Jak pozbyć się korników? Skuteczne sposoby

korniki

Drzewa są ważną częścią systemu ekologicznego, ponieważ pomagają w produkcji tlenu. Niestety w środowisku istnieje wiele zagrożeń, które są szkodliwe dla drzew, jak na przykład nękający drzewa szkodnik zwany kornikiem. Korniki (znane również jako chrząszcze sosnowe) to owady, o których wiadomo, że atakują drzewa w dużych ilościach, rozmnażając się w wewnętrznej korze drzew i powodując znaczne uszkodzenia zarówno osłabionych, jak i zdrowych drzew. Występuje ponad 600 gatunków korników, a ich populacja rośnie z biegiem lat. Najbardziej niepokojące w przypadku korników jest to, że stają się one problemem przez cały rok ze względu na ich rosnącą zdolność do przetrwania zim i niszczenia drzew poddawanych stresowi zmieniających się pór roku. W tym artykule pokażemy, jak pozbyć się korników w sposób skuteczny.

Jak pozbyć się korników?

Korniki (znane również jako chrząszcze sosnowe) to niszczycielska grupa szkodników, o których wiadomo, że w wieku dorosłym uszkadzają drewno lub składają jaja pod korą drzew, gdzie wylęgają się szkodliwe larwy i powodują zniszczenie drewna. Zastanawiasz się, jak zwalczyć korniki? Zanim dowiesz się, jak zlikwidować korniki – ważne jest, aby najpierw zidentyfikować i upewnić się, że masz do czynienia z kornikami, a nie z jakimś innym szkodnikiem.

Identyfikacja

Błędna identyfikacja prowadzi do zastosowania niewłaściwej metody leczenia, co z kolei prowadzi do straty pieniędzy i czasu. Oto kilka faktów identyfikujących korniki:

  • są zazwyczaj koloru ciemnoczerwonego, czarnego lub brązowego, mają cylindryczny kształt i twarde ciała.
  • są bardzo małe, mniej więcej wielkości ziarenka ryżu,
  • mają bardzo mocny aparat gębowy, który ułatwia im rozrywanie drewna,
  • larwy korników mają biały kolor i ciemnobrązową głowę.

Skorzystaj z powyższego opisu, aby prawidłowo zidentyfikować atakującego drewno szkodnika.

Metody leczenia

Jeśli potwierdziłeś, że masz do czynienia z kornikami, masz kilka opcji, które zależą od okoliczności. W większości przypadków osłabione drzewa, które są silnie zaatakowane przez korniki, mogą nie zostać uratowane, a środki ochrony chemicznej będą miały na nie niewielki wpływ. Jeśli masz żywe, zdrowe drzewo i dopiero zaczynasz zauważać uszkodzenia spowodowane przez korniki i chcesz spróbować je uratować, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu z użyciem profesjonalnych produktów.

Krok 1: Środek owadobójczy

Polecamy zastosowanie dobrego insektycydu kontaktowego służącego do zniechęcania szkodników drewna – na przykład Vigonez Neptune, który może zapobiegać inwazji korników na zaatakowane drzewa i krzewy. Czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ najlepiej jest leczyć drzewa na wczesnym etapie inwazji, aby zaatakować nowo wyklute larwy omacnicy drzewnej, zanim zaczną drążyć tunele w korze.

Zmierz powierzchnię leczonego obszaru, aby określić, w ile opakowań środka owadobójczego, takiego jak Vigonez Nepune (dostaniesz go na stronie producenta: https://www.vigonez.com/product/spray-do-zwalczania-kornikow) musisz się zaopatrzyć. Przed użyciem produktu dobrze potrząśnij opryskiwaczem, następnie spryskaj zaatakowaną przez korniki powierzchnię. Pamiętaj o spryskaniu wszystkich miejsc, w których zauważysz dziury lub ubytki w drewnie – musisz dobrze nasycić otwory środkiem owadobójczym i skontaktować się z jak największą liczbą owadów.

Krok 2: Zapobieganie i utrzymanie efektów

Po zakończeniu leczenia korniki nie powinny już atakować Twojego drewna, ale musisz upewnić się, że nie pojawią się ponownie. Najlepszym sposobem na to, jak pozbyć się korników, jest stosowanie środków owadobójczych zapobiegawczo, zanim korniki wnikną w korę i złożą jaja. Stosuj środki owadobójcze co kilka miesięcy, jeśli martwisz się, że korniki znowu zaatakują drewno. Jeśli uszkodzenia drzewa są dość rozległe, jedynym sposobem na to, jak zlikwidować korniki jest usunięcie całego fragmentu uszkodzonego drewna i zastąpienie go nowym.

Jak zlikwidować korniki, jeżeli zauważysz korniki w otoczeniu zewnętrznym? Regularne przycinaj zainfekowane gałęzie drzew, ponieważ zatrzyma rozprzestrzenianie się korników w obrębie gałęzi. Jeśli uszkodzenia drzewa są dość rozległe, jedynym sposobem na to, jak zwalczyć korniki jest usunięcie całego drzewa z korzeniami i zastąpienie go nowym. Po zasadzeniu nowego drzewa – pamiętaj o zabezpieczanie go profilaktycznymi środkami owadobójczymi. Te martwe i umierające drzewa będą musiały zostać spalone lub zmielone na zrębki lub ściółkę. To jedyna opcja na to, jak zwalczyć korniki, ponieważ drzewa te zawierają następną generację szkodników.

Komentarze są wyłączone.