Jak wspierać kreatywność dziecka?

kreatywność

Kreatywność to jedna z najcenniejszych ludzkich zdolności, pozwalająca nam wyrażać siebie, marzyć i kształtować rzeczywistość. Wspieranie kreatywności u dzieci oznacza pozwolenie im na wolność i wykorzystanie swoich możliwości bez obaw. To pomoc w odkrywaniu ich potencjału, rozwijaniu go i byciu z niego dumnym.

Często mamy ograniczone pojęcie o kreatywności jako czymś nieuchronnie związanym ze sztuką, muzyką, teatrem czy pisaniem. Umiejętność ta odnosi się jednak do sposobu myślenia i widzenia świata, który może wyrażać się także w wielu innych dziedzinach życia, takich jak nauka, biznes czy gotowanie. Kreatywność nie jest pojęciem kategorycznym (albo się ją ma, albo nie). Wręcz przeciwnie, jest to umiejętność, którą można rozwijać i która przynosi ogromne korzyści na poziomie psychologicznym. Osoby kreatywne są bardziej elastyczne, przystosowane i potrafią spojrzeć na rzeczywistość z szerszej perspektywy. Dlatego tak ważne jest, by pielęgnować tę cechę u dzieci. Oto kilka wskazówek, jak wspierać kreatywność u dziecka.

1. Pozwól odkrywać dziecku pasje

Przede wszystkim należy poznać charakter i osobowość dziecka. Jak już wspomnieliśmy, kreatywność można wyrazić na wiele różnych sposobów, a każdy z nas ma inną dziedzinę, którą się pasjonuje lub w której się wyróżnia. Dlatego pomóż dziecku znaleźć tę aktywność, która naturalnie rozbudza jego ciekawość i pasję, i zachęć je do jej wykonywania. Ciekawym zajęciem są klocki konstrukcyjne: https://maludas.pl/c/116/klocki-konstrukcyjne-klocki.html.

Aby to zrobić, daj mu czas. Kiedy nadmiernie organizujemy codzienne życie dzieci, pozbawiamy je czasu na to, by po prostu próbowały i odkrywały pasje oraz świat. Swobodna zabawa to ich sposób na naukę i odkrywanie, więc upewnij się, że dajesz im na to przestrzeń. Kiedy nie ma żadnych zasad ani narzuceń, kiedy działamy dla przyjemności i wewnętrznej motywacji, kreatywność wzrasta. Podobnie staraj się nie korygować ich działań. Zamiast tego interesuj się ich innowacyjnymi pomysłami. Jeśli Twoje dziecko rysuje fioletowego banana lub bawi się klockami i odwraca je do góry nogami, nie mów mu, że to jest złe. Niech odkrywa różne sposoby robienia rzeczy i niech jego wyobraźnia szaleje.

2. Wykazuj zainteresowanie

Rodzice dziecka są ostatecznym wzorem tego, co jest właściwe i co nie. Dlatego, jeśli okażesz zainteresowanie tym, co robi dziecko, jeśli będziesz zadawać mu pytania i słuchać jego wyjaśnień, zrozumie, że jest wartościową osobą, a jego praca jest interesująca. Jeśli będziesz chwalić jego innowacyjne i nieoczekiwane pomysły, nauczy się kształtować pozytywny obraz siebie i poczuje się dumny ze swoich osiągnięć.

Podobnie stań u jego boku i wspieraj go, gdy popełnia błędy. Porażka to jeden z najlepszych momentów na wykazanie się kreatywnością. Zamiast oceniać i krytykować możemy przeanalizować nasze działania i zastanowić się, jak możemy osiągnąć lepszy wynik. Dlatego zachęcaj dziecko do akceptowania błędów jako części procesu twórczego i uczenia się oraz do wykorzystywania ich jako impulsu do poszukiwania nowych rozwiązań i sposobów działania.

Bardzo ważne jest również bycie dostępnym i zainteresowanym pytaniami, które mogą zadać nam dzieci. Nie wolno nam zapominać, że w każdym z nich tkwi ziarno ciekawości i kreatywności, a my mamy moc, by sprawić, aby to ziarno kiełkowało. Jeśli zastanawiasz się więc, jak wspierać kreatywność dziecka słuchaj uważnie wątpliwości i w miarę możliwości włączaj dziecko w poszukiwanie odpowiedzi: zachęcaj je do myślenia i wyrażania opinii w danej sprawie oraz do sięgania po wiarygodne źródła w celu znalezienia informacji.

3. Przeprowadzaj z dzieckiem zajęcia, które pobudzają jego wyobraźnię

Istnieje wiele zajęć, które możemy wykonywać z maluchami, aby stymulować ich wyobraźnię. Ideałem jest towarzyszenie im bez mówienia im, co i jak mają robić, lecz pozwolić im iść z prądem”. Te czynności to rysowanie, czytanie bajek, klocki konstrukcyjne, taniec, swobodna zabawa itp.

4. Wzmocnij cierpliwość i wytrwałość dziecka

Ważne jest również, aby nauczyć dziecko wartości procesu i wysiłku, a nie tylko wyników. Wtedy będzie wiedzieć, że cierpliwość i wytrwałość są cenne, niezależnie od tego, czy osiągamy pożądane rezultaty, czy nie. Bo tak naprawdę liczy się przebyta droga, wyciągnięte wnioski i dalsze dążenie do osiągnięcia tego, czego pragniemy. Dzięki temu nauczaniu dziecko stanie się człowiekiem posiadającym umiejętność tolerowania frustracji, uczenia się na własnych błędach i zaufania do siebie. Są to czynniki niezbędne, aby nie zepsuć procesu twórczego w obliczu jakiejkolwiek porażki czy przeszkody.

 

 

 

Komentarze są wyłączone.