Ciągniki rolnicze stanowią często podstawę funkcjonowania gospodarstw rolnych. Dzięki traktorom możliwe jest korzystanie ze sprzętu zaczepianego, siewników, przyczep, opryskiwaczy, bron itp. Usterka ciągnika oznacza zwykle opóźnienia w harmonogramie prac polowych, dlatego utrzymanie go w prawidłowym stanie technicznym stanowi priorytet rolników. Gdzie kupować niezbędne części do ciągników rolniczych? Czy lepszym rozwiązaniem są części nowe, czy używane?
Pierwszym czynnikiem, który rolnicy biorą pod uwagę, dokonując zakupu części do ciągników rolniczych, jest cena koniecznych podzespołów. Często sytuacja sprzętowa w gospodarstwie rozwija się dynamicznie, a awarie zdarzają się w najmniej odpowiednich i niespodziewanych sytuacjach. Naprawy trzeba wykonywać w możliwie jak najkrótszym czasie, co wiąże się z koniecznością szybkiego nabycia części. W takiej sytuacji zwykle pierwszym wyborem są te najtańsze.
Optymalnym rozwiązaniem jest jednak uwzględnienie nie samej ceny, a jej stosunku do jakości podzespołów. Cześć, która była tania, jednak ulegnie usterce jeszcze kilka razy w ciągu jednego sezonu, naraża gospodarstwo na dodatkowe koszty. Przestój w pracy, zakup kolejnych części, praca związana z koniecznością kolejnych napraw – to wszystko stanowi koszt, ponoszony przez rolnika. Poza ceną warto więc wziąć pod uwagę opinie pochodzące od innych użytkowników na temat wybranej części. Można zapytać również w sklepie z częściami rolniczymi, których producenci cieszą się najlepszą opinią.
W sytuacji konieczności przeprowadzenia remontu traktora, właściciele maszyn stają zwykle przed dylematem, czy kupić części nowe, czy raczej używane. Każde z rozwiązań ma pewne zalety. Nowe części ciągników rolniczych kupujemy łącznie z gwarancją działania, dzięki czemu w przypadku jakiejś wady, można odzyskać pieniądze lub wymienić produkt wadliwy na inny, sprawny. Niestety, części nowe są zdecydowanie droższe niż dostępne na rynku używane części ciągników rolniczych.
Kiedy zdecydować się na nowe? Ponownie najważniejszy jest stosunek jakości do ceny, z tym że konieczne jest również uwzględnienie aktualnej ceny rynkowej ciągnika. Maszyny stosunkowo nowe, o dużej wartości, można doinwestować, kupując nowe części. W przypadku maszyn starszych typów rolnicy często decydują się na podzespoły używane. Części do t25 czy Ursusa 330 znaleźć można w wielu serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, również lokalnych. Wielu rolników sprzedaje elementy swoich wycofanych z użytku ciągników. W przypadku starych, jednak w dalszym ciągu intensywnie eksploatowanych maszyn, wybór części z drugiej ręki jest naprawdę duży. Czasem sprzedawca zapewnia gwarancję rozruchową, co może przemawiać za wyborem takiej oferty.
Kompromisem pomiędzy zakupem używanych części do ciągnika, tańszych, ale pozbawionych gwarancji działania a częściami nowymi, z gwarancją, ale zdecydowanie droższych, może być zakup zamienników.
Zamienniki części oryginalnych, czyli pochodzące od innych producentów niż oryginalna maszyna, jednak pasujące do określonego modelu ciągnika, mogą być zdecydowanie tańsze. Oczywiście, zdarza się również , że ich jakość pozostawia sporo do życzenia. W sklepach z częściami rolniczymi, także tych online, jest duży wybór zamienników części do ciągników rolniczych. Można wybrać takie, w których stosunek jakości do ceny będzie optymalny. Takie części, w odróżnieniu od używanych, są fabrycznie nowe, posiadają więc gwarancję producenta.
Podsumowując – niezależnie od tego, czy właściciel zdecyduje się na nowe części ciągników rolniczych, czy podzespoły używane, powinien rozważyć nie tylko cenę, ale również jej stosunek do jakości samych części i wartości rynkowej maszyny. O ile kupowanie nowych części do bardzo starego ciągnika może nie mieć sensu, o tyle w przypadku nowych maszyn jest to postępowanie jak najbardziej uzasadnione.