Gospodarstwo agroturystyczne

cows-in-an-english-field-1427696-mWypoczywanie w otoczeniu natury, wiejskie jajko, mleko prosto od krowy, piękny widok za oknem, czyste świeże powietrze oraz brak miejskiego zgiełku i tłoku to wartości, które zaczynamy coraz bardziej cenić. Mieszczuchy chcą odpocząć od codziennego zgiełku, zabiegania, po prostu na kilka tygodni się gdzieś zaszyć. Bardzo często mieszkamy w dużym domu w jakiejś malowniczej górskiej miejscowości, czy w prowadzonym w tradycyjnym stylu gospodarstwie i nie doceniamy jego uroków. Tymczasem dla osoby z zewnątrz może to być idealne miejsce do spędzenia dwutygodniowego urlopu. Być może warto więc otworzyć gospodarstwo agroturystyczne.

Odpowiednia ilość miejsca

Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy osobami otwartymi i czy obecność osób obcych krzątających się po naszym domu nam nie przeszkadza. Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że nawet jeśli będą wiązać się z tym pewne niedogodności, to szybkim czasie się do nich przyzwyczaimy, a co najważniejsze będziemy posiadali rekompensatę w postaci korzyści materialnych. Idealna sytuacja jest oczywiście wtedy jeśli posiadamy odpowiednio duży dom rodzinny, tak abyśmy mogli bez trudu zakwaterować w nim letników. Możemy wówczas oddać do ich dyspozycji pokoje na jednym piętrze lub też zlokalizowane w konkretnym skrzydle. Jeśli miejsca nie jest zbyt wiele być może warto pomyśleć nad jego rozbudową. Możemy wówczas dobudować taką część, w której nie będziemy nawzajem naruszać swojej intymności i która zostanie nieco bardziej odizolowana od domu.

Wyposażenie

Bez względu na to w jakiej jesteśmy sytuacji będziemy musieli odpowiednio wyposażyć nasze pokoje. Chodzi oczywiście o miejsca do spania, zapewnienie noclegu będzie bowiem podstawową częścią naszej usługi. W ofercie powinny znaleźć się więc zarówno pokoje jedno, dwuosobowe jak też większe pokoje dla rodzin z dziećmi. Umeblowanie nie musi być bardzo bogate. Jednak w każdym pokoju powinny się znaleźć podstawowe sprzęty takie jak łóżka, szafa, stolik i krzesła. Warto także dokupić elementy, które ożywią nieco pokoje, a więc ciekawe, nawiązujące do folkloru komplety pościeli, firanki i serwetki. To baza naszego zarobku.

Oferta

Jeśli jednak chcemy aby nasz biznes szedł pełna parą, to warto ją nieco rozszerzyć. Podstawowa to oczywiście posiłki. O ofercie takiej musimy koniecznie pomyśleć jeśli w pobliżu nie ma żadnego baru ani restauracji. Oczywiście nie muszą to być jakieś bardzo wyszukane potrawy, a właśnie tradycyjne domowe obiady. To właśnie na takie przecież nasi urlopowicze do nas przyjechali. Nie zagraniczne rarytasy, a jajecznica z zieloną cebulką zrobią więc furorę.

Należy próbować przyciągnąć gości i urozmaicić im czas tym co ma do zaproponowania nasze gospodarstwo. Jeśli przykładowo od dawna zajmujemy się hodowlą koni możemy zaproponować gościom przejażdżki lub też nawet pracę przy ich obrządku. Jeśli goście mają na to ochotę mogą nam pomóc przy dojeniu krowy czy w pracach polowych. Należy pamiętać, że dla zasiedziałych mieszczuchów może to być naprawdę nie lada atrakcja.

Pomoc unijna

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Należy pamiętać, że pomoc dla rolników bardzo intensywnie włącza się unia. Jeśli więc myślimy o założeniu gospodarstwa agroturystycznego warto postarać się do dotacje unijne. Musimy tylko napisać szczegółowy biznesplan oraz dowiedzieć się szczegółowo, jakie są warunki ich przyznawania.

Dodaj komentarz