Wodzirej – czyli zarabianie na organizowaniu zabaw

Dziś żadne porządne wesele czy bal sylwestrowy nie mogą się obejść bez wodzireja, który rozrusza tłum zgromadzonych gości i sprawi, że wszyscy uczestnicy imprezy, niezależnie od pozycji społecznej, płci oraz wieku, z ochotą wezmą udział w szampańskiej zabawie. Popyt na usługi wodzireja z roku na rok rośnie, zaś zarobki w tej branży nie należą do małych. Warto więc – o ile posiadamy odpowiednie predyspozycje psychiczne – uczynić z profesji wodzireja źródło stałego lub dodatkowego dochodu.

Cechy charakteru

Nie każda osoba może zostać dobrym wodzirejem. W tym zawodzie konieczna jest otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, empatia, a także błyskawiczny refleks połączony z umiejętnością wyczuwania nastroju sali. Konieczne są również nienaganne maniery, donośny głos i odpowiednia prezencja, a także ponadprzeciętne zdolności interpersonalne. Wodzirej musi nie tylko rozbawić weselnych gości, ale też dać sobie radę z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, do których może dojść w trakcie weselnej imprezy.

Umiejętności

W przeszłości wodzirej prowadził tańce na balach i zabawach, dyktując kolejność figur czy układ korowodu – tak więc miejscem jego „pracy” był przede wszystkim parkiet. Obecnie stał się czymś w rodzaju konferansjera i mistrza ceremonii, który odpowiada za sprawny przebieg weselnej uroczystości.

Wodzirej ustala z rodziną stałe elementy imprezy (przywitanie młodych, oczepiny, toasty za rodziców, pierwszy taniec), poznaje preferencje muzyczne państwa młodych, podsuwa propozycje konkursów i zabaw integracyjnych. Słowem, poświęca wiele czasu na poznanie oczekiwań klientów, orientuje się w przekroju wiekowym imprezy, zna imiona młodych, ich rodziców i świadków, troszczy się o przygotowanie odpowiednich rekwizytów. Wszystko po to, by trafnie dobrać repertuar do charakteru imprezy oraz wieku uczestników.

Zdaniem osób od wielu lat działających w tej branży, dobry wodzirej powinien znać około 70 tańców i konkursów.

Jak zostać wodzirejem?

Większość wodzirejów trafia do tej branży przypadkiem – najczęściej zaczyna od didżejowania na weselach, z czasem odkrywa w sobie talent do zabawiania gości. Istnieje jednak miejsce, w którym początkujący animatorzy wesel mogą zdobyć przydatne w pracy umiejętności. Co roku są organizowane ogólnopolskie Warsztaty Wodzirejów Zabaw (w Katowicach, Warszawie oraz Łomży) podczas których uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, słuchają ciekawych prelekcji, biorą udział w zajęciach praktycznych i poszerzają swój repertuar.

Jak szukać klientów?

Aby zostać zawodowym wodzirejem, należy zainwestować w elegancki ubiór (w przypadku panów jest to frak oraz cylinder, w przypadku pań – kostium lub garsonka), komplet zabawnych rekwizytów i gadżetów, a także zadbać o odpowiednią promocję. Można np. zaproponować współpracę zespołom muzycznym, organizatorom wesel, właścicielom domów weselnych. Należy jednak pamiętać, iż większość klientów trafi do nas dzięki tzw. reklamie szeptanej, warto więc od samego początku zadbać o wysoki poziom świadczonych usług.

Najczęściej praca wodzireja jest świadczona w oparciu umowy o dzieło, zaś stawki zależą od rozmiaru imprezy, ilości sprzętu i dojazdu. Przeciętne wynagrodzenie wynosi około 2 tys. złotych za imprezę, choć są też wodzireje, którzy zarabiają o wiele więcej.

Dodaj komentarz