Jest w Łodzi restauracja, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1956 roku i przetrwała wszelkie zawirowania dziejowe: kryzys ekonomiczny ostatnich lat rządów partii komunistycznej, okres transformacji i budowę systemu kapitalistycznego, wejście do Polski wielkich sieci fast foodowych, wysyp budek z kebabem oraz włoskich pizzeri. W jej sąsiedztwie powstawały i plajtowały kolejne punkty gastronomiczne, a ona trwała (mimo okresowych trudności), goszcząc w swoich progach kolejne pokolenia klientów. Tajemnicą jej sukcesu było stworzenie nietypowej oferty – od początku swojej działalności restauracja oferowała wyłącznie dania dietetyczne, przeznaczone dla osób chorych na rozmaite zaburzenia układu pokarmowego.
Jak donosi prasa, tego typu placówki, nastawione na specyficznego, nieco niszowego konsumenta, pojawiają się coraz liczniej w wielu polskich miastach i raczej nie narzekają na brak klientów. Należy przypuszczać, iż popularność takich restauracji będzie szybko rosła, jako że lekarze oraz dietetycy z roku na rok notują coraz większą liczbę zachorowań na takie schorzenia, jak przewlekłe zapalenie trzustki i wątroby, zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka, nadkwaśność i niedokwaśność, otyłość oraz rozmaite alergie pokarmowe. Jadłodajnie oferujące przygotowane pod okiem dietetyka posiłki mogą więc liczyć na to, iż przy odpowiedniej reklamie szybko zyskają sporą rzeszę stałych klientów.
O czego zacząć?
Oczywiście, od znalezienia odpowiedniego lokalu, który będzie spełniał normy p.poż. oraz sanitarne i w którym b犀利士
ędzie można ustawić minimum 10 – 15 stolików. Lokal powinien być usytuowany w takim miejscu, w którym często będą się pojawiać potencjalni klienci (np. w pobliżu poradni, apteki, osiedlowych kompleksów handlowych, przy ruchliwej ulicy). Warto wziąć pod uwagę, iż naszymi klientami będą przede wszystkim osoby starsze lub przewlekle chore, dlatego lokal powinien znajdować się na parterze, zaś wejście do niego musi być pozbawione barier architektonicznych.
Menu
1. Kartę dań powinien ułożyć dietetyk specjalizujący się w leczeniu żywieniowym w chorobach dietozależnych oraz w leczeniu chorób układu pokarmowego.
2. Jadłospis powinien się składać z kilku podstawowych zestawów dań śniadaniowych oraz obiadowych, przyrządzonych pod kątem najbardziej popularnych chorób (np. zestaw dla diabetyków, zestaw dla osób z przewlekłym zapaleniem trzustki, zestaw dla osób cierpiących na niedokwaśność lub chorobę wrzodową).
3. Do przyrządzania posiłków należy wykorzystać świeże, pochodzące od lokalnych producentów żywności produkty (dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy np. z małymi okolicznymi masarniami oraz właścicielami dużych gospodarstw rolnych).
4. Do oferty warto wprowadzić opcję „dania na wynos”, dzięki której będziemy mogli dotrzeć również do tych klientów, którzy z powodu choroby nie są w stanie opuścić własnego domu.
5. Warto również zaproponować klientom obiady abonamentowe oraz wprowadzić upusty dla stałych bywalców.
6. Ceny powinny być skalkulowane w taki sposób, by koszt zestawu obiadowego nie przekraczał 15 zł.