Nowa firma – jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy?

dotacja-na-działalnośćChcesz założyć swoją pierwszą firmę? Nie wiesz skąd wziąć pieniądze na rozwinięcie swojej inwestycji i rozwój swoich pomysłów? Przez ostatnie pół roku byłeś zarejestrowany jako bezrobotny? To dla Ciebie wymarzona sytuacja, ponieważ przysługuje Ci możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Nie jest to opcja dostępna zawsze, ale zawsze warto sprawdzać aktualną ofertą urzędów, ponieważ raz na jakiś czas pojawia się taki rzut pieniędzy przeznaczony właśnie na dofinansowanie nowych działalności. A wszystko to ma służyć oczywiście aktywizacji bezrobotnych, zwłaszcza kiedy w danym mieście jest ich całkiem spora grupa. A raczej spory odsetek, ponieważ bezrobocie mierzy się oczywiście w procentach.

No i jak to w przypadku każdej akcji Urzędów Pracy bywa, najpierw roznosi się szybko wśród zarejestrowanych bezrobotnych informacja, że takie czy takie dofinansowanie jest w zasięgu ręki. No i oczywiście pojawia się dylemat, jak się można o takie dofinansowanie postarać. No a nie można tego zrobić inaczej jak tylko poprzez osobiste sporządzenie i napisanie, oraz dostarczenie do Urzędu Pracy wniosku o przyznanie takiego dofinansowania. I to jest właściwie pierwszy i najważniejszy krok, jaki należy uczynić. Pobrać wniosek ze strony Urzędu Pracy i go skrupulatnie wypełnić. Samo napisanie wniosku to jeszcze nic, ale to raczej dopiero początek. Do tego jeszcze przychodzi konieczność napisania biznesplanu oraz przygotowania kosztorysów i wycen towarów i materiałów, które z dofinansowania chcemy do Naszej przyszłej firmy zakupić.

Każdy Urząd Pracy ma swoje własne zasady przyznawania dofinansowań. Nie zależą one nawet tyle co od konkretnego urzędu co od programu, na podstawie którego są one przyznawane. A to oznacza, ze jeśli program jest skierowany do bezrobotnych to dofinansowanie będą mogły otrzymać jedynie osoby, które są zarejestrowane, a jeżeli z kolei będzie to program do wszystkich, którzy chcą otworzyć firmę to każdy będzie mógł wniosek o dofinansowanie złożyć.

W większości przypadków potrzebny będzie jednak biznesplan, który należy napisać dokładnie i skrupulatnie. Bez niego się nie obejdzie, ponieważ to od niego będzie zależeć, czy nasz projekt i Nasza firma będzie mogła dofinansowanie otrzymać. To w nim powinny być zawarte wszystkie najważniejsze aspekty firmy, którą potem będziemy prowadzić. I to od niego będzie zależeć to, jakie koszty inwestycji będziemy mogli umieścić potem w kosztorysie. Kosztorysie, który jest tak naprawdę drugim etapem naszego starania się o dofinansowanie. W nim musimy przedstawić również wszelkie koszty jakie wiążą się z prowadzeniem działalności. A konkretnie to chodzi o wydatki, jakie będziemy chcieli pokryć właśnie z naszego dofinansowania. Do tego zaś będziemy potrzebować konkretnych wycen ze sklepów, hurtowni i od dostawców, tak aby Urząd Pracy wiedział, z jakim zakresem kosztów ma do czynienia.

Na koniec jeszcze pozostaje uzyskanie poręczeń majątkowych i odpowiednich gwarancji od postronnych osób. Jeśli spełnimy wszelkie warunki to nie pozostanie nam już nic innego jak tylko spokojne czekanie na decyzję urzędu. No i oczywiście, jeśli będzie ona pozytywna, wystarczy po prostu z biznesem wystartować.

Dodaj komentarz