Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Nie od dzisiaj wiadomo, że sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nieodpowiednia ilość snu może prowadzić nie tylko do złego samopoczucia przez cały dzień, ale również do licznych i poważnych schorzeń „długoterminowych”. Co warto wiedzieć o śnie i w jaki sposób wyposażyć swoją sypialnię? Jakie są najlepsze warunki, o które powinniśmy zadbać w naszej sypialni? Czy liczy się w tej materii wyłącznie łóżko?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że bardzo często pomijamy znacznie snu i ograniczamy się do stwierdzenia, że „wyśpimy się w weekend”. Wbrew pozorom lekarze podkreślają jednak, że nasz organizm potrzebuje systematycznie snu, który jest dla niego jednocześnie czasem odpoczynku i regeneracji, a tym samym większa ilość snu w okolicach weekendu może prowadzić do jeszcze większych problemów związanych z rozstrojem naszego własnego zegara biologicznego.

Ile snu potrzebuje człowiek?
Na tak skonstruowane pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi ze względu na to, że jest to zależne przede wszystkim od etapu naszego życia – małe dzieci potrzebują nawet kilkunastu godzin snu na dobę, gdy tymczasem osobom starszym i w podeszłym wieku wystarczający jest sen w okolicach 6 godzin dziennie. Należy jednak przyjąć, że pomiędzy 20, a 60 rokiem życia najbardziej optymalną ilością snu jest od 6 do 8 godzin. Jednocześnie lekarze podkreślają, że zbyt duża ilość snu również może być problemem i prowadzić do pogorszenia samopoczucia i bólów mięśniowych.

Warunki do spania
Kluczowe dla dobrego snu są warunki do spania – powinno to być ciche i zaciemnione pomieszczenie, w którym temperatura powietrza wynosić będzie od 16 do 20 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest jednak samo łóżko, które powinno stanowić wygodne podparcie dla naszego ciała. Pomimo tego, że w wielu opracowaniach można znaleźć twierdzenia, iż najwygodniejsze są materace twarde, to nie powinniśmy się tym w żaden sposób sugerować podczas wyboru materaca do własnej sypialni – warto postawić w tej mierze na własne upodobnia, niż na siłę próbować przystosować się do twardego łóżka, które na pewno w początkowej fazie będzie skutkowało licznymi, porannymi bólami mięśni.

Gadżety do sypialni
Sypialnia ma być naszą swoistą enklawą i miejscem odpoczynku – z tego też względu warto zadbać o jej wyposażenie, które może uprzyjemnić codzienne korzystanie z tego pomieszczenia i ułatwić nam funkcjonowanie. Takie akcesoria jak lampki nocne, stoliki nocne czy nawet kapa pozwalająca na szybkie okrycie łóżka i zapobieżenie jego znacznemu kurzeniu się podczas nieużywania, z pewnością zostaną przez nas docenione już po kilku dniach użytkowania.

Podsumowując, projektując naszą domową sypialnię warto zadbać o wszystkie szczegóły, aby uzyskać spokojny i zdrowy sen. Noc to moment, w którym nasz organizm ma szansę się zregenerować, a my mamy jednocześnie szansę nabrania sił na kolejny dzień ciężkiej pracy i podejmowanie codziennych aktywności życiowych.

Przy redagowaniu artykułu brał udział serwis posciel.biz.

Dodaj komentarz