Projektowanie ogrodów

question-flower-1427683-mObecnie coraz częściej mamy do czynienia z biznesami, o których jeszcze kilkanaście kilkadziesiąt lat temu nikomu z nas się śniło lub też dokładniej rzecz ujmując zostały na długi czas zapomniane. Ogród zupełnie zmienił swoje oblicze. Coraz rzadziej mamy bowiem do czynienia z grządkami czy krzewami owocowymi, a ogrody coraz częściej przypominają naturalne dzieła sztuki, z wypielęgnowanym do perfekcji trawnikiem, ozdobnymi klombami, krzewami, pięknymi kwiatami i elementami małej architektury. Każdy element jest tutaj szczegółów zaplanowany i przemyślany. Nic nie jest tu dziełem przypadku. Jest to ogród, w którym przyjemnie wypoczywać, cieszyć oczy pięknem zieleni i upajać się jego atmosferą. Jak jednak przejść od zachwaszczonej działki do właśnie takiego stanu? Marzenie o tego typu ogrodzie dotyczy niemal każdego. Nie każdy jednak posiada czas i umiejętności, aby tego typu przestrzeń stworzyć i tu właśnie otwiera się pole do popisu dla projektantów ogrodów.

Kwalifikacje

Do prowadzenia tego typu działalności nie musimy być architektem krajobrazu, chociaż z pewnością studia lub tez rozmaite kursy w tym kierunku mogłyby się okazać przydatne. Bardzo ważny jest jednak zmysł artystyczny, wyczucie stylu i piękna. Wiedza, talent i umiejętności, to trzy składowe, które pozwolą nam osiągnąć sukces w tej branży (do tego oczywiście dochodzi determinacja i odpowiednia reklama).

Ustalenie grupy docelowej

Na początku musimy ustalić swoją docelową grupę klientów. Najlepiej szukać ich na osiedlach domków jednorodzinnych lub też na obrzeżach miast, gdzie ludzie dysponują niejednokrotnie naprawdę dużymi działkami, na których zagospodarowanie nie zawsze mają pomysł. Swoją ofertę możemy kierować również do urzędów i instytucji, które odpowiadają za rozwój infrastruktury zielonej na terenie swoich gmin.

Sprzęt

Do prowadzenia tego typu interesu niezbędny będzie nie tylko wysokiej klasy sprzęt ogrodniczy, począwszy do najprostszych sekatorów i kopaczek, a skończywszy na nowoczesnych kosiarkach czy aeratorach, ale też dobrej jakości komputer wraz z oprogramowaniem.

Oferta

Zanim bowiem przystąpimy do prac ogrodniczych musimy przygotować na komputerze projekt, który powinien przekonać klienta zarówno pod względem wizualnym, krajobrazowym, jak też i pod względem funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Już na starcie warto posiadać w ofercie kilka gotowych pokazowych projektów. Ciekawy, atrakcyjny projekt jest w stanie przekonać klienta lepiej niż reklama czy gołosłowne opowiadanie o danych możliwościach. Bardzo prawdopodobne, że któraś z takich gotowych ofert zachwyci klienta na tyle, że od razu po wprowadzeniu ewentualnych niewielkich poprawek będziemy mogli przystąpić do realizacji projektów.

Specyfiką tej branży jest to, że prace praktyczne będziemy wykonywać raczej wiosną i latem (rzadziej jesienią). Powinniśmy więc tak ustawić grafik swojej pracy, abyśmy bez problemu terminowo wywiązywali się z realizacji zleceń. Okres zimowy powinniśmy przeznaczyć na opracowywanie gotowych projektów, a pozostałe pory roku na ich realizację i finalizowanie.

 

Dodaj komentarz