Akcesoria samochodowe przydatne zimą

Zimą kierowcy samochodów nie mają łatwo, zwłaszcza ci, którzy do swojej dyspozycji nie mają garaży. Wówczas niemal każdego ranka zastają oni zamarznięte szybki i zimny silnik, który ciężko jest zapalić. W takiej sytuacji nieocenione okazują się niektóre akcesoria samochodowe.

Mata na szybę
Zamarznięte szyby to zmora niejednego kierowcy. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup specjalnej osłony, maty na szybę. Dobrze założona mata zapobiega zamarzaniu wody i śniegu na powierzchni szyby. Co ciekawe, nie kosztuje również dużo, zwłaszcza gdy zakupi się ją przed sezonem. Na rynku znaleźć można przy tym dwa rodzaje maty. Niektóre stosowane są latem do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Na ogół pokryte są one srebrną tkaniną. Innym rodzaje są maty ciemne nazywane również przeciwszronowymi. Co ciekawe, zimą dość dobrze sprawdzają się nawet maty letnie, o ile są wykonane z tkanin odpornych na wilgoć. Maty nie są jednak produktami bez wad. Przyczepia się je na zewnątrz auta, a więc łatwo można je ukraść. Problematyczny bywa też silny wiatr.

Skrobaczki do szyb
Jeśli na wyposażeniu nie ma maty, koniecznie trzeba pomyśleć o zakupie skrobaczek do drzwi. Szyby jednak tego nie lubią, bo wówczas może dojść do ich zarysowania. Skrobaczki występują w wielu wzorach i kolorach do wyboru. Największą popularnością od kilku lat cieszą się skrobaczki połączone z rękawiczką. Dzięki temu dłonie nie marzną. Doskonałym rozwiązaniem są także skrobaczki mosiężne. Ich największym atutem jest duża skuteczność. Prawdopodobnie wymyślono je w krajach skandynawskich, gdzie pogoda zimą nie rozpieszcza. skrobaczki tego typu są nieco droższe od ich plastikowych odpowiedników. Ponadto w samochodzie zawsze warto ze sobą wozić szufelkę ze zmiotką. Taki zestaw przydaje się zimą, gdy z szyby trzeba szybko usunąć cienką warstwę świeżego śniegu.

Kable rozruchowe zawsze warto mieć przy sobie
Kable rozruchowe wprawdzie zajmują nieco miejsca, ale w wielu sytuacjach są wprost nieocenione. Akumulator w przypadku dużych mrozów może się bowiem rozładować. Do rozruchu samochodu potrzebne są kable i inny, sprawny samochód. Cena takiego zestawu nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Nie warto oszczędzać, gdyż najtańsze kable często okazują się produktami jednorazowego użytku. Dobrze, aby były też dość długie.

Odmrażacz do szyb
Oprócz tego dobrze jest zaopatrzyć się w przynajmniej dwa odmrażacze – do zamków i szyb. Czasami okazują się bardzo przydatne. W końcu do zamka zawsze może dostać się nieco wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, aby po użyciu odmrażacza zamek nasmarować. To bowiem substancja o dość agresywnym działaniu, która niszczy sam mechanizm. Również i szyby potrafią mocno zamarznąć. Wówczas okazać się może, że sama skrobaczka nie wystarcza. Dzięki odmrażaczowi proces odmrażania jest o wiele szybszy. Warto jednak pamiętać o tym, aby odmrażacze trzymać w domu. Są one wtedy o wiele bardziej skuteczne. Poza tym odmrażacz do zamków na niewiele się zda, gdy samochodu po prostu nie da się otworzyć.

Portal motos.pl wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz