Firma organizująca wesela

Ślub i wesele jest marzeniem wielu z nas. Chociaż wydaje się, że marzenie to dotyczy przede wszystkim kobiet, to jednak mężczyznom również zależy na tym, aby w tym dniu wszystko było zapięte na ostatni guzik, przebiegało zgodnie z planem, aby goście dobrze się bawili. Jednym słowem, żeby było co wspominać. Kiedy jednak zaczynamy na poważnie zmierzać się z tym tematem i najczęściej od razu zaczynają się jakieś problemy(kiedy na przykład nie da się znaleźć sali na dany termin, kiedy nie potrafimy wynająć dobrego zespołu w dobrej cenie, kiedy mamy problemy ze znalezieniem profesjonalnego kamerzysty i fotografa), to okazuje się, że organizacja ślubu i wesele wcale nie jest taka prosta. Może lepiej zlecić więc wszystko profesjonalnej formie.

Coraz więcej młodych par spotyka się z tego typu problemami. Zabiegani, zajęci, często dopiero od kilku miesięcy w nowej pracy nie mają czasu ani pojęcia, jak profesjonalnie i rzeczowo zając się organizacją wesela. Niemniej jednak zależy im na tym, aby impreza przebiegała bez zarzutu i zgodnie z planem. To właśnie sprawia, że warto przejąć te obowiązki za nich i stworzyć firmę profesjonalnie organizującą wesela.

Początkujący biznes – niewielka konkurencja, ale spore wyzwania

Rynek firm zajmujących się organizacją wesel jest stosunkowo młody, jednak z roku nacieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wielu młodych ludzi wciąż jeszcze organizuje wesela na własną rękę. Z usług tego typu firm korzystają przede wszystkim ludzie dobrze usytuowani, posiadający dobrą pracę, ale nie mający czasu ani głowy do organizacji wesela. Druga potencjalna grupa to osoby pracujące za granica, które w Polsce bywają gościnnie i rzadko. Jednak ze względu na to, że Polsce mieszka większa część ich rodziny i znajomych decydują się na ślub w naszym kraju. To, że rzadko bywają w kraju nie oznacza jednak, że nie będą miały wpływu na przebieg imprezy weselnej. Wszystko bowiem odbędzie się pod ich dyktando. Zadaniem firmy jest zaś sprostanie stawianym przez młodych warunkom, oczekiwaniom i marzeniom. Kiedy stworzymy tego typu formę będzie to naszą misją, niekiedy będzie to realizacja ślubów i wesel jak z bajki oraz sprostanie najbardziej wymyślnym życzeniom klientów. Jest to o tyle prostsze, że firma świadcząca tego typu usługi swoją działalność zaczyna od nawiązania kontaktów i pozyskania stałych firm, które będą z nią współpracowały firm cateringowych, właścicieli sal weselnych, fotografów, kamerzystów czy zespołów weselnych.

Co dobry konsultant ślubny wiedzieć i umieć powinien?

Zakładając tego typu firmę możemy zatrudnić profesjonalnego konsultanta ślubnego lub też jeśli posiadamy ku temu odpowiednie propozycje możemy samemu się nim stać. Aby było to możliwe musimy się jednak permanentnie się dokształcać i stale być na bieżąco. Trendy ślubne i weselne przez cały czas bowiem się zmieniają i to co jest modne w tym sezonie, niekoniecznie musi być popularne w następnym. Rola konsultanta ślubnego opiera się na dobrym zgraniu szeregu działań logistycznych. Musimy bowiem zgrać, wszystko na jeden dzień, tak aby wszystko następowało po osobie płynnie i bez zakłóceń. Ponadto przy dobrej opinii w środowisku bardzo często będziemy się zajmowali nie jednym, kilkoma lub kilkunastoma ślubami jednocześnie.

Jak to wygląda w praktyce?

Zaletą tego typu pracy jest to, że konkurencja póki co nie jest jeszcze zbyt duża. To pozwala nam się wybić i przyciągnąć do siebie, jak największą rzeszę klientów. Firmy te wciąż nie są jeszcze w naszym kraju tak popularne jak np. w Stanach Zjednoczonych, skąd przywędrował do nas zawód konsultanta ślubnego. Pracując w tej branży musimy jednak liczyć się z pewną sezonowością. W Polsce najwięcej ślubów zawieranych jest okresie wiosenno-letnim, a dokładnie od maja do września. Nie oznacza to oczywiście, że poza tym sezonem będziemy bez pracy. Musimy jednak tak rozplanować zajęcia, aby wziąć pod uwagę to, że w tym okresie zainteresowanie ofertą, a co za tym idzie natłok obowiązków będą największe. Klienci zgłaszają się do konsultanta zazwyczaj rok niekiedy nawet krócej przed planowana data ślubu. Jest to okres, w którym musimy poznać ich, nawiązać z nimi pozytywne relacje, tak byśmy byli w stanie zorganizować ślub ich marzeń. Nie może być przed nami rzeczy niemożliwych. Musimy sprostać wszelkim zachciankom i dodatkowo wszystko to rozplanować organizacyjnie i logistycznie, tak aby w dniu wesela nie było żadnych niezamierzonych niespodzianek.

Jak założyć firmę organizującą wesela?

Jak wygląda złożenie takiej firmy w praktyce? Nie jest to byt skomplikowane ani też nie wiąże się z specjalnymi koszami. Można nawet założyć firmę działającą tylko i wyłącznie wirtualnie. Klienci przy tak poważnych kwestiach wolą jednak bardziej tradycyjną formę kontaktu i rzeczową rozmowę face to face. Taka forma pozwala zresztą nam ich lepiej poznać, dzięki czemu łatwe będzie rozeznać się w ich oczekiwaniach i wizjach. Z tego powody warto zainwestować w wynajęcie chociaż niewielkiego biura. Nie musi to być jakaś okazała siedziba. Jego powierzchnia nie musi przekraczać 20m2. Ważne, aby było ono przytulnie i profesjonalnie urządzone. Warto postawić na wystrój i gadżety związane właśnie z ślubami. Kiedy pierwsi klienci już za nami warto stworzyć też nowoczesne gabloty z najbardziej udanymi zdjęciami dokumentującymi daną imprezę weselną czy podziękowania zadowolonych klientów. Choć może się to wydawać nieco oklepane to jednak wpływa na naszą większą wiarygodność, co więcej może także podsuną pewne pomysły klientom odnośnie organizacji własnej imprezy. Poza wynajęciem i urządzeniem lokalu niezwykle istotne jest nawiązanie wcześniej wspomnianych kontaktów z fotografami, kierowcami, salonami ślubnymi, właścicielami sal weselnych, restauracjami, formami cateringowymi, które będą chciały z nami stale współpracować. Ważne, aby były to firmy sprawdzone, tak abyśmy mogli pewnie gwarantować jakość proponowanych przez nich usług i nigdy się na nich zawiedli.

Bez reklamy i marketingu ani rusz

Ze względu na to, że jak już wcześniej zostało wspomniane branża ta stawia w naszym kraju pierwsze kroki nie możemy zapomnieć o marketingu i reklamie, a więc atrakcyjnej, dobrze skomponowanej stronie internetowej, ulotkach, ogłoszeniach w prasie, obecności na targach ślubnych i innych tego typu imprezach oraz przede wszystkim poleceniach zadowolonych klientów czy gości weselnych. Wesele, na którym bawi się wielu młodych ludzi jest dobra okazję na wyłapywanie kolejnych potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz