Ile alkoholu kupić na wesele?

wesele

Wystawna uczta weselna nieodłącznie kojarzy nam się z dużą ilością wykwintnego jedzenia oraz różnego rodzaju napojami alkoholowymi na stołach. Wynika to z faktu, że zarówno goście, jak i państwo młodzi chcieliby zapamiętać to wyjątkowe wydarzanie na lata, a do tego konieczna jest świetna atmosfera. A gdzie dobra zabawa, tam najczęściej pojawia się alkohol, który działa na gości w sposób pobudzający, prowokując do tańca oraz do uczestnictwa w grach weselnych. Kluczowe jednak pozostaje pytanie, ile alkoholu na wesele powinniśmy zakupić? Czy istnieją jakieś reguły, matematyczny algorytm albo inne pomoce?

Gdzie kupić alkohol na wesele?

Istnieją różne podejścia w kwestii zakupów napojów procentowych na uczty weselne. Wiele zależy od skali imprezy, ponieważ jeżeli organizujemy małe przyjęcie w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, to najprawdopodobniej hurtownia alkoholi nie będzie naszym pierwszym wyborem. W takich sytuacjach ludzie najczęściej kierują się do najbliższego supermarketu, ewentualnie porównują ceny produktów z kilku sklepów w okolicy, jeżeli mają taką możliwość. Jeżeli interesujemy się zakupem tylko kilku butelek procentowych trunków, może się okazać, że pieniądze, które wydaliśmy na benzynę w poszukiwaniu taniego supermarketu czy hurtowni, będą wyższe niż to, co zaoszczędziliśmy na alkoholu.

A gdzie najlepiej się wybrać, jeżeli interesuje nas szeroka gama trunków, a sami organizujemy potężne weselisko np.na 150 osób? Jednym z często wybieranych rozwiązań w takich sytuacjach jest hurtownia alkoholi. W tym wypadku warunkiem tańszego zakupu produktów jest po prostu zaopatrzenie się w ich znaczną ilość. Hurtownia alkoholi raczej nie jest zainteresowana sprzedażą trunków w detalu, dlatego, jeżeli nie spodziewamy się dużej liczby gości, możemy nie uzyskać aż takich rewelacyjnych cen przy zakupach.

Jaki alkohol na wesele?

Ile ślubów w Polsce, tyle różnych opinii na temat rodzaju trunków, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć. Ile liczyć alkoholu na wesele? Aby poznać tę wartość, musimy wiedzieć, jakiego rodzaju alkohol będzie dominować. Wiele zależy od wieku gości weselnych oraz od ich charakteru. Innymi słowy, aby móc dobrać alkohol na wesele, powinniśmy przynajmniej w minimalnym stopniu znać zaproszonych ludzi.

Jeżeli nasi goście na co dzień raczej nie piją lub są koneserami piwa, to trudno byłoby ich zmusić do spożywania wódki w dużych ilościach. Oczywiście, zdarzają się również odwrotne sytuacje, gdy większość gości na imprezie stanowią zaprawieni w bojach weselni weterani, którzy najlepiej bawią się przy dużej ilości wódki. Warto być elastycznym, jeżeli towarzystwo jest mieszane pod względem alkoholowych preferencji i zaopatrzyć się w różne alkohole.

Najczęściej stawianym na weselach trunkiem jest wódka, choć w XXI wieku również inne napoje wyskokowe zdobywają popularność. Częste stało się spożywanie whisky, brandy, ginu, wina, a także piwa. Ten ostatni trunek pojawia się zazwyczaj na letnich ucztach weselnych oraz, gdy dominującą grupą wśród gości są młodzi ludzie. Rodzaj napojów wysokoprocentowych ma spory wpływ także na to, ile kupić alkoholu na wesele.

Ile kupić alkoholu na wesele i jak to wszystko obliczyć?

Biorąc pod uwagę, jak dużo mamy gości oraz ich preferencje, możemy zastosować pewne uniwersalne reguły do obliczenia odpowiedniej wartości w przypadku organizacji wesela. Ile alkoholu na osobę to odpowiednia ilość? Jeżeli jesteśmy w stanie wskazać większość gości, którzy będą pili wódkę, to na każdą taką osobę trzeba liczyć około 0,5 litra trunku. Przy czym należy pamiętać, że na niektórych imprezach wyjątkowo dobrze rozbawieni goście są w stanie spożyć większe ilości, więc zawsze warto dokupić kilka nadprogramowych butelek, aby nie zabrakło alkoholu na stołach.

Jeżeli chodzi o wino, to pijąca tylko taki trunek osoba spożywa najczęściej jedną butelkę na całą ucztę. Tylko jak to obliczyć, nie znając do końca preferencji własnych gości? Przyjmuje się, że 1 butelka wina czerwonego wystarczy na 5 osób, natomiast białe wino powinno być zakupione z przelicznikiem 1 butelka na 6 osób.

Co do szampana, liczymy około 1 butelkę na 8 osób. Inne mocniejsze trunki takie jak whisky czy brandy możemy przeliczać jako 0,2-0,3 litra na osobę. Piwo na weselu, gdy uznamy, że taki trunek powinien się pojawić, powinniśmy liczyć jako co najmniej 0,5 litra na jedną osobę. Przyjęcie powyższych parametrów pomoże w ustaleniu ile liczyć alkoholu na wesele.

Komentarze są wyłączone.