Pomysł na osiedlowy biznes

pomysly_na_biznesKażdy biznes może być opłacalny pod warunkiem, że dobrze go zorganizujemy. Specjaliści twierdzą, że najważniejszą sprawą podczas tworzenia własnego biznesu jest odpowiednia lokalizacja. Zakładając swój biznes na osiedlu mieszkalnym przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, co jest tam potrzebne i jaka nisza jest niewypełniona. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę strukturę demograficzną osiedla, ich przyzwyczajenia oraz styl życia i potrzeby. Na osiedlach dominują dwa rodzaje biznesów-sklepy spożywcze oraz gastronomia. Punkty handlowe to sieci handlowe, niezależne punkty od małych sklepów po minimarkety. Branża gastronomiczna funkcjonuje na osiedlu w postaci barów, kawiarni jak i punktach typu puby, pizzerie, czy restauracje. Na większości osiedli dobrze funkcjonują apteki, przedszkola, pralnie, banki, biura nieruchomości. Równie dobrze funkcjonują punkty usługowe takie jak fryzjer, kosmetyczka, biuro księgowe, myjnie samochodowe czy usługi krawieckie.

Tak jak cały rynek rządzi się różnymi prawami tak i również każde osiedle. Każde jedno ma swoją unikalną charakterystykę. Określenie potrzeb mieszkańców może okazać się nieocenione w wyborze rodzaju biznesu osiedlowego. Tak czy siak każdy człowiek musi jeść i jest to najbezpieczniejszy biznes osiedlowy. Wybierając ten rodzaj biznesu musimy zastanowić się czy otwieramy własny sklep czy może jakaś inwestycja na franczyzę.

Gdy osiedlowy rynek już dojrzewa, przedsiębiorcy muszą między sobą walczyć o względy klientów. Bardzo ważnym jest, aby osiedlowy sklepik posiadał szeroka ofertę sprzedażową. Na mikro rynkach osiedlowych istnieje miejsce dla większej ilości sklepików niż tylko jeden. Ważne jest by spełniały one oczekiwania klientów. Aby sprostać ich wymaganiom trzeba proponować bardzo dobrej, jakości towary w stosunkowo niskich i konkurencyjnych cenach. Ważna jest również dobra komunikacja marketingowa. Nie bez znaczenia pozostaje także marka sklepu oraz jego rozpoznawalność. Dużą popularność na osiedlach mają znane marki sklepów spożywczych, które można wziąć na franczyzę. W sklepie osiedlowym najlepiej posiadać w sprzedaży każdy rodzaj artykułów, od spożywki po drobną chemię aż do alkoholu. Monopolowy w sąsiedztwie to dla klientów ważny punkt. Sklepy z alkoholem najlepiej prosperują w weekendy. Sukces sklepu osiedlowego sprzedającego alkohol w dużej mierze zależy od godzin jego otwarcia. Najlepiej, gdy jest czynny całą dobę.

Chcąc otworzyć punkt gastronomiczny również trzeba na początku ustalić rodzaj potrzeb klienta. Konkretnie chodzi o to by dowiedzieć się czy iść w kierunku gastronomii czy może kawiarni. W przypadku lokalu gastronomicznego serwującego pełne posiłki na początkowym etapie będzie potrzebny większy zastrzyk gotówki. Klasyczne restauracje sprawdzają się w okolicy osiedli zamożnych. Na każdym osiedlu sprawdzi się pizzeria. Tu oprócz sprzedaży w lokalu i serwowania tam swoich przysmaków, można również postawić na dowóz jedzenia do klienta. Możliwości w tym zakresie jest, zatem bardzo wiele pod każdym względem.

Dodaj komentarz