Jak odbywa się zmywanie naczyń w lokalu gastronomicznym?

gastronomia

Jeszcze przed kilkoma laty w wielu restauracjach była zatrudniona osoba, która była odpowiedzialna za ręczne zmywanie naczyń. Jednak dzisiaj, dzięki rozwojowi techniki można już używać do ich wyczyszczenia zmywarek, przez co ktoś nie musi stać przez kilkanaście minut i zmywać po kolei każde naczynie. Wystarczy w tej chwili włożyć je do zmywarki i włączyć odpowiedni program ich czyszczenia. Dostępne są już od jakiegoś czasu specjalne zmywarki gastronomiczne, w których można pomieścić na pewno więcej rzeczy niż w zwykłych tego typu urządzeniach. 

Jak działa zmywarka gastronomiczna oraz jak dokładnie ona wygląda?

Większość lokali posiada zmywarko-wyparzarki, ponieważ mają one za zadanie również pozbyć się bakterii z naczyń oraz sztućców, które były używane przez poprzednich gości. To bardzo ważne, aby osoby odwiedzające tego typu lokale nie zaraziły się czymś groźnym w czasie, gdy jedzą tam posiłek. W zmywarce gastronomicznej często naczynia mogą zostać umyte w czasie pomiędzy 90 a 240 sekundami. W tak krótkiej chwili mycia jednak temperatura wody krążącej tam wewnątrz wynosi około 55 stopni Celsjusza, a podczas wyparzania mamy do czynienia z temperaturą 80 stopni Celsjusza. Ciśnienie wody jest zależne od ciśnienia panującego w sieci. Trzeba do niej dodać także odpowiednie płyny czyszczące oraz nabłyszczające, aby naczynia dobrze się prezentowały. 

Na to, czy zmywarka gastronomiczna dobrze umyje rzeczy znajdujące się w środku ma wpływ jakość wody, która jest odpowiedzialna za ich czyszczenie. Tego rodzaju zmywarki pracują o wiele krócej, dlatego muszą mieć odpowiednie warunki, aby dobrze wykonać swoją pracę. Wyparzone szkło, czy inne rzeczy używane przez naszych gości, będą wtedy zapewniały bezpieczeństwo i odpowiednią higienę. To jest tak kwestia, która różni zmywarkę gastronomiczną od tej zwykłej, ponieważ w tych, które używamy w domu nie da się tak dobrze sterylizować naczyń używanych w czasie posiłków. Części tej zmywarki przeznaczonej do restauracji zużywają się o wiele wolniej niż części do zwykłych tego typu urządzeń, ponieważ wtedy panuje niższa temperatura w tych gastronomicznych. 

Jak wybrać odpowiednią zmywarkę gastronomiczną z funkcją wyparzania?

Wybierając ten typ urządzenia trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim musi być ona zgodna z wytycznymi sanepidu, który podaje informacje jak ma wyglądać zmywarka gastronomiczna. Parametry mycia oraz wyparzania muszą być zgodne z ustaleniami sanepidu w tej sprawie. Trzeba spojrzeć, na co ma być przeznaczony ten sprzęt, ponieważ na rynku są dostępne modele uniwersalne, ale także specjalne, które mają za zadanie myć szkło i porcelanę.

W przypadku restauracji lub baru sprawdzi się ta bardziej uniwersalna. Rozglądając się za nimi, lepiej dokładnie spojrzeć ile będzie trwał cykl wyparzania oraz mycia, ponieważ może to być bardzo ważne, gdy będziemy jej używać. Przecież krótszy czas sprawi, że będziemy mieli szybciej gotowe naczynia do ponownego użycia, przez co nie będzie trzeba czekać na nie zbyt długo. Tak jak w przypadku każdego innego sprzętu, można zwrócić uwagę na jego producenta, bo jeżeli postawimy na jakąś zananą markę tego typu zmywarek to jest większa szansa, że będzie ona nam służyła przez większą ilość czasu. Także łatwiej będzie do niej dostać części zamienne oraz nie będzie ona wymagała zbyt częstych napraw, które mogą być dość kosztowne. W momencie, gdy kogoś interesuje kupno zmywarki gastronomicznej to można odwiedzić stronę internetową  https://gastrosklep.pl/zmywalnia/zmywarki-gastronomiczne/tunelowe , gdzie jest ich dość szeroki wybór i można poczytać o poszczególnych modelach. Zmywarka z wyparzarką może mieć duży wpływ na działanie restauracji, którą prowadzimy. W niektórych przypadkach lepiej jest zapłacić trochę więcej pieniędzy i mieć pewność, że taki sprzęt posłuży nam przez dłuższy czas. Jej wielkość należy dobierać zgodnie z tym, ilu gości może się przewijać przez lokal gastronomiczny, aby nie trzeba było czekać długo na talerze. 

Komentarze są wyłączone.