Na nową firmę trudno będzie dostać kredyt

office-620822_1280

Otwarcie nowej firmy w zamyśle nowego biznesu to zawsze duże wyzwanie dla rozpoczynającego działalność przedsiębiorcy. Wcale nie chodzi tutaj o trudności związane z prowadzeniem firmy ale o środki wymagane w początkowej fazie działalności niezbędne do jej sfinansowania. Dla wielu rozpoczynających swoją przygodę z biznesem to właśnie brak finansów na inwestycję jest największym problemem. I to od razu warto napisać, że jest to bardzo duży problem. Rozpoczynając swój biznes często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mało który bank będzie traktował Nas jako partnerów biznesowych godnych zaufania. Będzie to wynikać z tego, że jako nowa firma nie będziemy mogli wykazać żadnych przychodów a przede wszystkim okres prowadzonej działalności będzie zdecydowanie za krótki. Zdecydowana większość banków o kredycie na firmę chce rozmawiać dopiero wówczas, kiedy firma będzie miała rok nieprzerywanej zawieszeniem działalności. I nie pomogą tutaj nawet gigantyczne przychody uzyskane w kilka miesięcy. Na nową firmę po prostu trudno jest dostać gdziekolwiek kredyt.
Na szczęście kilka banków ma w swojej ofercie produkty finansowe przeznaczone dla działalności istniejących na rynku dosyć krótko. W większości są to jednak produkty leasingowe, które wiążą się z miesięcznymi ratami leasingowymi i wykupem przedmiotu leasingu na koniec okresu leasingowania. Ale niestety, zdecydowana większość banków oferuje leasing dla nowych firm jedynie w zakresie zakupu samochodu osobowego. I to z dużymi ograniczeniami co do jego wyboru, tak naprawdę. Nie mniej jednak warto choćby w ten sposób skorzystać z pomocy banku na starcie. Przecież wzięcie w leasing pojazdu osobowego to możliwość rozwinięcia floty pojazdów od razu na start nowego przedsięwzięcia. Na początek działalności wiele banków ma też niewielkie linie kredytowe, w kwotach pozwalających na ewentualne wystartowanie z własnym biznesem. No i na szczęście większość banków oferuje kredyty z zabezpieczeniem już po pół roku prowadzenia swojej firmy. Zawsze jednak przy tej okazji pojawia się pytanie o skalę ryzyka i zaufanie do własnego pomysłu na biznes. Bo naprawdę trzeba prowadzić nieziemsko pewny biznes, żeby pod kredyt zastawić swój dom czy inną nieruchomość.
Planując otwarcie nowego biznesu może warto rozejrzeć się za dofinansowaniami, które różne urzędy proponują osobom chcącym wystartować z własną firmą. Przedsiębiorczość jest u Nas obecnie dosyć mocno wspierana, tak więc warto sprawdzić, na jakie fundusze krajowe bądź unijne można liczyć w Waszym mieście. Warto mieć naprawdę dobry i przemyślany biznesplan, ale to będzie akurat mile widziane zarówno w bankach, jeśli będziecie chcieli starać się o jakąś pożyczkę. No i co najważniejsze na koniec. Jeśli otwiera się nowy biznes, który ma być w domyśle bardzo dochodowym biznesem to naprawdę warto spróbować zacząć prowadzić go bez żadnych pożyczek i bez żadnych kredytów. Może jest szansa pokryć inwestycję krok po kroku z własnych środków, albo z środków pożyczonych od rodziny czy najbliższych.

Dodaj komentarz