Jak przebiega proces rozwodowy?

adwokat

Decyzji o rozwodzie to bardzo trudny temat dla każdego z małżonków. Jednak najtrudniejszą kwestią jest rozprawa rozwodowa i jej przebieg. U wielu osób wywołuje to dużą obawę i strach. W tym artykule nieco rozwiejemy wątpliwości, które narastają w każdej ze stron. Przybliżymy też jak wygląda taka rozprawa oraz wyjaśnimy pokrótce, jak wszystko przebiega. 

Rozwody — Tarnów. Nie zawsze rozwód musi okazać się prawdziwą męką

Choć niezaprzeczalnie rozwód nie jest niczym przyjemnym i sama wizja niesie ze sobą silną falę emocji, to da się ograniczyć ten stres. Dla zminimalizowanie negatywnych odczuć, które rzecz jasna towarzyszą temu wydarzeniu, zobrazujmy w sposób przystępny przebieg najbardziej stresogennego momentu, czyli sprawy sądowej.

Demonizowanie jej nie przyniesie właściwych rezultatów. Pamiętajmy o tym, że na sali rozpraw oprócz małżonków zazwyczaj są tylko sędziowie oraz dwóch siedzących po bokach ławnicy. Z kolei osobą, która znajduje się na środku sali, jest sędzią przewodniczącym. Oczywiście mogą znajdować się tam również pełnomocnicy stron. Jeśli jesteśmy wizją całej rozprawy bardzo zestresowani, można rozważyć ustanowienie pełnomocnika. Jak to wygląda? W większości przypadków w jego roli występuje radca prawny albo nawet adwokat. Bywa też tak, że pełnomocnikiem jest rodzic lub inne osoby z najbliższej rodziny.

W jaki sposób można ustanowić pełnomocnika? Pamiętajmy o tym, że wybierając go, małżonek ma obowiązek udzielenia mu tzw. pełnomocnictwa szczególnego. Czasami zdarza się nawet tak, że strony zgłaszają udział w rozprawie tzw. męża zaufania. Zazwyczaj staje się nim bliska osoba z rodziny, jednak może być to także przyjaciel. Podkreślimy tu, że nie mogą oni wypowiadać się w trakcie rozprawy. Przyglądają się jedynie przyglądać się jej przebiegowi. W kolejnym akapicie rozpiska, jak przebiega wszystko po kolei. 

Rozwody Tarnów — przebieg rozprawy

Najpierw pojawiają się standardowe pytania. Cały proces w każdym przypadku będzie zaczynał się od udzielenia przez każdą ze stron odpowiedzi na kilka pytań. Najważniejsze z nich to: od kiedy nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego, czy mają dzieci oraz to, jaka jest ich sytuacja rodzinna i czy nie toczyły się jakieś inne sprawy rodzinne.  Później następuje przesłuchiwanie świadków. Najpierw przesłuchiwanie są świadkowie strony powodowej, a dopiero później strony pozwanej. Każda ze stron ma prawo zadawać swoje pytania poszczególnym świadkom. Sędziowie mogą przesłuchiwać świadków dopiero podczas trwania drugiej rozprawy sądowej. Nie jest to regułą, a jedynie może się zdarzyć. Następnie przesłuchiwani są małżonkowie. To okazja, by móc przedstawić swój pogląd na całą sprawę. W tym momencie jest też najlepsza okazja do tego, by odnieść się do wszelkich zeznań powołanych świadków.

Adwokat Tarnów — rozwód. Możliwie szybkie zakończenie sprawy

Na końcu następuje publikacja wyroku. Małżonkowie oczywiście mają prawo, ale nie ma konieczności uczestnictwa w ogłoszeniu wyroku. Jeśli jednak mamy zamiar niepojawienia się na publikacji, wówczas konieczne jest złożenie wniosku o doręczenie wyroku. Rozwód to czas niezwykle stresujący dla małżonków, a przesłuchania sądowe nie należą do najprzyjemniejszych czynności. Warto więc znaleźć dobrego adwokata w Tarnowie, który pomoże przejść nam przez ten trudny proces. 

Komentarze są wyłączone.