Na rynku znajdziemy wiele różnego typu restauracji, barów i lokali gastronomicznych. Wyskoczenie z pracy na lunch czy obiad nie jest większym problemem. Problem pojawia się ze śniadaniem. Tym bardziej, że nie każdy ma możliwość, żeby ot tak sobie z pracy wyskoczyć. Najlepiej byłoby sobie przyrządzić śniadanie jeszcze w domu. Jednak w związku z tym, że rano zazwyczaj jesteśmy zagonieni, odwozimy dzieci do szkoły, biegniemy na autobus czy stoimy w korkach, to na zjedzenie śniadania po prostu nie mamy już czasu. Zazwyczaj ogranicza się ono po prostu do dwóch łyków kawy. Nie jest to dobre rozwiązanie. Specjaliści często podkreślają, że śniadanie jest kluczowym posiłkiem, w którym powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zdrowe pożywne przekąski w barze kanapkowym
Rozwiązaniem tego problemu może być bar kanapkowy, oferujący świeże, zdrowe kanapki, podawane zarówno na miejscu, wydawane na wynos, jak i dowożone.
Lokal
Co zrobić, aby otworzyć tego typu biznes? Poza wszelkimi formalnościami związanymi założeniem własnej działalności gospodarczej, a w szczególności działalności gastronomicznej należy znaleźć odpowiedni lokal. Powinien on być zlokalizowany w pobliżu ciągów komunikacyjnych często uczęszczanych przez pieszych np. nieopodal uczelni, dużych szkół, biurowców czy zakładów pracy. W pierwszej kolejności należy więc kupić lub wynająć odpowiedni lokal, w którym będzie można wydzielić nie tylko część dostępną dla gości, ale także kuchnię i zaplecze. (Budynek ten powinien posiadać dwa wejścia: główne oraz to, przez które będzie dostarczany towar). Następnie należy zaadaptować go do swoich potrzeb. Wyposażyć w bar stoliki i krzesła oraz zająć się prostą i funkcjonalną, a jednak ciepłą i przyciągającą aranżacją wnętrza.
Zaplecze
Bardzo ważne jest także wyposażenie samego zaplecza. Musi ono spełniać wymogi przepisów, dotyczących lokali z pełną kuchnią, które znajdziemy w odpowiednich ustawach oraz zarządzeniach sanepidu. Następnie należy to zaplecze odpowiednio wyposażyć, a więc zakupić lodówki, zamrażarki, lady chłodnicze, piece konwekcyjne do wypieku chleba, mikrofalówki, zlewozmywak i wszelkie inne mniejsze i większe sprzęty niezbędne do wytwarzania kanapek.
Jaka powinna być kanapka?
Abyśmy byli konkurencyjni nasza oferta musi być możliwe jak najbogatsza, uwzględniająca różne ludzkie podniebienia. Powinny się wyróżniać spośród tego, co możemy spotkać w marketach czy na stacjach benzynowych. Oferta musi być atrakcyjna opierająca się na wielu składnikach. Powinny się w niej znaleźć kanapki z pieczywa ciemnego i jasnego z różnego typu wkładem, tworzonym na bazie mięs, wędlin, jaj, serów, ale też wykorzystujący bogactwo warzyw przede wszystkim różnego rodzaju sałat, pomidorów i ogórków. Wszystkie te produkty powinny być jak najwyższej jakości. Przy komponowaniu kanapki musimy pamiętać o tym, że jemy także oczami. Całość powinna się więc przedstawiać atrakcyjnie i apetycznie. Musimy też uwzględniać indywidualne upodobania, jeśli klient np. zażyczy sobie opcję bez masła lub bez pomidorów. Bardzo ważne jest także to, aby kanapki były świeże. Powinny więc być robione na bieżąco. Kanapka przygotowana około godziny 8 rano, powinna być zjedzona najpóźniej w porze południa.
W lokalu, na wynos, z dowozem
Poza ofertą smakową ważna jest także oferta gwarantująca wszechstronność, jeśli chodzi o konsumpcję. Kanapki powinny być więc sprzedawane na miejscu w lokalu, na wynos, ale też w razie potrzeby klienta dowożone na miejsce. Przy tym ostatnim punkcie należy zatrzymać się nieco dłużej. Obecnie czasy są takie, że musimy nie tylko czekać na klienta, przyciągać go do swojego lokalu, ale też wyjść mu naprzeciw. Z tego powodu warto postarać się o pozyskanie stałych klientów w postaci przedstawicieli szkół, zakładów pracy, biurowców, urzędów itd. Bardzo często szczególnie jeśli mają oni już na swoim terenie lokal gastronomiczny są oni nieco sceptycznie nastawieni do tego typu współpracy. Naszą rolą jest więc nakłonienie ich do tego typu oferty (m.in. poprzez zaproponowanie atrakcyjnych cen, zniżek czy upustów). Musimy też pamiętać o tym, ze jeśli zdecydujemy się na tego typu współpracę to dostarczane kanapki muszą być za każdym razem bez zarzutu. Jeżeli chodzi o same kwestie techniczne dostarczania kanapek, to przy niewielkich odległościach wystarczą torby termoizolacyjne. Jeśli jednak podpiszemy umowy z szkołami czy instytucjami położonymi winnych miejscowościach będziemy musieli rozważyć zakup lub wzięcie w leasing samochodu chłodni.
Jeżeli chodzi o kanapki spożywane w lokalu to również powinny zostać do tego zapewnione odpowiednie warunki. W naszej ofercie powinny się więc znaleźć także ciepłe i zimne napoje (herbaty, kawy i soki), a lokal powinien być ciepły, czysty, schludny. Jego klimat powinien być dostosowany do takiego śniadaniowego nastroju. Chociaż wydaje się to już schemat nieco oklepany to warto na jego ścianach powiesić powiększone i ciekawe i zaaranżowane zdjęcia naszych kanapek, które niewątpliwe pobudzą apetyt. Nie bez znaczenia jest także szybkość i jakość obsługi. Nie możemy także zapomnieć o tym, ze Polacy kochają obniżki i okazje. Warto więc np. zaproponować promocję typu „kanapka dnia” w obniżonej cenie lub też np. zaproponować w ramach wybrania dwóch kanapek herbatę gratis.