Jak sprawdzić auto po vinie?

car

Planując zakup używanego samochodu chciałbyś mieć pewność, że podejmiesz dobrą decyzję. Nie bez znaczenia jest marka i model samochodu, więc rozpatrujesz wszystkie za i przeciw m.in. awaryjność, dostęp części zapasowych, koszt utrzymania i eksploatacji oraz ewentualnych napraw u mechanika. Kiedy zdecydujesz się na konkretny pojazd pojawia się obawa przed tym, czy sprzedający jest rzetelny i uczciwie poinformuje o ewentualnych usterkach, przebiegu, kolizjach drogowych czy wypadkach z udziałem auta. Jedną z ostatnich rzeczy, o jakiej wtedy myślisz jest to, czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Nie chcąc bazować jedynie na informacjach zbywcy oraz opinii mechanika, postanawiasz osobiście sprawdzić historię pojazdu. Najłatwiej będzie zrobić to za pomocą numeru VIN. Co to jest VIN i jak sprawdzić auto po VINie?

Czym jest numer VIN?

Słyszałeś o numerze VIN, numerze nadwozia, czy numerze identyfikacyjnym auta? Zastanawiasz się jak sprawdzić auto po numerze VIN? Wszystkie trzy nazwy dotyczą tego samego numeru, czyli Vehicle Identification Number, w skrócie VIN.

VIN to niepowtarzalne i obligatoryjne oznakowanie samochodu składające się z siedemnastu znaków (cyfr i liter) podzielonych na trzy segmenty.

  • Trzy pierwsze znaki to światowy kod producenta służący do jego identyfikacji, tzw. WMI – World Manufacturer Identifier,
  • sześć znaków mówiących o danych technicznych modelu pojazdu, oznaczenie zależne od producenta, tzw. VDS – Vehicle Description Section,
  • osiem znaków końcowych, czyli numer seryjny (rok i miejsce produkcji, numer pojazdu w serii), tzw. VIS – Vehicle Inspection Service.

Gdzie znajduje się VIN?

Numer nadwozia, czyli VIN znajduje się w kilku miejscach. Jak sprawdzić samochód po numerze VIN? Przede wszystkim zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu (pozycja „E”), książce pojazdu oraz dokumentach dotyczących ubezpieczenia OC. Wszystkie te dokumenty zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nabywcy, więc i podczas oględzin samochodu można poprosić o wgląd do nich.

W samym pojeździe numer VIN może znajdować się na tabliczce znamionowej w kilku miejscach, tj. na obudowie deski rozdzielczej, na podłodze przed fotelem pasażera, na podłodze bagażnika, pod tylnym siedzeniem, na przegrodzie czołowej, na podłużnicy prawej ramy za kołem przednim oraz podłużnicy prawej ramy za kołem tylnym, na słupku środkowym prawym i wzmocnieniu bocznym prawym i czołowym.

Najważniejszą kwestią jest to, aby każde oznaczenie znalezione na elementach auta było tożsame z tym w dokumentach. Jeśli numery nadwozia będą się różniły może to świadczyć, że sprzedawca nie jest z nami szczery. W takim przypadku powinieneś zachować szczególną ostrożność, ponieważ taki stan może świadczyć o gruntownym remoncie, jaki pojazd przeszedł. W wyniku dużej kolizji drogowej lub nawet wypadku, niezbędna mogła okazać się wymiana całych elementów, co z kolei może rzutować na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Innym wytłumaczeniem takiej rozbieżności może być pochodzenie samochodu z kradzieży, a same dokumenty mogą okazać się sfałszowane. W przypadku zakupu takiego pojazdu musisz liczyć się nie tylko z utratą pieniędzy, ale przede wszystkim odpowiedzialnością karną za udział w paserstwie. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś chce sprzedać Ci kradzione auto, najlepszym rozwiązaniem będzie powiadomienie o tym fakcie odpowiednich służb.

Jak po VINie sprawdzić auto?

Skoro wiesz już co to jest numer VIN i gdzie powinieneś go szukać, teraz warto dowiedzieć się jak po VINie sprawdzić auto? Jakich informacji możesz się dowiedzieć o konkretnym pojeździe? Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić auto po VINie, to z pomocny okaże się CEPiK, czyli rządowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jednak może zdarzyć się tak, że nie będziesz w stanie dobrze zinterpretować uzyskanych informacji. W takim przypadku możesz zamówić raport za pomocą witryny https://www.autotesto.pl/vin-pojazdu/.

Czego dowiesz się, dzięki sprawdzeniu auta po numerze VIN?

Wiesz już jak sprawdzić samochód po numerze VIN. Zobacz, czego dzięki temu się dowiesz. W raporcie znajdziesz dane o przebiegu licznika, stanie silnika, spalaniu i rodzaju paliwa. Będziesz mógł porównać spis wyposażenia fabrycznego, z tym, które jest Ci oferowane. Dowiesz się, jaka jest historia samochodu, który chcesz kupić, czyli ilu miał właścicieli, o wynikach badań diagnostycznych, ciągłości ubezpieczenia OC oraz co najważniejsze, czy pojazd brał udział w wypadkach lub kolizjach drogowych.

Osobną kategorią informacji jest historia auta za granicą. Jeśli samochód został sprowadzony z Niemiec, Niderlandów, Francji, Włoch lub Szwecji raport zostanie oparty na tamtejszych bazach danych.

Kupując używane auto, przede wszystkim powinieneś zadbać, aby pochodziło z legalnego źródła, najlepiej a by było bezwypadkowe i bezpieczne. Z tego punktu widzenia kluczowe mogą okazać się informacje, które niesie ze sobą numer nadwozia, dlatego bardzo ważne jest, abyś wiedział, jak sprawdzić auto po numerze VIN.

Komentarze są wyłączone.