Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne to niewątpliwie elementy dekoracyjne, które wpływają na estetykę wnętrz i percepcję wizualną, a tym samym samopoczucie domowników i gości. Tak jak drzwi zewnętrzne są dekoracją fasady, tak drzwi wewnętrzne są jak stylowy obraz na ścianie. Dlatego ich dobór i montaż muszą być szczególnie przemyślane. Jak dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne? Jaki kolor będzie najlepiej pasował do wnętrza naszego domu? Kiedy najlepiej kupić drzwi wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę

Kolorystyka ma znaczenie. To, że meble pasują do koloru ścian, a nawet podłogi, jest dla każdego oczywiste. Kolejnym ważnym elementem uzupełniającym każde pomieszczenie są drzwi wewnętrzne. Ich kolorystyka powinna również odpowiadać elementom przewidzianym dla danego wnętrza. Zasadą jest również, że wszystkie skrzydła widoczne z danego pomieszczenia powinny być takie same lub należeć do jednej linii dostarczonej przez producenta. Koniecznie zobacz https://www.drzwi-dabs.pl/oferta/producenci/drzwi-dre/wewnetrzne-drzwi-dre/.

Drzwi wewnętrzne w jasnych kolorach 

Podstawowa zasada projektowania wnętrz brzmi: jeśli wnętrze jest małe, przytłoczą je ciemne kolory. Dlatego zazwyczaj należy wybierać jasne drzwi, zwłaszcza do małych mieszkań. Jednocześnie czasami pojedynczy, mocniejszy akcent może być dobrym kontrapunktem. Należy jednak wyłamać sekretne drzwi w kabinie, najlepiej szklaną wkładką, niekoniecznie przezroczystą. Dobrym sposobem na to jest wybranie opcji „od drzwi do okna”. Jeśli ich rama jest biała, nie może być błędem wyboru białych drzwi. Dobrym wyborem są jednak również odcienie drewna, zwłaszcza odcienie pastelowe. Na co zwrócić uwagę kupując drzwi wewnętrzne – przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe – klasyka

Dzisiaj, w większości polskich domów można znaleźć drzwi bez przylgowe. Od dziesięcioleci są najczęściej używanym modelem, dlatego wszystkie mieszkania, biura i inne pomieszczenia, które nie były w pełni remontowane od co najmniej 10 lat, wyposażone są w drzwi z tym rozwiązaniem technicznym. Drzwi harmonijkowe to drzwi, których skrzydła są specjalnie przycięte, aby ściśle przylegały do ramy. Dzięki takiej konstrukcji drzwi wyglądają lekko i bardzo elegancko. Zaletą drzwi jest ich akustyczna szczelność. Jest to szczególnie ważne, gdy drzwi są wykonane z litego drewna. Jeśli dom posiada drzwi z płyt HDF lub w skrzydłach zamontowano dodatkowe przeszklenia, przewaga akustyczna staje się mniej wyraźna.

Drzwi bezprzylgowe

W rzeczywistości rzeczy są na tyle proste, że można je zobaczyć gołym okiem, gdy wiesz, czego szukać. Zawiasy są ukryte w drzwiach antyodbiciowych i nie są widoczne po zamknięciu, dzięki czemu mają całkowicie gładkie krawędzie. Takie rozwiązanie pozwala na idealne wtopienie się drzwi w ościeżnicę i sprawia, że skrzydło wydaje się mieć większą krawędź. Warto też dodać, że ta jednopłaszczyznowa aranżacja optycznie powiększa wolną przestrzeń podłogi. Jakie wnętrza są najlepsze dla drzwi bez odbić? Najlepiej sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych lub industrialnych – dlatego ich popularność stale rośnie. Ta stylizacja jest dziś popularna i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Kiedy zamawiać drzwi wewnętrzne?

Doprowadzenie domu w trakcie budowy do tzw. nieskazitelnego stanu to dopiero początek ostatnich poprawek. Na etapie aranżacji pomieszczenia należy dokładnie rozważyć lokalizację i wielkość drzwi wewnętrznych. Nawet przy „ustawionych uchwytach” masz jeszcze trochę swobody i drobnych zmian w ściankach działowych – możesz poszerzyć ościeżnicę lub zamontować system skrzydeł przesuwnych na ścianie. Zmiany te należy jednak wprowadzić przed tynkowaniem i malowaniem ścian oraz oczywiście przed zamontowaniem odpowiednich drzwi! Pamiętaj, że gdy wygładzasz i malujesz ściany, na koniec pracy powinieneś zostawić wkładki do drzwi wewnętrznych. W przeciwnym razie zostaniesz z drzwiami, które niekoniecznie pasują do reszty pokoju.

Komentarze są wyłączone.