Pracownia witraży

Pracownia witraży może stanowić dobry pomysł na biznes w przypadku osób obdarzonych talentem plastycznym oraz dużymi zdolnościami manualnymi. Witraże – choć najczęściej kojarzą nam się ze sztuką sakralną, zwłaszcza ze wspaniałymi rozetami Katedry Notre Dame – w dzisiejszych czasach coraz częściej stają się elementem dekoracyjnym, wykorzystywanym do aranżanzowania wnętrz w apartamentowcach lub domkach jednorodzinnych. Zdaniem wielu designerów, dzięki trafnie dobranym do wystroju pomieszczeń witrażom można osiągnąć zaskakujący efekt wizualny oraz estetyczny, wzbogacając wnętrze grą świateł i kolorów. Wykonywane na indywidualne zamówienie współczesne witraże z reguły ozdabiają okna, drzwi i świetliki, doskonale sprawdzają się też jako ścianki działowe, w nietypowy sposób organizujące domową przestrzeń. Można więc wykorzystać tę powracającą modę na witraże i spróbować swoich sił w zawodzie witrażnika.

Urządzamy pracownię

Aby wyposażyć warsztat witrażniczy, musimy zainwestować sporo pieniędzy w odpowiednie narzędzia, materiały oraz urządzenia. Oto lista najbardziej podstawowych przedmiotów, które powinny się znaleźć w naszej pracowni:

1. Narzędzia – nóż diamentowy, nóż do ołowiu, nóż do prostego i esowatego cięcia szkła, listwa prosta i kątowa, kostka witrażownicza, szlifierka do szkła, nożyczki do wycinania szablonów, lutownice (do ołowiu oraz folii miedzianej), przyrząd do cięcia pasów, szczypce (do łamania oraz odszczypywania), gąbka do patynowania, okulary ochronne oraz rękawiczki, maseczka przeciwpyłowa, formy sferyczne, maszynka do foliowania, młotek, pędzelek, dociskacz.

2. Materiały tafle szkła, folia miedziana, stearyna, listwy ołowiane, patyny, spoiwo (stop cyny z ołowiem), kreda i kit, topik wodny oraz olejowy, wiatrownice, terpentyna.

3. Wyposażenie – stół do montażu, podświetlarka, stół do cięcia, kolejny stół do lutowania, stojaki, stół do mycia, odkurzacz przemysłowy.

Pracownię należy urządzić w pomieszczeniu, które posiada sprawnie działającą wentylację (w czasie pracy będziemy narażeni na kontakt z ołowiem, pyłem szklanym, szkliwem i farbami). Pamiętajmy więc o respektowaniu zasad bezpieczeństwa i nie żałujmy pieniędzy na urządzenia ochronne (np. oczyszczacz powietrza, wentylator, wyciąg kominowy).

Usługi

Jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie, możemy zaoferować klientom witraże wykonane za pomocą rozmaitych technik. Klasycznej – polegającej na łączeniu szkła ołowiem, Tiffaniego – z wykorzystaniem taśmy miedzianej, nowoczesnej metody fusingu lub klejenia witraży silikonem. Dostosowując metodę do formy witrażu będziemy w stanie zrealizować nawet najbardziej nietypowe (a tym samym – drogie!) projekty.

Pamiętajmy, iż współczesne pracownie witraży oferują nie tylko witraże wielkoformatowe w formie przeszkleń okien i drzwi, parawanów czy ścianek działowych. Wiele z nich ma również w swojej ofercie abażury do lamp oświetleniowych, witraże okolicznościowe, elementy małej architektury do urządzania ogrodów, zawieszki okienne, galanterię szklaną (np. fusingowane szkło użytkowe) oraz biżuterię.

Dodaj komentarz