Czy słyszałeś o międzynarodowym standardzie etycznym EcoVadis?

Międzynarodowe koncerny, na przykład z branży odzieżowej, które korzystają z usług mniejszych firm ulokowanych w różnych częściach świata muszą sobie jakoś z tym problemem radzić. Dla nich oprócz ceny, jakości otrzymywanych ubrań, terminowości dostaw ważne jest również w jakich warunkach pracują ludzie oraz czy do pracy nie są zatrudniane osoby nieletnie. Tego typu wymagania stawiane małym producentom nie są już rzadkością. Każdego roku na zlecenie międzynarodowych koncernów przeprowadzane są audyty etyczne w tych firmach. I od ich oceny zależy czy współpraca będzie kontynuowana czy też nie.

Jeśli kierownictwo firmy chce mieć pewność, że działa zgodnie ze standardami międzynarodowymi i chce mieć dodatkowy atut dla zleceniodawców to warto wdrożyć jeden z obowiązujących standardów etycznych. Obecnie prym wiodą takie jak: SA8000, SMETA, ETI Base Code, BSCI, EcoVadis a także Global Compact czy ISO 26000. Bliżej przyjrzyjmy się mniej znanemu na naszym rynku standardowi EcoVadis.

Czym jest EcoVadis?

EcoVadis to platforma wspierająca firmy w ocenie ich dostawców pod kątem szacunku dla środowiska naturalnego i potrzeb społecznych. Stosowana jest w 110 krajach i zawiera 150 kryteriów pod jakich ocenie poddawana jest firma. Właściciele, którzy zdecydowali się na wdrożenie tego standardu wskazują na takie korzyści jak: zwiększenie efektywności i jakości zarządzania odpowiedzialnego społecznie, ograniczenie ryzyka związanego z naruszeniem obowiązującego prawa czy zaciśnięte współpracy z partnerami. 

Firma, która chce się pochwalić certyfikatem EcoVadis lub innym – z wyżej wymienionych standardów, musi poddać się audytowi etycznemu. Aby zminimalizować ryzyko kosztów związanych z samym procesem certyfikacji, warto jest się do tego procesu przygotować. Pomóc w tym mogą firmy zewnętrzne, występujące w roli konsultanta lub osoba z wewnątrz firmy, która zna wymagania wprowadzanego standardu.

Audyt etyczny w przyszłości?

Audyt etyczny jest metodą umożliwiającą w szybki sposób weryfikację pod kątem etycznym naszego obecnego i przyszłego partnera biznesowego. Obecnie, kiedy temat etyki w biznesie nabiera szczególnego znaczenia można się domyślać, że będzie on coraz częściej wykorzystywany przez międzynarodowe organizacje i koncerny. Więcej na temat audytu można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz