Klinika odchudzająca

Naukowcy alarmują – Polska, podobnie jak inne kraje wysoko rozwinięte, powoli staje się krajem ludzi otyłych. Przeprowadzane dwa lata temu na terenie Warszawy badania wykazały, iż tylko 32% kobiet i 30% mężczyzn posiada prawidłowy wskaźnik masy ciała. W krajach zachodnioeuropejskich oraz Stanach Zjednoczonych problem nadmiernej otyłości dotyka aż 33% populacji i wykazuje stałą tendencję wzrostową. Zdaniem lekarzy oraz dietetyków, również w Polsce coraz więcej osób będzie się borykać z poważnymi problemami zdrowotnymi, będącymi efektem dużej nadwagi. Otyłość stanowi bowiem nie tylko problem estetyczny – jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do rozwoju wielu groźnych dla naszego zdrowia schorzeń: nadciśnienia, cukrzycy typu II, zwyrodnienia układu kostnego, kamicy nerkowej czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Tymczasem wiele osób borykających się z nadmiarem kilogramów, pomimo stosowania różnych diet i preparatów odchudzających, nie potrafi samodzielnie uporać się z nadwagą i potrzebuje pomocy specjalisty. Dlatego klinika, wspomagająca ludzi otyłych w procesie odchudzania, może liczyć na stały dopływ klientów.

Usługi

Jak pokazują doświadczenia krajów zachodnioeuropejskich, w których działają podobne placówki, najlepsze rezultaty osiągają kliniki oferujące turnusy odchudzające, w trakcie których pacjenci nie tylko zrzucają zbędne kilogramy, ale też biorą udział w rozmaitych dodatkowych zajęciach, ułatwiających zmianę negatywnych nawyków żywieniowych (są to m.in. wykłady z psychologii żywienia czy też kursy przygotowywania zdrowych posiłków). Podczas pobytu w klinice pacjenci są również zachęcani do umiarkowanej aktywności fizycznej (z reguły jest to aerobik wodny, fitness, nord walking, joga, pilates) oraz mają dostęp do rozmaitych zabiegów kosmetycznych, przyspieszających proces odchudzania (masaż, drenaż limfatyczny, okładanie algami itp.). Takie holistyczne podejście do problemu otyłości daje nie tylko spektakularne rezultaty w postaci szybkiej redukcji masy ciała, ale też ułatwia kontrolowanie wagi po powrocie pacjentów w domowe pielesze.

Koszty

Nie da się ukryć, iż otworzenie kliniki odchudzającej jest związane z dość wysokimi kosztami, na które składają się przede wszystkim płace pracowników oraz koszty wynajęcia/kupna odpowiedniego lokalu. Specjalistyczna klinika odchudzająca powinna bowiem zatrudniać: wykwalifikowanego dietetyka, który będzie odpowiadał za układanie indywidualnych jadłospisów i prowadzenie kursów zdrowego żywienia, współpracującego z dietetykiem lekarza internistę, instruktora fitness albo jogi, kosmetyczkę, masażystę oraz personel kuchenny (ewentualnie również psychologa, motywującego pacjentów do pracy nad sobą).

Wysokie koszty wynajęcia oraz wyposażenia lokalu sprawiają, iż kliniki działające w krajach Zachodniej Europy bardzo często nawiązują współpracę z ośrodkami wypoczynkowymi lub pensjonatami, posiadającymi odpowiednią bazę noclegową oraz zaplecze do aktywnej rekreacji (basen, sala ćwiczeń). Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować koszty związane z otwarciem kliniki i może być z powodzeniem zastosowane w naszym kraju.

Dodaj komentarz