Otwieramy agencję ubezpieczeniową – kilka kroków do sukcesu

Poszukując pomysłu na swój własny biznes na pewno zastanawiamy się, od czego najlepiej zacząć i w jakim obszarze działać. Najtrudniej przy pierwszym biznesie jest oczywiście znaleźć coś dla siebie, wystartować z czymś, co pozwoli się zarówno realizować jak i rozwijać. To oczywiście nie jest proste, bo rozpoczęcie własnej działalności to nie tylko trudna decyzja ale również szereg bardzo wymagających działań. Jednym z prostszych biznesów, w których można zacząć działać od razu, jest prowadzenie własnej agencji ubezpieczeniowej. I już od razu napiszemy, że wszystko zależy od tego, czy chcemy działać pod własnym szyldem czy zdecydujemy się na współpracę z jednym z ubezpieczycieli. Różnice w łatwości rozpoczęcia biznesu są kolosalne. Jeśli decydujemy się zadziałać pod własną marką musimy się liczyć z tym, że do załatwienia będą dziesiątki licencji, pozwoleń no i oczywiście trzeba zdawać wiele egzaminów. Trzeba też pamiętać o nadzorującym wszystko KNF czyli Komisji Nadzoru Finansowego, w której trzeba zdać odpowiednie egzaminy i certyfikaty. W każdym wypadku trzeba też przejść cykl szkoleń, który może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli wybierzemy jednego z ubezpieczycieli to musimy spełnić wymogi formalne tylko tego ubezpieczyciela. Ale oczywiście działać będziemy wówczas pod jego szyldem, w związku z czym innych ofert mieć już nie wolno.
Inną formą rozpoczęcia działalności w branży ubezpieczeniowej jest założenie agencji ubezpieczeniowej w modelu franczyzowym. Wybieramy więc pośrednika w sprzedaży ubezpieczeń, który oferuje współpracę właśnie w takim modelu franczyzowym. Zasady franczyzy są proste a w ramach współpracy można liczyć na pomoc w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia i rozpoczęciu współpracy. Trzeba jednak w tym wypadku spełnić wymogi franczyzodawcy co do lokalu i jego wyposażenia i wystroju. Również marketing w wielu przypadkach jest centralny. W zamian mamy jednak sprawdzony model biznesu, który działa od pierwszego dnia Naszej działalności. Mamy więc do wyboru takie rozwiązania: być agencją ubezpieczeniową własną z ofertą różnych ubezpieczycieli albo być placówką partnerską jednego ubezpieczyciela albo być agencją ubezpieczeniową franczyzową z ofertą wszystkich ubezpieczycieli.
Szkopuł w tym, że każde z powyższych rozwiązań niesie za sobą inne możliwości zarobkowania. Trudno nawet oszacować, w którym przypadku moglibyśmy zarobić najwięcej. Wszystko zależy od konkretnego rynku, na którym będziemy działać. I to nie wszystko, bowiem można jeszcze każdy z powyższych modeli sklasyfikować pod względem nakładu kosztów na marketing. Na pewno w pierwszej z powyższych opcji moglibyśmy liczyć na największe prowizje od firm ubezpieczeniowych. W drugim wypadku prowizje również będą spore, ale jesteśmy bardzo mocno ograniczeni pod względem ofertowym. W trzecim przypadku z prowizjami może być różnie bo na pewno trzeba się z nimi w jakiejś części podzielić z franczyzodawcą. Każdy powinien jednak podjąć decyzję, która najlepiej sprawdzi się na danym terenie. Każdy przedsiębiorca, zanim zacznie prowadzić swój biznes, musi zrobić przegląd rynku oraz stosowny biznes plan. Dokładnie tak samo musi być w tym przypadku. Na pewno specyfika rynku da odpowiedź na pytanie o najlepszy model biznesowy dla agencji ubezpieczeniowej.

Dodaj komentarz