Przepisywanie tekstów oraz nagrań audio i wideo

Zajęcie, jakim jest przepisywanie tekstów (zwłaszcza mówionych), jest dla większości z nas zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Średnia prędkość pisania przeciętnego użytkownika komputera wynosi bowiem około 150 znaków na minutę. To niewiele, gdyż jedna minuta tekstu mówionego zawiera aż 750 znaków (łatwo więc policzyć, iż przepisanie godzinnego przemówienia może statystycznemu Polakowi zająć od pięciu do sześciu godzin). Zamiast więc ślęczeć nad klawiaturą, wiele osób woli skorzystać z usług profesjonalisty, który zawodowo zajmuje się przepisywaniem dokumentów.

Jak zostać mistrzem klawiatury

Aby uzyskać odpowiednio szybkie tempo przepisywania, należy opanować sztukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Można w tym celu wziąć udział w kursie stacjonarnym (koszt – od  500 do 800 zł) lub też skorzystać z kursu on-line. Podczas kursu nauczymy się, jak poprawnie ułożyć podczas pisania dłonie oraz palce, jaką przyjąć pozycje przy komputerze, w jaki sposób zapobiegać zmęczeniu oczu oraz jak posługiwać się klawiaturą alfabetyczną i numeryczną. Opanujemy również różne techniki bezwzrokowego pisania na klawiaturze bez popełniania błędów ortograficznych i typograficznych (gubienie liter, znaczków diakrytycznych, niewłaściwe formatowanie dokumentu).

Możemy też wybrać kurs na poziomie zaawansowanym, w trakcie którego poćwiczymy sporządzanie tekstów na podstawie nagrań (kasety audio oraz video), poznamy zasady profesjonalnej korekty tekstów (znaki korektorskie) oraz potrenujemy przepisywanie zestawów w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Dzięki osiągniętej na kursie biegłości będziemy mogli przepisywać teksty z prędkością minimum 250 znaków na minutę (warto w tym miejscu dodać, iż prawdziwi rekordziści osiągają szybkość pisania wynoszącą 450 znaków na minutę przy dokładności 97%!).

Ukończenie kursu pozwoli nam na zdobycie certyfikatu, który będziemy mogli przedstawić naszym klientom – warto więc posiadać taki dokument będący potwierdzeniem naszych umiejętności.

Działalność

Aby zarabiać na przepisywaniu tekstów, wystarczy mieć komputer ze stałym łączem internetowym i zainstalowaną kartą dźwiękową, wgrane programy wspomagające przepisywanie, wygodne słuchawki, ergonomiczną klawiaturę oraz miejsce, w którym nikt z domowników nie będzie nam przeszkadzał.

Możemy zarabiać, samodzielnie zdobywając klientów lub nawiązać stałą współpracę z firmami specjalizującymi się w tej działalności. Jeśli zdecydujemy się na to pierwsze rozwiązanie, powinniśmy zarejestrować się na kilku portalach dla freelancerów i systematycznie brać udział w aukcjach zleceń. Możemy również reklamować swoje usługi za pośrednictwem własnej strony internetowej lub za pomocą ogłoszeń umieszczanych na gumtree, oferii, gratce. Warto w tym miejscu dodać, iż najwięcej potencjalnych klientów możemy znaleźć wśród studentów, dlatego właśnie w tym środowisku powinniśmy aktywnie reklamować nasze usługi (przepisywanie prac licencjackich, magisterskich czy doktoranckich, spisywanie nagranych wykładów lub seminariów).

Natomiast wybór drugiej opcji wiąże się z koniecznością zdania próbnego testu oraz nieco mniejszymi zarobkami (w zamian jednak zyskujemy tzw. stałość zleceń).

Dodaj komentarz