Sklep z odzieżą używaną

Coraz bardziej zmienia się stosunek Polaków co do mody i noszonych na co dzień ubrań. Jeszcze do niedawna second handy były przez bardzo wiele osób omijane szerokim łukiem. Mentalność ta jednak zmienia się. Zmieniły się bowiem same second handy. Zniknęły w większości sklepy z odzieżą używaną, gdzie trzeba było stać od rana w dniu przyjęcia towaru, a następnie przekopywać górę ubrań by ostatecznie wykłócać się z osiedlowymi sąsiadkami o upatrzona bluzkę. Obecne second handy maja o wiele bardziej nowoczesne oblicze, a coraz więcej Polaków przekonuje się, że jest to dobry sposób, żeby ubrać się modnie, oryginalnie i niedrogo.

Dla kogo sklepy z tania odzieżą?

Sklepy z tanią odzieżą odwiedzają w zasadzie dwie grupy Polaków. Pierwsi przychodzą niejako z konieczności. Sytuacja finansowa sprawiła bowiem, że nie stać ich na ubieranie się w butikach czy sieciówkach. Sklepy z odzieżą używaną są więc dla nich jedyną alternatywą. Druga grupa to klienci, którzy właśnie w second handach szukają odzieży, która byłaby ciekawym kontrastem dla tego co możemy znaleźć marketach i sieciówkach. Można także zaobserwować pewną tendencję. Klienci stali się o wiele bardziej wybredni niż jeszcze kilka lat temu. Szukają więc odzieży markowej, w dobrym gatunku i dobrym stanie (bez widocznych oznak użytkowania).

Odpowiedni lokal

Z tego powodu można zastanowić się, czy nie warto samemu zabrać się za ten biznes i założyć sklep z odzieżą używaną. Jak przy każdej tego typu działalności jedną z kluczowych spraw jest wynajęcie lub zakup odpowiedniego lokalu. Mówiąc odpowiedni mamy na myśli nie tylko jego stan techniczny, ale przede wszystkim dobra lokalizacje. Musi on się znajdować w miejscu często uczęszczanym prze ludzi, w pobliżu przystanku autobusowych, centrów handlowych, hal targowych. Sklep znajdujący się na uboczu (chociaż tańszy) nawet mimo najlepszego towaru i najbardziej kompetentnej obsługi na pewno nie przyniesie nam dochodów. To czy zdecydujemy się na wynajęcie czy zakup lokalu zależy już oczywiście od ilości środków, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na te inwestycje. W przypadku wynajmu musimy wliczyć w koszty interesu comiesięczną opłatę za lokal.

Wyposażenie

Jeżeli chodzi o wyposażenie lokalu to po pierwsze musi on być schludny, czysty i odmalowany. Jego wystrój zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jeśli zaś chodzi o niezbędne wyposażenie to z pewnością muszą się w nim znaleźć lada, stoły, kosze i wieszaki (dobrze sprawdzają się na przykład wieszaki rurowo- kulkowe). Wieszaki muszą być pomiędzy sobą porozstawiane w takich odległościach, aby wygodnie było między nimi przechodzić i aby dobrze eksponowały one odzież. Bardzo ważny jest także szyld, na którym powinny się znaleźć nazwa i logo sklepu oraz wystawa sklepowa, w której powinniśmy umieszczać najnowsze i najbardziej przyciągające uwagę nabytki. Warto zainwestować także w rozkładaną tablicę informacyjną, na której będziemy informować klientów o nowych dostawach i promocjach. Kiedy lokal jest już gotowy i wyposażony to możemy zająć się sprowadzaniem towaru.

 

Koszty i zyski

Nasze miesięczne koszty utrzymania to przede wszystkim właśnie koszty związane z wynajmem lokalu, opłaty ZUS, zakup towaru oraz reklama. Największy wydatek to oczywiście zakup towaru. Jeśli zaś chodzi zysk, to zazwyczaj można dopatrywać się takiej zależności, że na największe przychody możemy liczyć w dniu dostawy. Większość tych środków będziemy jednak zmuszeni ponownie zainwestować. Pozostałe dni, w których sprzedajemy towar po normalnych cenach, a także te, w których urządzamy promocje pozwalają nam wypracować tzw. czysty zysk.

Z jakiego kraju towar?

