Punkt ksero

Jeszcze na początku XXI wieku wszelkie mniejsze i większe punkty ksero przeżywały swoje złote czasy. Ustawiały się do nich kolejki, a na wykonanie kopi należało czekać nieraz niezłą godzinę. Obecnie bardzo wiele osób posiada jednak dobrej jakości sprzęt kopiujący i drukujący w domu lub w pracy. Z tego powodu bardzo często wykonuje profesjonalne kopie w zaciszu własnego domu lub w biurze. Rosnąca popularność Internetu, e-booki itd. sprawia, że wiele tekstów jest czytanych bezpośrednio z ekranu monitora. Do tekstu takiego można w każdej chwili wrócić, nie ma więc potrzeby, aby robić kopię. Po takim wstępie należałoby zadać pytanie czy punkty ksero mają w dzisiejszych czasach jeszcze rację bytu. Oczywiście, że mają. Muszą być tylko dobrze zorganizowane, proponować bogata ofertę i przede wszystkim posiadać dobrą lokalizację.

Decydujący czynnik – dobra lokalizacja

Jeżeli chodzi o ten ostatni czynnik czyli właśnie lokalizację, to punkty ksero sprawdzą się w dużych miastach, przy ciągach komunikacyjnych często uczęszczanych przez pieszych. Największą popularnością cieszą się te położone przy wydziałach uczelni, szkołach i bibliotekach. Jak wiadomo student bardzo chętnie i w dużych ilościach drukuje rozmaite teksty, prace zaliczeniowe, kopiuje wykłady, notatki, fragmenty książek i skryptów, których nie znajdzie w internecie. Z pewnością będzie więc naszym częstym klientem. Popyt zapewni nam także usytuowanie blisko urzędów, gdzie petenci często kopiują formularze i wnioski, wykonują kopie dokumentów itd. oraz w takich miejscach, gdzie komputeryzacja nie jest jeszcze na najwyższym poziomie np. przy bibliotekach usytuowanych w mniejszych miejscowościach, urzędach gminnych i pocztowych itd. Niektórzy właściciele punktów ksero stawiają też na potrzebę załatwienia przez klientów wszystkich potrzeb w jednym miejscu i lokalizują swoje stanowisko w pasażu handlowym.

Poza lokalizacją ważne jest także samo pomieszczenie. Musimy liczyć się z tym, że będziemy często obsługiwać po kilku klientów jednocześnie, w związku z tym jeden nie może stać drugiemu na plecach lub co gorsza stać przed drzwiami. Istnieje bowiem wtedy duże ryzyko, że się rozmyśli i będzie szukał podobnych usług gdzie indziej. Warto też zapewnić klientom stolik, na którym będą mogli na spokojnie przejrzeć i spakować skopiowane dokumenty oraz przynajmniej 2-3 miejsca siedzące.

Konkurencyjna, bogata oferta

Jeżeli chodzi o ofertę to musi ona być znacznie bogatsza niż jeszcze kilka lat temu. W chwili obecnej punkty ksero wykorzystują najwyższej jakości sprzęt, oferując cyfrowe wydruki i kopie na bardzo dobrym poziomie. Bardzo rzadko tego typu usługi ograniczają się właśnie tylko i wyłącznie do robienia kopii. Z tego powodu nasza oferta musi być jak najbogatsza. Powinno się w niej znaleźć nie tylko wykonywanie kopii i wydruków komputerowych zarówno czarno-białych jak i w kolorze, ale też oprawianie prac (zarówno w oprawy miękkie jak i twarde), bindowanie, termobindowanie, laminowanie dokumentów, tworzenie pieczątek itd. Z tego typu usług korzystają bowiem nie tylko osoby prywatne ,ale też firmy, agencje reklamowe, osoby zainteresowane skutecznym wypromowaniem danej firmy. Z tego powodu w naszej ofercie powinny się znaleźć kolorowe wydruki wykonywane na papierze mało- jak i wielkoformatowym. Będziemy mogli wtedy oferować usługi typu: drukowanie plakatów, biuletynów, wielkoformatowych projektów itd. Musimy jednak liczyć się tym, że mimo to największe jest zainteresowanie wykonywaniem kopii małoformatowych, toteż stanowisk od wykonywania tego typu kopii powinno być najwięcej.

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Kolejna kwestia to właściwa organizacja pracy oraz związane z nią koszty. Pierwszy najważniejszy element, to wspomniany już wcześniej lokal. Jeżeli chcemy, aby pomieścił on niezbędny sprzęt oraz stanowiska dla klientów, to jego powierzchnia powinna wynosić minimum 35-40m2. Koszt wynajęcia takiego lokalu w zależności od miasta oraz lokalizacji kształtuje się w przedziale 3000-4000zł miesięcznie. Kolejne koszty to koszty związane z zakupem sprzętu. Musimy liczyć się, że zakup dobrej jakości sprzętu kopiującego i drukującego to wydatek rzędu 120tysięcy złotych. Mowa tu o drukarkach, kserokopiarkach, skanerach, ploterach, komputerach oraz odpowiednim oprogramowaniu. Na rynku istnieją oczywiście firmy, które mogą nam tego typu sprzęt wyleasingować. Wtedy jednak koszty leasingu będziemy musieli dołączyć do naszych miesięcznych kosztów, co z kolei może się negatywnie odbić na cenach oferowanych usług. Chcąc zaś przyciągnąć klienta musimy mu zaproponować ceny naprawdę konkurencyjne.

Następne koszty są już właśnie nie tyle kosztami inwestycyjnymi, co kosztami, które musimy uwzględnić w naszym, comiesięcznym budżecie. Koszty te wiążą się przede wszystkim z zakupem papieru, tuszu oraz pozostałych materiałów eksploatacyjnych. Na wydatek ten musimy przeznaczyć plus minus 4000zł, w zależności od tego jakie będzie nasze zapotrzebowanie na tego typu artykuły oraz na jaką jakość tych produktów się zdecydujemy. W skład comiesięcznych (lub nieco rzadszych) wydatków wchodzą też koszty związane z serwisowaniem sprzętu przez wyspecjalizowanych informatyków i techników. Wydatek ten uszczupli nasz budżet o około 1000zł miesięcznie. Ostatnia, ale niezwykle istotna kwestia, to opłaty związane z ochroną prawa autorskiego (mieszczą się one w przedziale 1-3% sprzedanych usług).

Na jakie zyski możemy liczyć?

Tyle o wydatkach. Pozostaje pytanie, ile można na tego typu działalności zarobić. Wykonanie kopii kosztuje zazwyczaj około 20 groszy. Jeżeli naszymi potencjalnymi klientami mają być studenci, to jeśli chcemy być konkurencyjni powinniśmy te cenę nieco obniżyć. Tej grupie docelowej nie tyle zależy bowiem na wysokiej jakości papierze (możemy więc kupić nieco tańszy), co na dużej ilości kopii w dobrej cenie. Wydruk komputerowy w zależności od tego, czy ma to być wydruk czarno-biały czy kolorowy powinien kształtować się w granicach 0,50-1zł. Jeżeli odpowiednio się rozreklamujemy i nasz punkt będzie się cieszył dobrą opinią, to możemy liczyć na miesięczny zysk rzędu 8000zł. Dodatkowe usługi typu oprawianie prac czy laminowanie dokumentów to w porywach dodatkowe 2000zł. W tym drugim wypadku zysk jest największy w okresie oddawania przez studentów prac licencjackich i magisterskich. Tworzenie pieczątek na zamówienie to kolejne 2000zł. Im bogatsza jest więc nasza oferta, tym wypracowany zysk będzie większy.

Dodaj komentarz