Podatek przy sprzedaży firmy – tak wysoki jak mówią?

Zbycie poszczególnych udziałów i akcji czy wszystkich aktywów firmy? Powinieneś wiedzieć, że to właśnie forma prawna, zgodnie z którą funkcjonowało Twoje przedsiębiorstwo ma największe znaczenie w sposobie opodatkowania. A ten jest bardzo różny.

Przychód ze sprzedaży? Tylko podatek dochodowy

Każdy przychód wynikający ze sprzedaży udziałów lub akcji podlega opodatkowaniu dochodowemu, powszechnie znanemu jako PIT lub CIT. Jego wysokość osiąga 19%. Możesz od tego odliczyć te koszty, które poniosłeś w momencie ich zakupu lub przejęcia, a jeśli aktywa te spadły na Ciebie w spadku, nic nie stoi na przeszkodzie, byś jako koszt podatkowy potraktował wydatki poniesione przez krewnego, który ten spadek Ci powierzył.

Uwaga: W obrębie Twoich udziałów pojawił się aport lub procesy restrukturyzacyjne?

W tym przypadku powinieneś być szczególnie ostrożny. Sprzedaż udziałów i akcji związana jest również z odprowadzeniem podatku od czynności cywilnoprawnych, których wartość sięga 1% ich wartości rynkowej, a zobowiązanie zapłaty PCC spoczywa na barkach zainteresowanego zakupem.

Podpowiedź: Chcesz uniknąć podatku? Sprzedaj akcję z pomocą biura maklerskiego.

Kiedy każdy wspólnik ma tylko jeden udział

Udział ten profesjonalnie nazywa się ogółem praw i obowiązków i oznaczony jest skrótem OPiO. Powinieneś zapamiętać,że w tym przypadku odpada sprzedaż pojedyncza, bo OPiO jest niepodzielny. Na płaszczyźnie PIT i w świetle prawa zysk uzyskany z tytułu OPiO widziany jest jako przychód z praw majątkowych. Co to oznacza dla Ciebie, jako sprzedającego? Nadwyżka, która pozostanie po odjęciu wszystkich kosztów nabycia zostanie opodatkowana według wartości 18% i 32%.

Prowadzisz firmę sam? Zadbaj o niższy podatek

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą jednoosobową, wiedz, że wystawiona przez Ciebie firma na sprzedaż może być zbyta jedynie całościowa, czyli ze wszystkimi aktywami, dokumentami i nazwami, które wchodziły w skład spółki. W tym przypadku dochód zostanie zaliczony do źródła działalności gospodarczej i jeśli zdecydujesz się na tzw. podatek liniowy, sprzedaży Twojej firmy dotyczył będzie podatek 19-procentowy.

W sprzedaży firmy nie istnieje opodatkowanie VAT

Sprzedaż firmy została odjęta od opodatkowania VAT, ale korzystać można z tego wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorstwo zostaje sprzedane jako gospodarcza i ekonomiczna całość, która teoretycznie i praktycznie mogłaby działać na rynku.

Dodaj komentarz