Kilka sposobów na podniesienie kwalifikacji

W dzisiejszych czasach dobre wykształcenie i doświadczenie zawodowe może już nie wystarczyć do zdobycia pracy. Mało kto może pozwolić sobie na luksus pracy w zawodzie przez całe życie. Oznacza to, że aby mieć szanse na rynku pracy, trzeba nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Czy to oznacza kolejne, 3- lub 5-letnie studia? Niekoniecznie. Istnieje kilka innych sposobów na zdobycie nowych umiejętności.

Kursy i szkolenia – opcja dla niecierpliwych
Uczestnictwo w kursie lub szkoleniu to sposób na podniesienie kwalifikacji w ciągu zaledwie kilku tygodni, a często nawet dni. Oferta kursów na rynku jest bardzo zróżnicowana. Można wśród nich wymienić kursy zawodowe, które są organizowane między innymi przez urzędy pracy. Na takich kursach można szybko zdobyć kwalifikacje kosmetyczki, mechanika czy elektryka lub nauczyć się obsługi wózków widłowych. Warto wybierać takie kursy, których ukończenie daje konkretne uprawnienia do wykonywania zawodu. Tak jest na przykład w przypadku kursów na inspektorów BHP. Dobrym pomysłem na podniesienie kwalifikacji są również kursy językowe. Jest to dobra alternatywa dla studiów filologicznych, ponieważ pozwala skupić się wyłącznie na praktycznych aspektach nauki języka. Jak zaś widać w ogłoszeniach rekrutacyjnych w Internecie, na przykład na praca.money.pl, specjaliści znający języki obce – także te mniej popularne – są mile widziani przez pracodawców.

Studia podyplomowe – nowy zawód w rok
Studia podyplomowe to coraz popularniejszy sposób na uzupełnienie podstawowego wykształcenia. Takie studia trwają najczęściej około roku i mają formę ćwiczeń, warsztatów oraz wykładów. Zajęcia na studiach podyplomowych organizuje wiele uczelni, także tych renomowanych – dyplom takich studiów może być atrakcyjnym punktem w CV. Lista kierunków studiów podyplomowych jest bardzo długa i obejmuje dziedziny finansowe, techniczne, marketingowe, zarządzania i wiele innych. Dzięki temu można łatwo dopasować studia do wymagań, jakie stawia nam praca. Badania pokazują, że pracodawcy cenią sobie osoby, które ukończyły studia podyplomowe na dobrej uczelni, więc warto poświęcić rok na naukę.

Zobacz oferty pracy z Torunia

Dodaj komentarz