Przewozy międzynarodowe – do usług!

ParkingTransport to jedna z tych dziedzin gospodarki, która nie ma prawa upaść. Jeśli więc założyły firmę w tej dziedzinie, dobrze ją przemyślimy, zaplanujemy i odpowiedzialnie poprowadzimy, wówczas nie musimy martwić się o to, że na nasze usługi nie będzie popytu. Ale transport to bardzo ogólne stwierdzenie i może on dotyczyć wielu dziedzin – ważne, by wpasować się w tę odpowiednią.

Założenie firmy transportowej jest dość drogą inwestycją. W większości przypadków. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wielkie inwestycje, wówczas pomyślmy o dziedzinie, która potrafi przynieść dochody, ale jednocześnie nie wymaga bardzo dużych nakładów własnych na starcie. Jedną takich możliwości są przewozy międzynarodowe.

Każdego dnia za granicę wyjeżdża z Polski setki osób. Tyle samo wraca. I choć najchętniej korzystalibyśmy z samolotów, to nie każdego na to stać. Czasem wiąże się to z problemami logistycznymi – gdy trzeba dojechać na lotnisko kilkaset kilometrów lub z wieloma innymi kwestiami. Warto więc zaproponować korzystną alternatywę, czyli przewozy międzynarodowe za pomocą busa.

Na polskim rynku istnieje wiele mnikrofirm – a nawet już bardziej rozbudowanych działalności gospodarczych – które wpisane są w tę dziedzinę. A jednak nadal jest na nie popyt. Przede wszystkim musimy wybrać atrakcyjny kraj docelowy – tu jednak uwzględniajmy nie tyle walory turystyczne, co rynek pracy i poziom Polonii. Bo – nie oszukujmy się – z tego typu przewozów rzadko kiedy korzystają osoby wyjeżdżające na urlop. Są to głównie klienci, którzy wybierają się za granicę w celach zarobkowych lub też w odwiedziny do swoich bliskich. Dlatego też pod uwagę powinniśmy brać przede wszystkim takie kraje europejskie, jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Belgia oraz Francja. Coraz większą popularnością cieszą się także państwa skandynawskie. Sprawdźmy, jakie kierunki w regionie cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów i jednocześnie, jak kształtowałaby się potencjalne konkurencja – poznajmy jej oferty. W końcu musimy stworzyć korzystną alternatywę, która przekona klientów właśnie do naszych usług. A trzeba zaznaczyć, że Polacy bardzo doceniają podróż busem. Jest im wygodnie, ale najważniejsze jest to, że kierowca przyjedzie pod nich prosto pod dom i wysadzi pod wskazanym adresem w kraju docelowym.

Musimy również zastanowić się, jak wiele osób chcemy przewozić. Od tego będą zależeć potrzebne kwalifikacje oraz rodzaj busa. Można bowiem zdecydować się na minibusa, który jest przeznaczony na przewóz 9 osób wraz z kierowcą. W takim przypadku wystarczy jedynie prawo jazdy kat. B (lub B+E, jeśli chcemy dodatkowo jeździć z przyczepką). W przypadku większych busów potrzebne będzie prawo jazdy kat. D. Ale łatwiejsze do pozyskania kwalifikacje zawodowe to nie jedyny atut minibusów. Są one również tańsze w utrzymaniu, a kierowców nie obowiązuje normowany czas pracy ani obowiązek korzystania z tachometrów. Tak naprawdę nie trzeba mieć nawet zmiennika, ale jeśli wybieramy się w dalszą podróż, lepiej go jednak mieć. Ponadto, jeśli do kraju docelowego trzeba dostać się promem (np. Wielka Brytania), wówczas i opłaty za tę usługę kierowca będzie ponosić wyższe.

Przewóz osób to tylko jedna – choć podstawowa – strona dochodów w tym biznesie. Niemałe pieniądze uzyskać można z przewozu paczek między Polską a krajem docelowym. Przesyłki przekazywane za pośrednictwem busa są atrakcyjną formą dla nadawców i odbiorców – nie dość, że są stosunkowo tanie, to jeszcze kierowca odbiera je z rąk nadawcy i przywozi prosto do odbiorcy (przesyłki door to door). Zdarza się również, że do przewiezienia są meble oraz mienie związane z przeprowadzką. Warto więc wybrać busa o jak największej przestrzeni bagażowej – tak żeby pomieścić i bagaże pasażerów, i wszelkie paczki oraz przesyłki.

Zakładając firmę z zakresu przewozów międzynarodowych, pamiętajmy o  posiadaniu potrzebnych licencji i certyfikatów. To, jakie są potrzebne, zależy od dokładnego charakteru działalności gospodarczej.  A jeśli nie mamy gotówki na otwarcie firmy, spróbujmy pozyskać na ten cel bezzwrotne dofinansowanie – np. z Urzędu Pracy lub ze środków unijnych.

Dodaj komentarz