Ile schnie olej do drewna?

Olejowanie drewna w pomieszczeniach, czyli do użytku wewnętrznego, niewiele różni się od olejowania drewna na zewnątrz, czyli tarasów, mebli ogrodowych czy elementów małej architektury ogrodowej. W obu przypadkach stosowane są dokładnie te same produkty i techniki, wysokiej jakości specjalistyczne oleje do drewna, które po rozprowadzeniu na powierzchni drewna wnikają głęboko w jego strukturę. Ponieważ drewniane elementy do użytku zewnętrznego są bardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wilgoci, mrozu czy ciepła, zabezpieczenie olejowaniem można zapewnić dodatkową impregnację.

Przygotowanie do olejowania

Olejowanie należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej używać okien, które można otwierać, aby przewietrzyć miejsce pracy. Pamiętaj również o osobistym sprzęcie ochronnym – używaj rękawic i okularów ochronnych. Jeśli wykonujesz olejowanie w domu, weź pod uwagę swój sprzęt i otoczenie. Dobrze jest zabezpieczyć wszystko przed zabrudzeniem, a pomoże Ci w tym np. folia malarska. Możesz także użyć taśmy malarskiej. Do łatwego rozprowadzenia oleju będziesz potrzebować miękkiego pędzla i bawełnianej szmatki.

Jaki olej wybrać – wodę czy rozpuszczalnik?

Ogólnie rzecz biorąc, olej do podłóg drewnianych można podzielić na olej na bazie wody i olej na bazie rozpuszczalnika. Oba typy są odpowiednie, w zależności od tego, w jaki sposób olejowany przedmiot będzie używany. W salonie, biurze czy innych pomieszczeniach o intensywnym użytkowaniu lepsze są spirytusy mineralne. Wnikają w drewno głębiej niż olej i woda, zapewniając tym samym większą trwałość i odporność na zarysowania, uderzenia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Niestety ich minusem jest bardzo nieprzyjemny zapach w trakcie i bezpośrednio po olejowaniu. W związku z tym nie zawsze możliwe jest stosowanie spirytusów mineralnych w obiektach użyteczności publicznej, takich jak przedszkola i żłobki.

Plusy i minusy olejowania drewna

Olejowanie drewna to metoda impregnacji, która ma wiele zalet. Po pierwsze: drewno po tym procesie nadal wygląda naturalnie. Dlatego metoda ta jest idealna do renowacji mebli wiejskich, skandynawskich i prowansalskich. Po drugie, ta metoda zabezpieczania drewna jest stosunkowo tania i łatwa do samodzielnego wykonania. Po trzecie, olejki te w większości składają się z naturalnych składników, dzięki czemu metoda jest bezpieczna ekologicznie, odpowiednia również dla dzieci i alergików. Kolejną zaletą olejowania drewna jest to, że preparat nie pozostaje na powierzchni, lecz wnika głęboko w strukturę deski. Dzięki temu drewno jest odpowiednio nawilżone, nie wysycha i nie pęka.

Ile schnie olej do drewna?

No dobrze, ale jak długo schnie olej do drewna? Olejowane drewniane meble i podłogi nie powinny być używane przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. W tym czasie nie będzie można np. wejść na taras ani umieszczać na nim mebli, dywaników ani niczego innego. Jeśli pogoda się pogorszy, temperatura spadnie lub zacznie padać w tym czasie, czas schnięcia może się wydłużyć. W przypadku olejów do drewna na bazie rozpuszczalników możemy uznać pokład za gotowy do użycia, gdy zapach rozpuszczalnika nie jest już zauważalny. Oleje na bazie wody generalnie schną szybko, a po 48 godzinach są całkowicie suche, nawet w niesprzyjających warunkach. Ostateczną twardość uzyskuje się dopiero po 7-10 dniach.

W jakiej temperaturze należy olejować drewno?

Jak już wspomnieliśmy, warunki atmosferyczne na zewnątrz mają duży wpływ na normalne działanie olejowania drewna. Jaka jest najlepsza temperatura do pracy? Optymalna temperatura wynosi od 10 do 25°C. Ważna jest również wilgotność. Drewno wyschnie szybciej, jeśli wilgotność wynosi 45—55%. Jak często należy olejować drewno? Wiemy, że od czasu do czasu opłaca się powtórzyć proces olejowania drewna, np. co roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że drewno jest odpowiednio zabezpieczone. Więcej informacji dostępne pod adresem: https://www.ekemichal.pl/produkty/borma-olej-do-drewna/borma-oleje-do-drewna,2,16177.

Komentarze są wyłączone.