Czasem miejsce, w którym mieszkamy, pracujemy, bardzo nas ogranicza, szukamy czegoś innego, bardziej interesującego, pozwalającego nam sprawdzić siebie, innych, nasze możliwości, coś, co umożliwi nam wybicie się nie tylko lokalnie, ale światowo, dlatego też warto przemyśleć założenie biznesu za granicą lub takiego, który będzie rozwijał się i w kraju i poza jego granicami. Wiele osób boi się zaryzykować, spróbować prowadzić biznes w innym kraju. Przede wszystkim obawiamy się tych ograniczeń językowych, do tego dochodzą kwestie prawne, duże ryzyko, ale przecież najwięksi biznesmeni prowadzą biznes na całym świecie, nie znają pojęcia granic, a ilość tłumaczy jest tak duża, że czasem naprawdę warto zaryzykować.
Dlaczego warto rozważyć prowadzenie biznesu poza granicami własnego kraju, tam gdzie jest ciepło i bezpiecznie, ale jednocześnie dosyć przewidywalnie i ograniczająco? Przede wszystkim, dlatego, że nie mamy pewności, co się z nami stanie, nie wiemy, gdzie będziemy za rok, dwa cztery, jeśli kiedyś chcielibyśmy zmienić miejsce zamieszkania, mamy większe ambicje, warto już wcześniej stawiać pierwsze kroki, szukać alternatywy dla życia wPolsce
Musimy pamiętać, że inne kraje poszerzają nasz rynek zbytu. Oczywiście pomysł ma znaczenie, ale często pomysł, który nie sprawdza się w Polsce, może być dobrze odebrany w innych częściach świata. Wiele osób boi się ryzyka, ale chwile później okazuje się, że ktoś inny za granicą wpadł na podobne rozwiązanie i podbił tym rynek. Nie bójmy się innowacji, szukajmy nowych rynków.
Biznes za granicą to bardzo ciekawy temat i nawet, jeśli tylko zgłębimy go bardziej uważnie możemy odnieść sukces. Biznes w innym kraju pozwala nam rozszerzyć nasze horyzonty, pokazuje nam, co jeszcze można zmienić i dlaczego warto postawić bardziej odważny krok. Pamiętajmy też, że dzięki umowom między krajami tych ograniczeń jest coraz mniej, jesteśmy obywatelami świata. Rynek lokalny może przynosić nam spore zyski, ale świat może być okazją do tego, żeby zostać milionerem. Nie są to wcale wybujałe marzenia, a realia, bo rynek zagraniczny to ogromne pieniądze inwestorów, którzy lubią innowacje.
Kwestie finansowe, otwarcie się na nowe doświadczenia to nie wszystkie pozytywne aspekty zmian. Czasem rynek lokalny sprawia, że się dusimy, stoimy w miejscu, szukamy czegoś nowego, zmiana koncepcji wydaje się atrakcyjna, ale kochamy tą koncepcje i nie ma powodu, żeby ją zmieniać, wystarczy zmienić otoczenie.
Oczywiście biznes za granicą to ryzyko, może okazać się zupełnie nieudany, ale przy dobrym planie, wsparciu finansowym, możemy donieść ogromny sukces. Trzeba tylko zrobić dobre badanie rynku, wziąć pod uwagę zmienne. Wiele osób planowało otworzyć biznes na Ukrainie, miała ona stać się częścią Unii Europejskiej, a więc szykował się świetny rynek zbytu, jednak sytuacja polityczna sprawiał, że niestety Ukraina przestałą być już tak atrakcyjna. Pamiętajmy też, że nie na każdym rynku możemy w ogóle zaistnieć. Niektóre kraje mają naprawdę bardzo restrykcyjną politykę biznesową i obcokrajowcy nie mogą tam założyć firmy, mogą, co najwyżej być jej pracownikami, a i to nie będzie takie proste. Dlatego też przed samy planowaniem trzeba sprawdzić wszystkie kwestie prawne, jakie wiążą się z otwarciem firmy poza granicami. To oczywiście wymaga sporych inwestycji, bo musimy znaleźć specjalistę od prawa międzynarodowego lub też kogoś, kto w interesującym nas kraju będzie wstanie udzielić wszelkich niezbędnych informacji na ten temat.
Jeśli mieszkamy za granicą i nie planujemy ekspansji, a po prostu chcemy zamienić etat, czy bezrobocie na własny biznes, kwestia wygląda inaczej, bo biznes zakładamy niemalże tak samo, jak w Polsce, zwłaszcza, gdy jest to kraj Unii i nie ma większych ograniczeń, aczkolwiek i te kwestie warto skonsultować z prawnikiem.
Nie ważne, czy jest to ekspansja na obcy rynek, czy biznes otwierany od podstaw, ważne jest uwzględnienie kwestii kulturowych, co możemy obserwować na polskim rynku. Niektóre biznesy prowadzone przez obcokrajowców są odbierane w Polsce bardzo pozytywnie, inne niestety negatywnie, a to oczywiście ma ścisły związek z pochodzeniem właściciela. Zakładając firmę w innym kraju trzeba mieć świadomość tego, jak społeczeństwo reaguje na tego typu przedsięwzięcia, czy nie będzie negatywnie nastawione w stosunku do oferty stworzonej przez Polaków. Niestety w wielu krajach polskie biznesy są odbierane negatywnie, aczkolwiek, gdy oferta jest atrakcyjna, mogą zyskać uznanie, a co za tym idzie naprawdę interesujący, atrakcyjny zysk. Dlatego czasami warto podjąć się takiego wyzwania i spróbować czegoś innego.