin ceny skupu dość mocno różnią się między sobą, np. za kilogram suszu z pokrzywy zwyczajnej możemy otrzymać maksymalnie 3 złote, za kilogram suszu z płatków chabru czy kwiatu jasnoty – nawet 100 zł (w zależności od koniunktury na rynku ceny zbytu mogą się co roku zmieniać).

Uprawa

Lista ziół, które możemy uprawiać przemysłowo, obejmuje wiele różnych gatunków, posiadających odmienne wymagania glebowe i klimatyczne. Dlatego przed założeniem uprawy należy sprawdzić, czy dana roślina będzie dobrze na naszej plantacji rosła. Warto również się zorientować, jakiego nakładu pracy będzie wymagało przygotowanie surowca do sprzedaży. Surowcem zielarskim są bowiem nie tylko suszone liście, ale też bulwy, korzenie, kwiaty i kwiatostany, kłącza, nasiona, owoce, owocnie, czy wreszcie cebule lub zarodki. Tak więc w zależności od gatunku rośliny będziemy musieli zainwestować w nieco inny sprzęt rolniczy.

Do ziół, na które obecnie jest największy popyt, zaliczamy: oman wielki, jasnotę białą, pokrzywę zwyczajną, mydlinicę lekarską, tymianek pospolity, rzewień chiński, prawoślaz lekarski, melissę, naparstnicę wełniastą, rumianek pospolity, krwawnik, nagietek oraz marzannę balwierską. Możemy również się zdecydować sna uprawę ziół typowo kuchennych; lubczyk, kminek, anyżek, majeranek, cząber, kolendrę itp.

Informacji o tym, gdzie możemy kupić dobrej jakości nasiona do siewu, warto poszukać na stronie Polskiej Izby Nasiennej (w zakładce: Lista członków) lub na stronie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Instytut prowadzi również sprzedaż nasion i surowców zielarskich (w niewielkich ilościach), a także materiału siewnego roślin zielarskich, który został uzyskany za pomocą metod ekologicznych.

Uwaga! Niektóre rośliny, np. pokrzywa czy chaber są bardzo ekspansywne i szybko się rozsiewają po okolicy. Dlatego aby nie mieć kłopotów z sąsiadami, należy założyć plantację w pewnym oddaleniu od innych upraw.

Suszenie

Największą wartość ma surowiec suszony na słońcu – np. na rozłożonych foliach lub na specjalnych stojakach (najczęściej są to drewniane kozły zaopatrzone w ramę z przybitą siatką lub przewiewną tkaniną). Jednak nie zawsze taka metoda suszenia jest w naszym klimacie możliwa. Dlatego warto zbudować prowizoryczną suszarnię – pomieszczenie powinno być przewiewne, zacienione, a jednocześnie dobrze zabezpieczone przed kurzem. Możemy też zdecydować się na suszarnię ogrzewaną, wyposażoną w wentylatory oraz czujniki temperatury i wilgoci.

Dodaj komentarz