Biznes tylko na dwa lata

przepisyObecnie prowadzenie biznesu wydaje się być dość dobrym pomysłem dla ludzi, którym proponują to rozliczne firmy. Coraz częściej bowiem duże korporacje i firmy HR proponują ludziom samozatrudnienie – a więc otrzymają etat na rzecz znanego partnera biznesowego, o ile tylko zdecydują się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przeważnie firma oferuje im wyraźnie wyższe wynagrodzenie z tego faktu, że taki początkujący przedsiębiorca musi jednak odprowadzać za siebie odpowiednie składki, ubezpieczenie a także płacić podatki. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej bywają bardzo wysokie, więc często ludzie nie chcą brać na siebie takiej odpowiedzialności. W ostatnich latach mocno zmieniła się jednak na korzyść młodych przedsiębiorców sytuacja prawnopodatkowa w kraju i aktualnie przez pierwsze dwa lata prowadzenia własnej pierwszej działalności gospodarczej przedsiębiorca taki jest zwolniony z obowiązku płacenia tzw. dużego ZUSu, wynoszącego ponad tysiąc złotych. W tym czasie jest on chroniony przez państwo i musi płacić stosunkowo niewielką w porównaniu z tysiącem złotych kwotę czterystu złotych. Dla bilansu przedsiębiorczości był to istotny impuls dodatni, jednak w ostatnim czasie mówi się coraz więcej o fali przedsiębiorstw, które zamykają się natychmiast po upłynięciu tego dwuletniego okresu przejściowego. Po tym czasie wielokrotnie firma taka staje się niedostatecznie dochodowa, aby poświęcić jej się w całości. Są jednak w grupie młodych przedsiębiorców coraz liczniejsi ci, którzy mają realny pomysł na zmianę modelu biznesowego i rynku usług we własnym regionie.

Jednoosobowa firma w Internecie

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często wydaje się być niemożliwe lub mało opłacalne. W ostatnich latach najbardziej spektakularnie prezentowały się jednak właśnie historie takich przedsiębiorców, którzy potrafili często bez wychodzenia z domu zdobyć bazę klientów i zbudować swoją markę. Wszystko to za sprawą Internetu, który stał się idealnym nośnikiem reklamy i miejscem do oferowania swoich usług oraz produktów. Nagle świadomy klient zyskał bardzo proste narzędzie, dzięki któremu szybko znajdzie konkurencyjne oferty i porówna możliwości konkretnych sklepów czy firm, wybierając tę najkorzystniejszą dla siebie. Rozpoczęcie prowadzenia działalności z wykorzystaniem nowoczesnych technologii online stało się w ostatnich latach idealnym sposobem na obniżenie kosztów i jednocześnie ryzyka takiego przedsięwzięcia. Skoro z własnego zacisznego mieszkania można z powodzeniem sprzedawać dzisiaj podzespoły komputerowe, prowadzić całą korespondencję, magazynować i wysyłać sprzęt a także tworzyć nowe oferty – bez dodatkowych pracowników – przedsiębiorca z dobrym pomysłem na firmę może w pierwszym okresie bardzo szybko zarabiać. A jeśli potrafi mądrze tak zarobione pieniądze wydać, dość szybko zyskuje odpowiednią pozycję na rynku i staje się zdolny do zatrudnienia dodatkowych pracowników. Z jednoosobowego płatnika ZUSu i podatku stał się więc zręcznym pracodawcą tworzącym innowacyjne miejsca pracy na własnym lokalnym rynku.

Nieograniczone możliwości online

Dzisiaj Internet stał się miejscem, któremu ufają miliardy użytkowników na całym świecie. To w sieci prowadzi się miliardowe biznesy, sprzedaje się wielkie korporacje, decyduje się o cenie benzyny na światowych rynkach. To w internetowej bankowości większość ludzi trzyma dostęp do całych swoich oszczędności, miliony ludzi zamawia online leki lub poradę lekarze. W Internecie panuje idealne środowisko do tego, aby spróbować sprzedać ludziom coś, czego jeszcze nie mają. Nawet najbardziej absurdalny pomysł na biznes może w dobie mediów społecznościowych i ultraszybkich poleceń okazać się strzałem w dziesiątkę. Tak było najpierw z prywatnymi taksówkami, czyli pojazdami prywatnych kierowców, którzy połączeni do aplikacji mobilnej wysyłają wszystkim potrzebującym podwiezienia w okolicy informację o swojej ofercie. Pomysł dość kontrowersyjny szybko okazał się wartym miliardy dolarów portalem. W Internecie sukces odniosła nawet firma, której jedyna właścicielka i pracownica jednocześnie oferuje klientom godzinne sesje zwykłego przytulania u klienta w domu.

Dodaj komentarz