Wynajem auta – niezbędne dokumenty

dokumenty

Wynajem auta na okres krótki lub długi cieszy się niesłabnącą popularnością. W szczególności, jeżeli jest mowa o wyjazdach wakacyjnych lub służbowych. Fakt, że ktoś ma możliwość poruszania się pojazdem własnym (wypożyczonym), a nie komunikacją miejską, czy też taksówkami, zostanie solidnie doceniona. Nie można jednak zapomnieć o tym, że do wypożyczenia samochodu potrzebne są odpowiednie finanse, jak również niezbędne dokumenty. Dzięki temu będzie można dopełnić odpowiednich formalności.

Który pojazd wynająć?

Zanim jednak dojdzie do dopełnienia formalności, czas na wybór wynajmowanego pojazdu. Trzeba przyznać, że oferta wypożyczalni jest naprawdę imponująca, o czym można się przekonać m.in. wchodząc na stronę https://carforyou.com.pl/wypozyczalnia-samochodow-bytom/. Do wyboru są różnego pojazdy. Począwszy od tych mniejszych, idealnych dla dwóch osób, po większe pojazdy miejskie, które będą idealnym modelem, jeżeli chodzi o rodzinę z dziećmi i nie tylko. W końcu jest wiele osób, które w podróż zabierają swoich psich ulubieńców.

Dzięki takim stronom, jak ta wyżej wymieniona, można co nieco dowiedzieć się na temat samego pojazdu, m.in. czy ma się do czynienia ze skrzynią manualną, czy też z automatem. Interesującą informacją będzie również to, czy ma się do czynienia z dieslem, benzyną, czy też LPG. W szczególności, że cena za paliwo mocno ostatnio skacze w górę. Wypożyczalnie na takich stronach informują również klientów o cenie, którą można podzielić na tą z limitem km, a tą bez limitów km. Która z tych opcji jest najwygodniejsza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jak ma się zamiar wykorzystać pojazd. Bystry klient zauważy także to, że przy wynajmie długoterminowym można liczyć się z atrakcyjniejszą ceną za dobę. Aczkolwiek, wynajem długoterminowy będzie nieopłacalny, jeżeli chodzi o krótkie wyjazdy wakacyjne.

Formalności do dopełnienia

Niezależnie od formy wynajmu samochodu (osobista, online), zawsze trzeba liczyć się z tym, że na „piękny uśmiech” nie uda się nic załatwić. Wynajem samochodu dokonywany jest na podstawie odpowiednich dokumentów, jakie trzeba posiadać. O jakich dokumentach dokładnie jest mowa? Pierwszy to prawo jazdy. Drugi to dowód osobisty. Obydwa dokumenty wymagane są wobec osób, które będą bezpośrednimi wynajmującymi pojazd. Uwaga! Jeżeli wiadome jest, iż pojazd w przyszłości będzie prowadzony przez większą ilość osób, nie tylko należy o nich powiedzieć w wypożyczalni. Co więcej, wymagane będzie również prawo jazdy od tych osób, aby wypożyczalnia zdawała sobie sprawę, że wszyscy posiadają niezbędne uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeżeli ktoś nie ma dowodu osobistego (co możliwe jest w wielu przypadkach), potrzebnym dokumentem będzie paszport.

W związku z tym, że wypożyczalnie preferują bezgotówkowe rozliczenia wszystkich transakcji, do wynajmu auta potrzebna jest karta kredytowa, której nie można pomylić z debetową. To na tej karcie zostanie zablokowana odpowiednia ilość środków za wynajem samochodu. Kwota zablokowana będzie uwzględniać również kaucję, która zostanie oddana, jeżeli pojazd wróci do wypożyczalni w nienaruszonym stanie. Przy tej okazji warto przypomnieć wszystkim wynajmującym o tym, aby zorientowali się, ile taka kaucja wynosi, aby mogli oni zapewnić sobie odpowiednią ilość pieniędzy do sfinalizowania transakcji.

Korzystna możliwość jazdy

Formalności za wynajem samochodu można dopełnić nawet na odległość. Jest to opcja polecana w szczególności wtedy, jeżeli ktoś wie, że w danym okresie takie auto będzie mu potrzebne. W szczególności, jeżeli bierze się pod uwagę fakt wyjazdu na wakacje. Wtedy to, podczas osobistego spotkania z pracownikiem wypożyczalni, nie będzie trzeba czekać długo na dopełnienie wszystkiego. Oczywiście, wszystko można załatwić osobiście. Chociaż trzeba liczyć się z tym, że jest to opcja, która zajmie nieco więcej czasu. Wtedy również trzeba liczyć się z tym, że do wynajmu nie będzie tak dużo aut, jakby to było w przypadku rezerwacji wcześniej, jaką dokonuje się internetowo.

Komentarze są wyłączone.