Sesje zdjęciowe na różne okazje

photoNajlepszym sposobem na satysfakcjonującą pracę jest wykonywanie tego, co się lubi. Nie zawsze jest to możliwe. Jeśli lubimy grać w gry komputerowe, ale nie znamy się na programowaniu czy grafice, raczej nikt nie zapłaci nam za przejście kolejnej planszy czy wypełnienie misji. Jeżeli jednak naszą pasją jest fotografia, mamy szansę na stworzenie oferty, która znajdzie swoich odbiorców i z powodzeniem pozwoli nam utrzymać się na rynku. Wciąż pojawiają się bowiem nowe propozycje, które zyskują zainteresowanie wśród mieszkańców mniejszych i większych miast. Zawód fotografa nie jest dzisiaj związany jedynie z robieniem zdjęć legitymacyjnych i dyplomowych czy fotografii do dowodu osobistego. Jak być kreatywnym i zarabiać dzięki temu?

Fotografia to sztuka, dlatego nie warto osiadać na laurach. Obecnie klienci poszukujący fotografa na wesele lub chrzest wymagają, aby była to osoba kreatywna. Im więcej możemy zaproponować i im ciekawsze zdjęcia wykonamy, tym szersze będzie grono naszych zadowolonych klientów. Jak możemy zarabiać? Jaką ofertę przygotować? o czym pomyśleć przed założeniem biznesu?

Dobry fotograf powinien dysponować znakomitym sprzętem. Jeśli planujemy zająć się sesjami ślubnymi, co jest dzisiaj bardzo popularne i dochodowe, nie możemy pojawić się na uroczystości z aparatem, który wszedł na rynek osiem lat temu. Najprawdopodobniej co drugi gość weselny będzie miał lepszy sprzęt od nas. Jeśli chcemy zaistnieć w branży i się w niej utrzymać, musimy pokazać, że jesteśmy na bieżąco. Innowacyjność jest w modzie, dlatego bazowanie na starym sprzęcie, który nie zapewnia najwyższej jakości, nie przyniesie nam wielu zamówień. Zakup sprzętu oraz dodatkowego wyposażenia, jak chociażby statywy, powinien znaleźć się w naszym biznesplanie.

Jeśli planujemy sesje zdjęciowe w czasie ślubów i wesel, nie musimy dysponować studiem. Jest to znaczne obniżenie kosztów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Fotograf ślubny powinien natomiast posiadać sprawny samochód, który umożliwi mu dotarcie do domu młodej pary, na miejsce uroczystości zaślubin oraz salę, w której będzie odbywało się przyjęcie weselne. O ile ceremonia nie zacznie się bez panny młodej i pana młodego, a goście mogą się spóźnić i wślizgnąć cichutko do kościoła, o tyle brak fotografa lub jego spóźnienie zostanie od razu zauważone. Jest to niedopuszczalne, jeśli chcemy zaistnieć w branży jako profesjonalista. Auto powinno być nie tylko sprawne, ale i pojemne. Musimy zmieścić w nim cały sprzęt fotograficzny, a w czasie sesji plenerowej zapewnić także miejsca siedzące dla nowożeńców.

Innym sposobem na wykonywanie sesji zdjęciowych jest prowadzenie własnego studia fotograficznego i wykonywanie zdjęć zarówno wewnątrz, jak i w plenerze. Po takie rozwiązanie sięgają dzisiaj fotografowie przygotowujący sesje niemowlęce. Jest to obecnie bardzo popularna usługa, która spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony przyszłych matek i ojców oraz osób zastanawiających się, jaki prezent zapewnić świeżo upieczonym rodzicom. Podarowanie kuponu na sesję z maluszkiem jest bardzo oryginalne i praktyczne. Aby móc wykonywać takie zdjęcia, musimy dysponować odpowiednio przygotowanym studiem. Przede wszystkim dbamy o temperaturę wewnątrz, dzięki czemu zapewniamy komfort kilkudniowym niemowlętom przynoszonym przez rodziców w celu zrobienia pierwszych pamiątkowych fotografii. Powinniśmy też zaopatrzyć się w gadżety pozwalające na przygotowanie kreatywnej scenerii dla najmłodszych modeli.

Podstawą sukcesu jest pokazanie, co potrafimy. Każdy fotograf, który wkracza na rynek, powinien zapewnić sobie stronę internetową, którą użytkownicy łatwo znajdą wśród gąszczu ofert. W tym celu kierujemy swoje kroki do firmy zajmującej się marketingiem w sieci. Na stronie powinny znajdować się podstawowe informacje dotyczące oferty oraz nasze dotychczasowe prace. Jeśli nie mamy przygotowanego portfolio, warto poprosić znajomych o możliwość opublikowania ich zdjęć w zamian za darmowe sesje ślubne czy niemowlęce.

Dodaj komentarz