Nieszczelna kabina prysznica, z której podczas trwania kąpieli woda wylewa się prosto na podłogę, może stanowić poważny problem. Wchodzenie spod prysznica wprost do kałuży wody nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Poza tym wilgoć wydostająca się poza miejsce do tego przeznaczone grozi rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej lub grzybów pleśniowych. Aby temu zapobiec, warto zwrócić uwagę na stan uszczelek prysznicowych. Zużyte zaczynają odstawać i przepuszczać wodę, a to oznacza konieczność ich wymiany. Jakie uszczelki do kabiny prysznicowej będą najlepsze?
Niemal wszystkie uszczelki do kabin prysznicowych w formie listew lub profili, składają się z dwóch części. Część przylegająca bezpośrednio do szklanych elementów kabiny prysznicowej wykonana jest z nieco twardszego, wytrzymałego PCV, odpornego na działanie detergentów i rozwój pleśni. Ta część uszczelki przylega dokładnie do szkła i zapewnia szczelność. Drugą część stanowią skrzydełka odprowadzające wilgoć, wykonane zwykle z bardziej miękkiego, elastycznego tworzywa. Te skrzydełka, czyli ociekacze, zbierają nadmiar wilgoci ze ścianek kabiny i odprowadzają ją do brodzika. Ich długość uzależniona jest od wielkości szczeliny między szybą a podłogą. Aby uszczelka spełniła swoją funkcję, trzeba wybrać model dopasowany do konkretnej kabiny.
To, jaka będzie najlepsza uszczelka do kabiny prysznicowej, w określonym wypadku zależy od kilku czynników. Uszczelki tego rodzaju produkowane są w rozmaitych wielkościach i kształtach oraz rodzajach, a dopasowanie właściwej stanowi podstawę dla uzyskania zamierzonego efektu – szczelnego brodzika i kabiny. Z tego względu zastanawiając się, jaka uszczelka do kabiny prysznicowej będzie najlepsza, należy uwzględnić takie czynniki, jak:
Jeśli nieszczelność wynika z nieodpowiedniego domknięcia drzwi kabiny prysznicowej podczas korzystania z prysznica, konieczna jest najczęściej wymiana uszczelek magnetycznych. Magnetyczna uszczelka do drzwi prysznicowych pozwala na zmniejszenie szczeliny w drzwiach dzięki przyciąganiu się dwóch magnesów.
Zarówno listwa takiej uszczelki, jak i element z osadzonym magnesem wykonane są z polichlorku winylu. Dzięki temu są odporne na działanie wilgoci, środków czyszczących i odkształcenia mechaniczne. W szczelnie zamkniętych drzwiach prysznicowych magnesy idealnie do siebie przylegają. Z czasem jednak, w związku z użytkowaniem prysznica, materiał tworzywa może zacząć ulegać mikroodkształceniom, zmniejszającym przyleganie elementów magnetycznych. Mogą wtedy pojawić się problemy ze szczelnością, stanowiące sygnał do koniecznej wymiany uszczelki.
Sama wymiana uszczelki prysznicowej nie powinna sprawić problemu. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem dla jej odpowiedniego funkcjonowania jest prawidłowe wymierzenie i docięcie właściwej długości elementów. Konieczne jest oczywiście również usunięcie wszelkich pozostałości po poprzedniej uszczelce i wyczyszczenie miejsca montażu odpowiednim środkiem czyszczącym. Nową uszczelkę zakłada się zawsze na czystą powierzchnię, przykładając w odpowiednim miejscu i dociskając. Ewentualne szczeliny między szkłem a uszczelką można wypełnić silikonem. Trzeba pamiętać, że tak zamocowanej uszczelki nie da się później przesunąć ani poprawić – konieczna jest więc precyzja podczas montażu.