Jak pokazują statystyki, coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wczasy w odległych zakątkach świata. Większość z nich preferuje tradycyjne formy wypoczynku – czyli pobyt w luksusowym hotelu z dostępem do plaży. W programie wyjazdu często też figuruje zwiedzanie słynnych zabytków, wycieczki objazdowe po najbliższej okolicy, wypady do lokalnych knajpek oraz sklepów – słowem, stereotypowe atrakcje turystyczne.
Jednak wielu osobom – zwłaszcza młodym – taka forma zwiedzania świata wydaje się nudna, pozbawiona wyzwań i prawdziwych atrakcji. Osoby te szukają w biurach podróży nietypowej oferty, takiej jak trekking albo backpacking. Co prawda, znani touroperatorzy starają się sprostać tym wymaganiom i coraz częściej organizują tzw. wyjazdy ekstremalne, jednak ze względu na wysokie ceny niewiele osób stać na takie eskapady. Natomiast niewielkie, niszowe biura podróży, nastawione na aktywnego, ceniącego niekomercyjny styl podróżowania klienta, często oferują o wiele niższe ceny i bardziej atrakcyjny program wyjazdu. Jeśli więc posiadamy cechy dobrego organizatora, znamy kilka języków obcych, a naszą pasją jest podróżowanie – zainwestujmy w biuro podróży spełniające marzenia każdego globetrottera.
Trekking, backpaking, wyjazdy ekstremalne
Te nietypowe formy podróżowania w dość istotny sposób różnią się od siebie. Backpaking (inaczej; podróż z plecakiem) polega na odkrywaniu świata bez określonego planu i programu zwiedzania. Backpakerzy korzystają z lokalnych środków transportu, z reguły śpią w namiotach lub w podrzędnych hotelach (często pozbawionych wygód i bieżącej wody), a zamiast drogich restauracji dla turystów wybierają skromne knajpki oraz bary. Urok takiego wyjazdu tkwi w jego nieprzewidywalności i bezpośrednim kontakcie z autentyczną kulturą, nieskażoną wpływem zachodniej cywilizacji.
Biuro organizujące wycieczki backpackersowe zapewnia turystom opiekę przewodnika, ubezpieczenia oraz przelot, a także pomoc w razie niespodziewanych wypadków. Grupy liczą maksymalnie 5 osób, (choć biuro może również zorganizować wyjazd tylko dla jednego turysty). Podróżnik sam wymyśla trasę i wskazuje organizatorowi miejsca, które chce zobaczyć, określa również budżet całej wyprawy, a organizator zajmuje się jej przygotowaniem.
Natomiast trekking stanowi formę turystyki uprawianej w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych w odległych rejonach świata (najczęściej jest to piesza wędrówka połączona ze wspinaczką i zdobyciem górskiego szczytu). W gruncie rzeczy trekking stanowi odmianę wyjazdów ekstremalnych, podczas których uczestnik bierze udział w atrakcjach o podwyższonym stopniu ryzyka lub trudności (rafting, nurkowanie pod lodem, konna wędrówka przez pustynię Gobi itp.).
Aby otworzyć biuro specjalizujące się w organizowaniu tego typu podróży, należy dopełnić kilku formalności: dokonać rejestracji firmy we właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Marszałkowskim, wykupić odpowiednio wysokie ubezpieczenie oraz zdobyć członkowstwo w Polskiej Izbie Turystycznej (dzięki niemu biuro będzie bardziej wiarygodne).