Jak ograniczyć zużycie plastiku?

plastik

Ograniczenie zużycia plastiku to pilna konieczność, ponieważ jednym z największych problemów w społeczeństwie jest zanieczyszczenie spowodowane przez ten materiał. Tworzywo sztuczne potrzebuje setek lat na degradację, zawiera toksyczne dodatki i może wchłaniać antybiotyki, pestycydy oraz inne związki, które rozprzestrzeniają się po całej planecie.

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Całkowite wyeliminowanie plastiku z życia to trudne zadanie, ale ograniczenie jego zużycia jest łatwiejsze niż się wydaje. Małe działania mogą w znacznym stopniu zmniejszyć powstawanie odpadów z tworzyw sztucznych. Coraz więcej produktów jest wykonanych z plastiku, np. torby, butelki czy sztućce. Co roku produkuje się 300 milionów ton tego tworzywa, z czego 8 milionów ton trafia do rzek i mórz. Zdaniem ekspertów jest to znacznie większy problem niż zmiany klimatyczne. Dlatego trzeba podjąć działania już teraz! Ludzie nie mogą dłużej przyczyniać się do zanieczyszczania oceanów, lądów, a nawet powietrza, którym oddychają. Weź pod uwagę kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób ograniczyć używanie plastiku i zmień swoje nawyki.

Unikaj kupowania butelkowanych napojów

Napoje butelkowane to jeden z największych problemów świata, ponieważ odpady po takich produktach nie zawsze nadają się w pełni do recyklingu. Najlepsze rozwiązanie, jeśli woda w Twojej okolicy nie jest zdatna do picia, stanowi zainstalowanie filtra w kranie lub używanie butelek nadających się do recyklingu.

Używaj toreb wielokrotnego użytku

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że używasz dużo plastiku, tylko kupując foliówki w supermarkecie. Zmiana tak prosta jak używanie płóciennych toreb podczas zakupów bardzo pomaga środowisku.

Koniec z plastikowymi słomkami

Jak zmniejszyć zużycie plastiku? Innym środkiem jest nieużywanie słomek w napojach. Nie kupuj ich, a jeśli idziesz do baru odmawiaj ich użycia, są całkowicie zbędne. Jeśli nie będziesz ich wykorzystywać, pomożesz zmniejszyć produkcję przedmiotów, które bardziej zanieczyszczają środowisko, niż mają faktyczną użyteczność. Istnieją też słomki ze stali nierdzewnej dla tych, którzy nie potrafią się obejść bez tego typu akcesoriów.

Kupuj produkty luzem

W większości przypadków produkty luzem są tańsze i mniej przetworzone. Kupowanie ich może znacznie zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych. Dodatkowo, jeśli przyniesiesz własne torby lub słoiki, przyczynisz się do jeszcze mniejszej ilości plastikowych odpadów.

Nie kupuj naczyń jednorazowego użytku

Większość plastiku, który trafia do domów to produkty jednorazowego użytku, takie jak opakowania czy słomki. Ich rozkład trwa od 400 do ponad 1000 lat, a ich okres przydatności trwa około 15 minut. Używanie plastikowych talerzy i sztućców jest całkowicie zbędne. Jeśli kupujesz jedzenie na wynos, unikaj pakowania go w tworzywa sztuczne, przynosząc własne pojemniki.

Ogranicz kupowanie żywności w plastikowych opakowaniach

Jednym z największych wyzwań jest wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie zużycia produktów w plastikowych opakowaniach. W sektorze spożywczym wiele wyrobów pakuje się w materiały, które trudno poddać recyklingowi. Dlatego należy zdecydować się na pojemniki z kartonu, papieru lub szkła. Również tworzywa pochodzące od producentów folii ekologicznej stanowią lepsze rozwiązanie.

Oprócz opakowań można używać także przyborów kuchennych wykonanych z innych materiałów, takich jak drewno, bambus czy stal nierdzewna. Jeśli nie masz możliwości unikania plastiku, pamiętaj, aby ponownie wykorzystać wykonane z niego produkty, a gdy przestaną spełniać swoje zadanie, wyrzuć je do odpowiedniego pojemnika.

Wymień plastikowe pojemniki na żywność na te ze stali nierdzewnej lub szkła

Podgrzewając jedzenie w tradycyjnym pojemniku, można się zatruć, gdyż w trakcie podwyższania temperatury plastik uwalnia toksyczne substancje. Najlepszą opcją jest stal nierdzewna, ponieważ cechuje się bezpieczeństwem dla zdrowia i przyjaznością dla środowiska.

Unikaj jednorazowych maszynek do golenia

Jeśli zdecydujesz się na elektryczne lub metalowe maszynki do golenia zamiast jednorazowych, możesz zmniejszyć zużycie plastiku i jednocześnie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Podobnie jest z wieszakami do ubrań – lepiej używać drewnianych zamiast tych z tworzyw sztucznych.

Komentarze są wyłączone.