Kolejna kwestia dotyczy tego z jakiego kraju odzie zamierzamy importować. Możemy wybrać odzież z Anglii lub Irlandii. Musimy się jednak przygotować na to, że konkurencja w tym zakresie jest dosyć duża. Możemy też postąpić nieco mniej zachowawczo i wybrać odzież z Włoch lub z Francji. Kraje te same w sobie kojarzą się z pewną ekskluzywnością , luksusem oraz najwyższą jakością. Odpowiednia reklama potwierdzona oczywiście asortymentem pomoże nam więc przyciągnąć sporą grupę klientów. Znalezienie importera wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko trochę poszperać w Internecie, aby się o tym przekonać.

Towar sortowany czy niesortowany?

Jeśli pozostajemy przy kwestii towaru, to musimy się zastanowić nad kolejną kwestią, a mianowicie czy będziemy kupować towar sortowany (sort) czy nie sortowany (niesort). Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, ma też swoich przeciwników i zwolenników. Towar sortowany to jak sama nazwa wskazuje to towar po wstępnej selekcji. W zasadzie powinien być więc on towarem lepszej jakości. Nie powinna się w nim znaleźć odzież brudna ani uszkodzona. W przypadku sortu z liczących się hurtowni mamy możliwość zajrzenia w zamawiane worki przed zakupem. Mamy też możliwość by zmawiać towar pod określone grupy np. odzież damską, lub dziecięcą (te dwie grupy to najczęstsi potencjalni klienci sklepów z odzieżą używaną). Jest on oczywiście droższy od niesortu, ale odchodzą nam koszty związane z magazynowaniem towaru czy też jego utylizacją. Większość towaru od razu nadaje się bowiem do sprzedaży. Towar niesortowany przyciąga przede wszystkim swoją ceną. Jednak w tym wypadku kupujemy przysłowiowego kota w worku i to w sensie dosłownym. Nie mamy bowiem możliwość przejrzenia zwartości worka przed jego zakupieniem, a osoby zaznajomione z tematem twierdza, że niekiedy nawet blisko 80% zawartości worków nadaje się do wyrzucenia. Pojawia się więc dodatkowy problem związany z magazynowaniem lub utylizacją nienadającej się do sprzedaży odzieży. Zakupienie niesortu wiąże się także z większa ilością czasu i energii, jaką musimy włożyć przed udostępnieniem towaru do sprzedaży (sortowanie, pranie itd.)

Jak eksponować towar?

W tym momencie dochodzimy więc do następnej kwestii, w jaki sposób towar powinien być eksponowany i sprzedawany. Obecnie odchodzi się już raczej od olbrzymich hałd ciuchów, które klientki notorycznie przerzucają do góry nogami lub też odpuszczają przeszukiwanie po obejrzeniu dwóch sztuk. Znacznie lepiej sprawdza się tzw. sprzedaż z wieszaka, gdzie możemy lepiej pokazać ubranie. Może będzie nas to kosztowało nieco więcej zachodu w momencie dostawy i rozkładania towaru, ale o wiele łatwiej będzie nam utrzymać porządek. W takim przypadku możemy pobierać cenę za sztukę towaru. Jeśli chcemy starać się zadowolić różne typy klientek to poza towarem z wieszaka możemy też umieścić dwa niewielkie stoły, na których będziemy wykładały w koszach nieco gorszą gatunkowo odzież sprzedawaną na wagę.

Działania promocyjne

Ważne jest także ustalenie dnia dostawy. Klienci dzielą się w zasadzie na trzy grupy: tych którzy są stałymi bywalcami naszego sklepu, tych, którzy odwiedzają go tylko i wyłącznie w dniu dostawy oraz tych, którzy korzystają z wyprzedaży. Z tego powodu należy zadbać dobrze o strategię i wybrać konkretny dzień dostawy. Warto wybrać taki termin, który nie będzie pokrywał się terminem dostawy u konkurencji. Dostawa powinna się więc odbywać co najmniej raz w tygodniu zawsze tego samego dnia (np. we wtorek). Z kolei koniec tygodnia będzie w tym przypadku dobrym sposobem na zorganizowanie wyprzedaży. Raz na miesiąc lub rzadziej warto zaś zorganizować większą rozreklamowaną wcześniej dużą wyprzedaż, która pozwoli nam na sprzedanie zalegającego na wieszakach towaru. Oprócz tego warto także stosować inne chwyty promocyjne w postaci rabatów dodawanych do dużych zakupów lub dodawanych gratisów w postaci pasków czy apaszek itp. Sklep powinien być dobrze oznaczony, posiadać wyraźny szyld, a informacje o promocjach, dniach dostawy czy wyprzedażach czy dostawie markowych ciuchów powinny być jasno i czytelnie zapisywane na sklepowych witrynach lub na rozkładanej tablicy umieszczonej przed wejściem do sklepu.

Dodaj komentarz