Bób – jak i ile rośnie?

ogród

Bób to smaczne i zdrowe warzywo. Dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych substancji odżywczych – zwłaszcza spore ilości magnezu, potasu, wapnia oraz kwasu foliowego. Jak powszechnie wiadomo, najsmaczniejsze warzywa to takie, które są samodzielnie wyhodowane we własnym ogródku. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie gatunki posadzić lub zasiać w swoim ogródku, to z pewnością warto zadbać w nim także o bób. Jak rośnie bób? Odpowiedź na to i wiele innych pytań na temat tego warzywa znajduje się w poniższym wpisie.

Jak rośnie bób?

Bób to roślina strączkowa, dorastająca do wysokości około 100 cm. Składa się z głównego pędu, od którego odchodzą średniej wielkości liście i kwiaty rozwijające się strąki. Bób nie ma zbyt wielu wymagań, dlatego jest łatwy w uprawie nawet dla początkujących ogrodników. 

Najlepszym okresem do siania bobu jest marzec i pierwsza połowa kwietnia. Wtedy roślina najlepiej się rozwija i daje najwyższy plon. Nie należy obawiać się przymrozków, gdyż to warzywo wykazuje na nie odporność.

Bób można siać nawet w pierwszej połowie maja, ale wtedy należy pamiętać, że istnieje większe ryzyko ataku mszyc i wyższe prawdopodobieństwo uzyskania mniejszego plonu.

Możemy też rozpocząć uprawę bobu szybciej – już w lutym, jednak w tym wypadku należy przygotować rośliny do rozsady (wysiać nasiona do doniczek w niezbyt ciepłym miejscu, a następnie przesadzić do gruntu dopiero wtedy, gdy na zewnątrz będzie odpowiednia pogoda i właściwa temperatura). Niewątpliwym plusem takiej uprawy jest fakt, że bób będzie wcześniej się rozwijać i szybciej wyda wyczekiwany plon.

Rozpoczynając uprawę bobu, należy pamiętać, że ta roślina najlepiej rośnie na dość ciężkich glebach oraz na nasłonecznionych stanowiskach. Wysiew należy wykonać na głębokość około 4 cm oraz w odstępach około 30 cm, żeby dać roślinom miejsce do prawidłowego wzrostu, a dzięki temu uzyskać optymalną wielkość plon.

Ile czasu rośnie bób?

Nasiona zasiane, teraz pora czekać na plon. Jednak ile rośnie bób? Po jakim czasie można spodziewać się pierwszych zbiorów?

Bób to roślina, która rośnie stosunkowo szybko. Zasiana na przełomie marca i kwietnia wyda plon już pod koniec czerwca. Oczywiście, zbiór pierwszych strąków z pysznymi ziarnami możemy przyspieszyć o kilka tygodni, wysiewając nasiona do doniczek. Warto także siać bób partiami w odstępach czasowych. Wtedy możemy cieszyć się warzywami z własnego ogródka przez dłuższy czas, ponieważ rośliny będą dojrzewały stopniowo.

O tym warto wiedzieć, jeśli chcesz uprawiać bób

Bób, jak już wcześniej wspominaliśmy, nie jest rośliną wymagającą specjalnych czynności pielęgnacyjnych podczas jej uprawy. Jednak warto poświęcić chwilę czasu i wykonać tak zwane ogławianie. Polega ono na przycięciu na prosto czubków pędów na około 3 cm. Powinno się je wykonać w momencie, gdy zawiązane są już strąki, ale roślina jeszcze nie kwitnie.

Warto wykonać ogławianie z dwóch powodów:

  • taki zabieg zmniejsza intensywność ataków mszyc na roślinę, ponieważ to właśnie młode pędy są najbardziej lubiane atakowane przez te szkodniki;
  • ogławianie korzystnie wpływa na wielkość przyszłych plonów i przyspiesza zawiązywanie się strąków.

Pędy najlepiej przycinać sekatorem lub nożycami i unikać ręcznego obrywania wierzchołków, aby jak najmniej uszkodzić roślinę. Ważne jest także wykonywanie tego zabiegu w suche dni. Pomoże nam to zmniejszyć ryzyko ewentualnych chorób grzybiczych rośliny.

Warto również wspomnieć, że bobu nie należy siać w tym samym miejscu rok po roku. Ważne jest tutaj zastosowanie płodozmianu.

Bób – wykorzystaj roślinę nawet po zbiorach!

Uprawiając własny ogródek, z pewnością zależy Ci na tym, żeby warzywa, które w nim urosną, były nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Stosowanie nawozów dla odżywienia roślin jest niezbędne, aby uzyskać wysoki plon.

W uprawach ekologicznych najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnego nawozu w postaci kompostu. Bób po okresie wegetacji to idealny składnik. Roślina wiąże azot w swoich korzeniach. Dzięki temu znacznie wzbogaca naturalny nawóz w ten ważny składnik dla prawidłowego wzrostu kolejnych warzyw w Twoim ogródku.

Komentarze są wyłączone.