Blogowy biznes sposobem na życie

Jeszcze kilka lat temu blogi były sposobem na to, by znaleźć ujście dla swoich przemyśleń, refleksji czy marzeń. Dziś okazuje się, że może być to nie tylko forma wirtualnego pamiętnika, ale również całkiem dobry sposób na biznes. Wielu blogerów – osebookób prowadzących tego typu stronę internetową – traktuje swój produkt jako główne źródło dochodu, i to nawet sięgające średniej pensji krajowej, czyli ok. 3,5 tys. złotych. Brzmi atrakcyjnie? Sprawdźmy więc, na czym polega blogowy biznes.

 

Prowadzenie bloga teoretycznie nie zajmuje wiele czasu – a przynajmniej na początku, gdy dopiero budujemy swoją popularność. Bo to od popularności bloga zależeć będą nasze potencjalne zarobki. Prowadząc bloga, nie musimy posiadać założonej działalności gospodarczej do czasu pozyskiwania z niego w miarę regularnych dochodów. Samo prowadzenie takiej strony również może być darmowe – są serwery poświęcone właśnie tej dziedzinie, z których można korzystać bezpłatnie. A jeśli interes rozkwitnie, wówczas można pomyśleć o tym, by przenieść się na jakiś lepszy, już płatny, serwer.

 

Aby blog zaczął przynosić dochody, należy skupić się na kilku kwestiach. Najważniejsza jest oczywiście tematyka. Posty nie mogą być „o niczym”, jednocześnie ważne jest, by blog był tematyczny – dotyczący konkretnej dziedziny/branży, np. mody, kosmetyków, zabawek, kuchni, aranżacji wnętrz, samochodów itp. Wpisy powinny pojawiać się regularnie, nie musi to być codziennie, coś jednak musi się dziać. Nie oczekujmy, że już od samego początku będziemy mieć setki czytelników, komentarzy i dochody. Zacznijmy od promowania swojej strony na serwisach społecznościowych, na innych blogach itp. – jeśli będziemy prezentować wartościowe treści, wówczas z biegiem czasu wzrośnie popularność, a wraz z nią profity. Te zwykle przybierają postać:

  • zysków z reklam umieszczanych na blogu. Pamiętajmy o tym, by posiadać na swoim blogu miejsce na banery. Gdy reklamodawcy wyczują potencjał, chętnie będą się reklamować na tej przestrzeni,
  • zyski z umieszczania sponsorowanych artykułów na temat danej marki, firmy, produktu itp. Za umieszczanie tego typu treści można dostać całkiem ładne pieniądze. Ważne, by tekst był autorstwa blogera i brzmiał jak najbardziej autentycznie, a do tego był udokumentowany odpowiednimi zdjęciami,
  • profity w postaci darmowych produktów, które blogerzy otrzymują do przetestowania (oczywiście później mogą je sobie zatrzymać na własność). W zamian bloger musi jedynie napisać recenzję na temat testowanego produktu i zamieścić zdjęcia, które przedstawiają ową rzecz w praktycznym użyciu. Czasem blogerzy przeznaczają te produkty na nagrody w konkursach dla czytelników – bo tych jakoś trzeba przecież pozyskiwać, a konkursy z atrakcyjnymi nagrodami to jeden ze skuteczniejszych sposobów. Wystarczy tylko jednym z warunków udziału zrobić konieczność udostępnienia bloga i informacji o konkursie np. w serwisie społecznościowym.

 

Profesjonalne prowadzenie bloga wymaga dużego zaangażowania oraz tyle czasu, ile poświęca się pracy na pełnym etacie – trzeba uzupełniać wpisy, robić do nich dokumentację fotograficzną, prowadzić kontakty ze sponsorami i reklamodawcami, a także konwersacje z czytelnikami w postaci komentarzy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że za taką pracę blogerzy otrzymują wynagrodzenie. Pamiętajmy tylko o tym, by w odpowiednim czasie założyć działalność gospodarczą. Trudno o jasną granicę, kiedy ten moment nastaje, dlatego warto skonsultować się z urzędem skarbowym, który pozwoli oszacować, czy w danym przypadku jest to konieczne czy nie.

 

Prowadzenie bloga – w zależności od stopnia poświęcanego czasu i energii – może być źródłem dodatkowego lub stałego, i to wcale nie małego, dochodu. To atrakcyjna forma zarobku coraz częściej doceniana zwłaszcza przez młode matki, które szukają pracy łatwej do pogodzenia z opieką nad dzieckiem. A taka działalność prowadzona we własnym domu i w wygodnych dla siebie godzinach okazuje się rozwiązaniem idealnym. Ważne, by znaleźć atrakcyjny temat na bloga.

 

Dodaj komentarz