Punkt bukmacherski

Podobno w każdym z nas drzemie ukryty hazardzista, który liczy na przychylność fortuny w postaci wysokiej i niespodziewanej wygranej. Tę wrodzoną wszystkim ludziom skłonności do ryzyka wykorzystują twórcy loterii oraz gier hazardowych. Jedną z odmian hazardu są również zakłady bukmacherskie, polegające na szacowaniu szans zawodników oraz drużyn, a następnie określeniu prawdopodobieństwo ich wygranej lub przegranej (warto jednak w tym miejscu dodać, iż coraz częściej gracze mogą obstawiać również wyniki wyborów prezydenckich lub typować zwycięzców konkursów filmowych. Firmy bukmacherskie oferują bowiem specjalne grupy zakładów dotyczące polityki oraz show biznesu, a nawet stanu aury czy poziomu indeksów giełdowych).

Jak zostać bukmacherem

Należy przypuszczać, iż zawód bukmachera jest równie stary, co historia samego hazardu. Już w starożytnym Rzymie obstawianie walk gladiatorów stanowiło niezwykle popularną formę rozrywki. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, iż jednocześnie pojawiły się osoby przyjmujące zakłady i wypłacające zyski graczom, a przy tym czerpiące z tego procederu znaczne korzyści finansowe. Jednak bukmacher jako oddzielny zawód pojawił się dopiero na początku XX wieku, za sprawą niejakiego Johna Moores’a (ów przedsiębiorczy angielski bizesmen założył w 1922 r. pierwsze biuro bukmacherskie z prawdziwego zdarzenia).

Obecnie na terenie Polski działają następujące firmy bukmacherskie: STS (Star-Type Sport), BetAko, Milenium, Profesjonał oraz państwowy Totomix. Firmy te dysponują siecią punktów naziemnych, najczęściej działających na zasadzie franczyzy. Można więc zwrócić się do nich z ofertą współpracy, a po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otworzyć własny punkt bukmacherski.

Wymagania

Większość sieci bukmacherskich wymaga, aby partner dysponował odpowiednim lokalem (częstym wymogiem jest prawo własności). Lokal powinien być umiejscowiony w budynku parterowym i w sposób widoczny oznakowany. Ponieważ zakłady bukmacherskie są formą hazardu, lokal musi znajdować się w pewnym oddaleniu od np. szkół czy też kościołów. Największe zyski przynoszą punkty w okolicach dworców oraz osiedlowych kompleksów handlowych.

Na koszt początkowy inwestycji składają się koszty wynajmu/zakupu lokalu oraz koszty związane z zakupem wyposażenia (stoły, krzesła, tablice z zapisem kursów, komputer z drukarką do wydruku kuponów, linia telefoniczna, urządzenia antywłamaniowe – kraty, monitoring itp.). Ponadto właściciel punktu w ramach umowy franczyzowej musi wpłacić partnerowi kaucję początkową (w zależności od firmy, jest to koszt od 15 do 40 tys. zł). W zamian otrzymuje wsparcie marketingowe oraz partycypuje w zyskach z transakcji (z reguły jest to procent od zawartych w danym punkcie zakładów).

Uwaga!

Wysokość kwoty, jaką właściciel musi w ramach umowy franczyzowej odprowadzić do centrali, jest w przypadku działających w Polsce firm bukmacherskich mocno zróżnicowana. Niektóre wymagają wpłacania co miesiąc konkretnej kwoty bez względu na wysokość dochodów właściciela punktu, inne – w przypadku słabszego ruchu mogą przełożyć moment wpłaty lub nawet czasowo zrezygnować ze swojej części zysków. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretną firmą, sprawdźmy ofertę jej konkurencji.

Dodaj komentarz