Podstawy inwestowania w akcje – zwroty, ryzyko i jak to robić?

Materiałów na temat podstaw inwestowania w sieci znajdziesz wiele, my postaramy się krótko i na temat przedstawić najistotniejsze z informacji, które musisz znać jeśli jest to twój początek przygody. W artykule zajmiemy się kwestią inwestowania w akcji, podejmiemy temat zwrotów z inwestycji, realnych zysków oraz ryzyka jakie wiąże się z lokowaniem pieniędzy na rynkach kapitałowych.

Podstawy inwestowania w akcje

Inwestowanie w akcje cieszy się coraz większą popularnością. Inwestorzy zwabieni możliwie szybkim zyskiem poszukują tutaj swojej szansy. Czy jest to tak proste jak mogłoby się wydawać? Inwestycje i rynek jest dla ludzi, pozostali uczestnicy rynku to mniej lub bardziej doświadczeni traderzy. Część z nich odnosi regularne zyski, inni w większości przypadków tracą. Od czego to zależy? W głównej mierze od wiedzy, doświadczenia, umiejętności analizy i skłonności do ryzyka. Jeśli już posiadasz odpowiednią wiedzę na temat działania rynków i czujesz że to dobry moment aby sprawdzić to co udało Ci się do tej pory wypracować, czas na pierwsze transakcje!

Podstawową kwestią, którą powinieneś znać zanim zdecydujesz się włożyć swoje pieniądze w instrumenty finansowe jest działanie rynków. Warto wiedzieć jak dokładnie działa rynek, co nim kieruje, skąd bierze się zmienność oraz jakimi technikami można analizować wykresy.

Opracuj swoją własną strategię. Choć ten punkt może wydawać się w teorii trudny, nie musisz od razu zaczynać od rynku realnego – są konta demonstracyjne, na których bez konieczności mierzenia się z ryzykiem straty możesz testować i sprawdzać swoje strategie.

Jeśli jednak czujesz, że masz braki w podstawach działanie rynku akcyjnego i potrzebujesz zgłębić swoją wiedzę skorzystaj z darmowych opcji edukacji poprzez materiału publikowane w sieci. Sprawdź portal inwestycyjny FXMAG, na którym znajdziesz ogrom łatwej do przyswojenia wiedzy, która pomoże Ci zrozumieć działanie rynków.

Zwrot z inwestycji. Ile jestem w stanie wypracować?

Większość inwestorów traci. Tutaj nie ma dyskusji, ale wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, umiejętności, zbyt dużych skłonności do ryzyka lub po prostu pecha. Jak i ile można zyskać? Na to pytanie nie ma niestety jasnej odpowiedzi. Sam powinieneś ustalić czy zysk z danej inwestycji chcesz liczyć procentowo (najczęstszy model) czy kwotowo. Dla przykładu, pamiętaj, że gwarantowany zysk z założenia lokaty wynosi obecnie około 6%. Jeśli wypracowanie 6% zysku wydaje się dla ciebie nieosiągalne, być może lepszą opcją będzie lokata, a czas możesz poświęcić na dalszą edukację i rozwój w tej dziedzinie – bez utraty kapitału.

Ryzyko na rynku akcji

Ryzyko jak już wspomnieliśmy jest stosunkowo wysokie. Zdecydowanie wyższe niż podczas inwestowania w obligacje czy lokowania kapitału na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Istnieje jednak ogrom narzędzi i mechanizmów pozwalających na zabezpieczenie przed ryzykiem utraty kapitału. Przykładem takiego mechanizmu jest zlecenie stop loss. które może uchronić twój kapitał przed stratą czy odwróceniem trendu.

Ustawiając zlecenie stop loss, możesz spać spokojnie a gdy instrument osiągnie próg cenowy, który uprzednio wyznaczyłeś – zlecenie zostanie zamknięte. Ty poniesiesz akceptowalną stratę lub ochronisz się przed utratą wypracowanego zysku.

O tym i wielu innych sposobach powinieneś dowiedzieć się zanim zdecydujesz się wejść na rynek, pomoże Ci to w realizacji zleceń i być może uratuje twoje konto.

Komentarze są wyłączone.