Jak rehabilitować po udarze?

rehabilitacja

Udar mózgu to niezwykle częsta przyczyna zgonów. Jego wystąpienie często wiąże się też z niepełnosprawnością wywołaną uszkodzeniem tkanek w mózgu. Jest to spowodowane krwotokiem do mózgu lub niedokrwieniem. Brak odpowiedniej ilości niezbędnych substancji odżywczych może doprowadzić nawet do nieodwracalnych zmian. Jednak udar nie jest wyrokiem – istnieją skuteczne sposoby leczenia tego schorzenia pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowane. Czy rehabilitacja po udarze jest istotnym elementem procesu zdrowienia?

Rehabilitacja po udarze – na czym polega?

Celem rehabilitacji jest przywrócenie standardu życia sprzed udaru. W początkowej fazie rehabilitanci szpitalni dbają o to, aby nie doprowadzić do powstania odleżyn i uszkodzeń mięśni. Procesy terapeutyczne polegają głównie na dbaniu o dobry stan skóry i stosowanie odpowiednio dostosowanych do potrzeb chorego materacy. 

Następnie dąży się do spionizowania pacjenta. Chory jest od początku uczony podstawowych czynności poprzez stosowanie balkoników, ortez czy lasek. Regularne spotkania z fizjoterapeutą są niezbędne, aby proces rehabilitacji przebiegał sprawnie i prawidłowo. Wykonywane w domu, bądź w ośrodku, ćwiczenia to jedyna droga do odzyskania sprawności i pełnej niezależności. Jak wygląda rehabilitacja po udarze? Ćwiczenia fizjoterapeutyczne często są wspomagane zabiegami fizykoterapii. Często zaleca się także pobyt w sanatorium.

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację po udarze?

Kiedy rehabilitacja po udarze? Lekarze zalecają wdrożenie zabiegów rehabilitacyjnych od razu po zakończeniu się fazy nazywanej „profilaktyką funkcjonalną”. W tym czasie pacjent jest objęty opieka szpitalną, a jego stan kontroluje neurolog. Następnie wprowadzona powinna zostać rehabilitacja. 

Proces rehabilitacji funkcjonalnej trwa od miesiąca aż do nawet dwóch lat. Ostatnim elementem procesu jest rehabilitacja środowiskowa. Prowadzi się ją, w zależności od stopnia uszkodzeń i deficytów danej osoby, od roku do pięciu lat. Zastanawiając się, gdzie udać się po pomoc po udarze Poznań oferuje wiele ośrodków, które specjalizują się w leczeniu udaru – zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie

Rehabilitacja po udarze – najczęściej popełniane błędy

Jak rehabilitować po udarze, aby proces terapeutyczny przyniósł oczekiwane skutki? W przypadku udaru czynnikiem, który ma największe znaczenie, jest czas. Najgorszym błędem, który może doprowadzić do niemożności odwrócenia spustoszeń wywołanych chorobą, jest zbyt długie zwlekanie z podjęciem rehabilitacji. 

Z osobą chorą powinna także pracować osoba o odpowiednio wysokich kwalifikacjach. Aby rehabilitacja była skutecznie poprowadzona, fizjoterapeuta powinien mieć już doświadczenie w pracy z osobami po udarze i doskonale rozumieć funkcjonowanie układu nerwowego. Wykonywanie ćwiczeń w domu, na własną rękę, może nie tylko nie pomóc, ale także zaszkodzić. 

Rehabilitacja po udarze – umiejętnie przeprowadzona – może przywrócić sprawność w znacznym stopniu. Powinna jednak zostać jak najszybciej podjęta. Niezbędne jest także zaangażowanie osoby chorej oraz jej bliskich. Przy odpowiednim poziomie motywacji i wsparciu wykwalifikowanego rehabilitanta, możliwa jest znaczna poprawa standardu życia. 

Komentarze są wyłączone.