Logopeda dziecięcy – kiedy warto zabrać dziecko do logopedy?

Wielu rodziców obawia się wizyty u logopedy, gdyż utożsamia ją z wystąpieniem poważnych zaburzeń rozwojowych u swojego dziecka. Tymczasem taka wizyta może bardzo pomóc w zrozumieniu problemów dziecka i skutecznie zapobiec utrwalaniu złych nawyków. Dlatego, jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju mowy u Twojej pociechy, to rozważ konsultację z logopedą. A na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Problemy z jedzeniem u niemowlaka

Już najmłodsze dzieci mogą być pacjentami w gabinecie logopedycznym. Ponieważ tego typu wizyta będzie konieczna w przypadku, gdy Twój maluszek ma poważne kłopoty z jedzeniem. Niepokojący powinien być przede wszystkim zaburzony odruch ssania, a także trudność w jedzeniu z łyżeczki, nieefektywne żucie czy gryzienie. Wówczas dobry logopeda dziecięcy w Krakowie sprawdzi, czy w budowie anatomicznej aparatu mowy u Twojego dziecka nie ma żadnych nieprawidłowości oraz zaleci stosowne treningi i leczenie. Pomoc na tak wczesnym etapie rozwoju może być kluczowa dla przyszłej sprawności dziecka w zakresie jedzenia i komunikowania się z otoczeniem.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje, kiedy jego pociecha zacznie wymawiać pierwsze słowa. Jednak gdy Twoje dziecko ma już dwa lata, a wciąż komunikuje się głównie za pomocą gestów i pojedynczych mało skomplikowanych słów, to jest to jasny sygnał, że rozwój mowy nie przebiega tak, jak powinien. Oczywiście opóźnienie rozwoju mowy nie musi od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Mimo wszystko warto zawsze skonsultować taki przypadek ze specjalistą. Ponieważ tylko doświadczony logopeda dziecięcy Kraków będzie w stanie ocenić, czy Twoje dziecko dobrze rozumie, co się do niego mówi i, czy jest gotowe, by nauczyć się efektywnej komunikacji z otoczeniem. Finalnie może się okazać, że maluch potrzebuje po prostu więcej czasu lub ćwiczeń, ale zdecydowanie nie powinno się bagatelizować tego problemu.

Rozwój mowy u starszych dzieci

Wraz z rozwojem Twojego dziecka, dobry logopeda dziecięcy w Krakowie będzie zwracał uwagę nie tylko na ilość słów, czy umiejętność łączenia ich w zdania, ale także na sposób wymawiania samogłosek i spółgłosek. Od starszych dzieci oczekuje się również poprawnej artykulacji głosek szeleszczących typu „sz”, „cz”, „dż”, „ż” oraz wibrującej głoski „r”. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i nie można oczekiwać, że wszystkie dzieci w tym samym czasie nabędą te dokładnie takie same umiejętności. Poza tym starsze dzieci często specjalnie źle wymawiają głoski, ponieważ na przykład naśladują swoje rodzeństwo lub inne dzieci z grupy przedszkolnej, gdyż takie zachowanie jest dla nich zabawne. 

Jeśli problemy z wymową wraz z upływem czasu i mimo zwracania dziecku uwagi nie mijają, to możesz rozważyć wizytę u specjalisty. Tym bardziej że logopeda dziecięcy Kraków szybko dobierze ćwiczenia, które pomogą Twojemu dziecku nauczyć się prawidłowej wymowy. Jednak, żeby terapia była skuteczna konieczna będzie ścisła współpraca z rodzicami, którzy muszą pilnować, by dziecko realizowało zalecenia logopedy.

Komentarze są wyłączone.