Czy medycyna chińska jest skuteczna?

chiny

Współcześnie często wracamy do rozwiązań, które medycyna oferowała jeszcze kilkaset lat temu, czasem nawet więcej. W dawnych czasach szczególnie skuteczna była medycyna chińska, która do dzisiaj ma wielu wyznawców i nie można się temu dziwić — pozwala uporać się z wieloma dolegliwościami bez stosowania nieraz niebezpiecznych środków farmakologicznych. Czym jest medycyna chińska i czy jest skuteczna?

Czym jest medycyna chińska?

Tradycyjna medycyna chińska jest praktykowana od tysięcy lat i opiera swoje działanie na harmonii yin-yang. Równowaga w tym przypadku dotyczy wzajemnej zależności między ciałem oraz energią. W tym przypadku nie stosuje się farmaceutyków, tylko zioła. Warto jednak wiedzieć, że azjatyckie zioła są w większości przypadków mocniejsze od zachodnich, dlatego ich stosowanie wymaga rozwagi i przede wszystkim wiedzy.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej cały tryb życia jest istotny, aby być zdrowym. Nie chodzi tylko o zioła, ale też o ruch czy troskę o równowagę na świecie. Według twórców tej medycyny wszelkie choroby są zaburzeniem balansu yin-yang, który należy jak najszybciej przywrócić. Oznacza to więc, że medycyna chińska to w pewnej mierze styl życia. Składa się na niego feng shui, ćwiczenia tai-chi, ziołolecznictwo, akupresura i akupunktura.

Czy medycyna chińska jest skuteczna?

Czy medycyna chińska jest skuteczna, skoro w dużej mierze opiera się na filozofii? Potwierdzają to liczne badania, które dowodzą skuteczności medycyny chińskiej. Jest to związane przede wszystkim ze składem chemicznym wspomnianych wcześniej ziół, ponieważ naukowo nie da się udowodnić wpływu harmonii czy energii na zdrowie.

Tradycyjna medycyna chińska — czy jest skuteczna? Zioła

Skuteczność stosowania wielu ziół znanych w medycynie chińskiej jest potwierdzona naukowo. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tak popularny imbir. Ma on silne działanie antyoksydacyjne, a ponadto łagodzi stany zapalne oraz ból.

Tradycyjna medycyna chińska często korzysta z dobrodziejstw zawartych w żeń-szeniu. Jest to roślina, która dobrze wpływa na koncentrację, wspomaga układ odpornościowy, spowalnia procesy starzenia, reguluje pracę układu oddechowego i układu krążenia, sprawdza się w leczeniu lęków, a ponadto dobrze wpływa na libido. Warto wspomnieć również o kurkumie, która także ma działanie przeciwzapalne, ponadto wykorzystuje się ją w terapii dotyczącej raka piersi, prostaty czy odbytnicy, a poza tym jest skuteczna w leczeniu Alzheimera.

Medycyna chińska nie zawsze jest stosowana jako forma terapii konkretnej dolegliwości. Warto z niej korzystać, chcąc ogólnie poprawić stan swojego zdrowia. Korzystanie z ziół można traktować jako suplementację, ponieważ znajdują się w nich składniki bardzo przydatne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przydatna jest też informacja, że medycyna chińska mimo swej skuteczności, nie powinna być traktowana jako zamiennik medycyny konwencjonalnej — w tym przypadku może być dobrym uzupełnieniem i wsparciem. Sprawdzi się także wśród osób chcących pozbyć się nadwagi, a także popracować nad lepszą sylwetką.

Medycyna chińska — jak się za nią zabrać?

Samodzielne stosowanie medycyny chińskiej jest zadaniem niełatwym i warto pamiętać, że zioła stosowane w jej przypadku mogą silnie oddziaływać na organizm. Z tego powodu zawsze należy skonsultować się z osobami, które dobrze znają się na ziołolecznictwie. Wchodząc na stronę https://ewadawidziak.pl/ można umówić się na konsultacje ze specjalistką, która od lat zajmuje się medycyną chińską oraz Totalną Terapią.

Na przestrzeni lat nauczyła się komponować zioła w taki sposób, aby poprawiły ogólny stan organizmu. Dobierane mieszanki są też skuteczne we wspieraniu różnych terapii, co nieraz pozwala zrezygnować ze środków farmaceutycznych. Ekspertka prowadzi również sklep z ziołami oraz interesującego bloga, na którym można znaleźć sporo informacji dotyczących medycyny chińskiej i wielu innych zagadnień dotyczących zdrowia.

Komentarze są wyłączone.