Czy stabilna hurtownia gwarantuje sukces prowadzenia sklepu detalicznego?

Woman in market looking at potatoes smiling

Każdy sklep detaliczny musi mieć dobre źródło zaopatrzenia. Z wielu względów powinna być to hurtownia kompleksowa, która będzie w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne produkty „pod same drzwi” w krótkim czasie od ich zamówienia. Czy jednak gwarantuje to sukces?

 

Na to pytanie można odpowiedzieć nie inaczej, niż w sposób nieco wymijający. Dobra, stabilna hurtownia jest jednym z czynników sukcesu sklepu, ale nie jedynym. Jeżeli hurtownia jest na bieżąco z zapotrzebowaniem i potrafi dostarczyć do sklepu produkty poszukiwane przez klientów, ma to duży wpływ na obrót w sklepie, a co za tym idzie – zyski z marży sprzedawcy.

Ważne, aby hurtownia taka potrafiła dostarczyć nie tylko asortyment podstawowy, czyli spożywczo-chemiczny, ale również była w stanie zaoferować towary sezonowe, a także i regionalne. Pozwoli to na znaczne zwiększenie standardowego asortymentu przez sklep, a co za tym idzie, przyciągnięcie konsumentów szerokim i optymalnie dopasowanym wyborem towarów. W przypadku produktów regionalnych mogą być to produkty niedostępne nigdzie indziej, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność danej placówki handlowej. Dobrym przykładem tego typu hurtowni jest Eurocash.

Oczywiście, samo solidne zaopatrzenie nie jest w stanie zagwarantować sukcesu, ma jednak olbrzymi wpływ na szanse jego osiągnięcia. Klient chętniej skorzysta ze sklepu, który ma duży wybór towarów, niż z miejsca, gdzie może nabyć tylko podstawowe produkty. O sukcesie sklepu decydują także odpowiednie rozstawienie towarów oraz ekspozycja, którą można wzbogacić m.in. dzięki hurtowniom. Wielu producentów współpracujących z dużymi hurtowniami zostawia materiały promocyjne i marketingowe, jak firmowe stojaki, gratisy czy ozdoby, które pomagają zareklamować oferowane w sklepie produkty, zwiększając w ten sposób szanse na ich sprzedaż.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że jeśli prowadzi się sklep, warto znaleźć dobrze zaopatrzoną, stabilną hurtownię. Współpraca z nią z pewnością znacznie zwiększy szanse na osiągnięcie sukcesu i satysfakcjonujące dochody. Inna sprawa, że rozliczenia z hurtownią nie muszą być natychmiastowe, co pozwala płacić rachunki za pomocą środków osiągniętych ze sprzedanych towarów.

Dodaj komentarz